پیشرفت شرکت ماهان سیرجان در حوزه ایمنی چشمگیر است

تخم مرغ های وارداتی وارد بازار شد

وعده مهم یک نمانیده درباره حقوق های نجومی

سهم پول تورمی در بودجه ۹۹

انتقاد از عملکرد حقوقی ها در بورس

دست چه افرادی پشت قاچاق خاک است؟

مودم را بغل کنید، شاید رستگار شوید

قیمت فرش در بازار چند است؟

وام ودیعه مسکن در جدال با مشکلات/آیا بانک ها از اعطای وام ودیعه سرپیچی می کنند؟

جدیدترین خبر از قیمت گوشت گوساله

وام ۴۸۰ میلیونی چقدر هزینه دارد؟

ترخیص خودروهای وارداتی جدی شد

طرح جنجالی مجلس براي دستمزد/تعيين حداقل دستمزد توافقی مي شود؟

سکوت ۲۰ساله زنگنه در صداوسیما می شکند؟

فروش مرغ با چه قیمتی گران فروشی است؟

فروش مرغ با چه قیمتی گران فروشی است؟

نفت ایران چه آینده ای را پیش رو دارد؟

مدیریت خلق پول بانک ها عملیاتی شد

نامه وزیر اقتصاد به رئیس جمهور

گزارش مركز پژوهش های مجلس از بدهی دولت

قیمت انواع دسته بازی در بازار

ارزش سهام عدالت هر روز کمتر از دیروز!

بانک ها چقدر به اقتصاد وام دادند؟

بازار مسکن چه زمانی به رونق می رسد؟

قیمت گوشی اپل در بازار چقدر است؟

آینده صنعت خودرو زیر دست طراح ایرانی

سیاست معکوس آمریکا در قبال نفت ایران

تب بازار طلا فروش کرد

صعود جهانی دلار

قبض های نجومی در کمین پرمصرف های گاز

چرا مجلس یازدهم منتقد دولت رئیسی شده؟

پیش بینی قیمت دلار تا زمان مذاکرات وین

ریزش قیمت نفت در واکنش به بلوف آمریکا

تعهد بدهید، حقوق بگیرید!

اسکارلت جوهانسون بعد از بارداری؛ حتی زیباتر از قبل!

مالیات خانه های لوکس ابلاغ شد

چرا قیمت جهانی طلا کاهش یافت؟

فاجعه ارز ۴۲۰۰ تومانی در افزایش تورم

هزینه خرید چای چقدر است؟

وقتی سوریه حاضر نیست از ایران فولا بخرد!

کد خبر : ۵۷۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آدرس غلط طرفداران اقتصاد آزاد

درست پس از پايان جنگ تحميلي و همزمان با شروع برنامه اول توسعه در سال 1368 و با دادن آدرس غلط به سياستگذاران و تصميم گيران وقت، طرفداران اقتصاد آزاد با اصرار و فضاسازي هاي بسيار، نسخه هايي تجويز كردند كه بسياري از آنها اجرا شد، اما يا نتيجه مورد نظر حاصل نشد يا با زيان ها و خسارت هاي فراوان ناكام مانده اند.

آدرس غلط طرفداران اقتصاد آزاد

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، طرح آزادسازي قيمت كالاها و خدمات، تك نرخي يا آزادسازي قيمت ارز، طرح مناطق و بنادر آزاد و مواردي ديگر، از جمله توصيه هايي بودند كه اين گروه از اقتصاددانان به سياستگذاران كردند اما اجراي آنها همان گونه كه ذكر شد نه تنها معجزه اي براي رفع مشكلات اقتصادي كشور نكرد، بلكه بعضا با شوك هاي شديد اقتصادي اجتماعي همراه بود. يكي از توصيه هايي كه از همان ابتدا مطرح كردند اما به دليل ريسك بالاي ناشي از افزايش شديد قيمت ها و تورم، دولت ها نسبت به عملياتي شدن آن نگران بودند و انجام ندادند، حذف يارانه هاي به اصطلاح پنهان بود. اما طي سه سال گذشته كه به دليل تشديد تحريم ها، بودجه دولت با كسري شديد مواجه شده است، اين گروه مجددا بر حذف اين يارانه ها تمركز كرده و از طريق رسانه هاي متعدد خود سعي بر تحميل اين توصيه پرخطر به دولت دارند. مبناي استدلال طرفداران اقتصاد آزاد بر حذف يارانه ها بسيار سطحي و عوامانه و بي ارتباط با پيچيدگي هاي اقتصادي، اجتماعي و حتي سياسي حال حاضر كشور است. به نظر مي رسد اصرارها و فضاسازي هاي اين گروه، برخي نمايندگان و دولتمردان را نيز متقاعد كرده كه چنين طرح پرخطري را احتمالا عملياتي كنند.
اما حذف يارانه هاي به اصطلاح پنهان از زواياي مختلف قابل طرح و نقد است.

 1- در پاسخ به منتقديني كه مي پرسند چرا قيمت حامل هاي انرژي و احيانا ساير كالاها و خدمات عمومي بايد به قيمت جهاني و براساس دلار محاسبه شده حال آنكه دستمزدهاي داخلي بر اساس ريال تعيين شوند، مي گويند: اين يك قاعده است كه قيمت حامل ها بايد به قيمت جهاني باشند و دستمزدها بر اساس ريال. بنابراين مردم اگر مي خواهند دستمزد جهاني و دلاري داشته باشند بايد بيشتر توليد كنند تا از رفاه برخوردار شوند. اتفاقا اولين سفسطه همين جاست. اگر ناكارآمدي هاي سيستم اداري، اجرايي و در نهايت حكمراني نامناسب باعث افزايش قيمت تقريبا همه كالاهاي توليدي داخل مي شود، چرا مردم بايد هزينه اين سوءتدبيرها را بدهند. مردم قاعدتا آمادگي پرداخت هزينه توليد اين كالاها را دارند مشروط بر اينكه توليد آنها در بهينه ترين شكل ممكن صورت گيرد. 

2- اين گروه براي موجه كردن حذف يارانه هاي به اصطلاح پنهان، تاكيد مي كنند كه از اين يارانه ها ثروتمندان چندين برابر افراد كم درآمد بهره مند مي شوند. اولا الزاما چنين نيست زيرا مردم عادي و فقير اگر چه به زعم طراحان فاقد خودرو و وسايط ديگر هستند اما از پايين بودن هزينه هاي حمل و نقل مسافر و جابه جايي كالاها به دليل همين يارانه ها بهره مندند (به خصوص اگر جمع رفاه افراد كم درآمد در نظر گرفته شود نه به صورت مقايسه انفرادي) . ثانيا با تورم و افزايش وحشتناك ناشي از حذف يارانه ها بيش از آنكه ثروتمندان آسيب ببينند، افراد كم درآمد به صورت جدي آسيب خواهند ديد: امري كه باعث مي شود به دليل تصميمي غلط، تعداد بيشتري از مردم به زير خط فقر سقوط كنند؛ آن هم در شرايطي كه آستانه صبر مردم به انتها رسيده و فشارهاي اقتصادي ظرفيت تحمل بيشتري براي مردم باقي نگذاشته است. خوب است از اتفاقات پرهزينه انساني و مالي سال هاي 96 و 98 عبرت گرفته شود. 

3- مي گويند وجوه ناشي از افزايش قيمت ها به دليل حذف يارانه هاي به اصطلاح پنهان را به مردم بر مي گردانند. لابد فرض شان اين است كه اين بازتوزيع به صورت هدفمند انجام مي شود. اما ساختارهاي ضدتوليد و ضدتوسعه حاكم بر نظام تصميم گيري و اجرايي كشور اجازه بازتوزيع بهينه و مطلوب وجوه ناشي از افزايش قيمت ها به دليل حذف يارانه را نخواهد داد، همان گونه كه تاكنون اين تصورات غيرواقعي و خيالي تجربه شده و حاصلي آن گونه كه در ذهن طراحان بوده، نداشته اند. در واقع، قيمت ها افزايش يافته اند اما وجوه ناشي از آن به دليل ناكارآمدي هاي مديريتي، اجرايي و بروكراتيك بازتوزيع نشده اند و در اين ميان مردم بازنده اين طرح هاي نسنجيده بوده اند.

4- آيا طراحان و توصيه كنندگان اين ديدگاه به فكر تبعات تورمي آن هستند؟ تاكنون چندين نوبت چنين نسخه هايي تجربه شده و جز هزينه براي مردم و كشور حاصلي نداشته و عجيب است كه اين گروه عبرت نگرفته اند. آزادسازي هاي كوركورانه سال هاي بعد از جنگ كه بيشترين تورم تاريخ بعد از جنگ جهاني دوم تا آن زمان را در سال 74 رقم زد، يكي از اين تجارب شكست خورده است. طرح به اصطلاح هدفمندي يارانه ها در سال 89 هم با همين توجيه، منجر به افزايش قيمت خدمات دولتي شد و حاصل آن شد كه نه تنها يارانه ها هرگز هدفمند نشدند، بلكه از غيرنقدي به نقدي تبديل شدند بدون آنكه به صورت هدفمند بين افراد كم درآمد توزيع شوند و به دليل اجراي بد اين طرح، تورم ايجاد شده بعد از مدتي مبالغ يارانه هاي پرداختي را تقريبا خنثي كرد.

5- فشار براي افزايش نرخ ارز به بهانه افزايش صادرات و كاهش واردات توسط همين گروه از اقتصادخوانده ها نيز طي چهار دهه گذشته ادامه داشته، حال آنكه افزايش چندبرابري قيمت ارز به دفعات و در سه دهه گذشته اتفاق افتاده اما دريغ از افزايش صادرات مورد ادعاي آنها. به علاوه، اگر هم صادراتي اتفاق افتاده عمدتا مواد خام و نيمه خام بوده كه از يك طرف كشور را از منابع ارزشمند خود تهي كرده و از طرف ديگر منافع ناشي از اين گونه صادرات در اختيار عده محدودي از افراد قرار گرفته و انبوه مردم كشور از منافع آن محروم بوده اند. بارها نوشته ام كه پايين بودن سطح صادرات و بالا بودن واردات نه به دليل قيمت ارز بوده، بلكه به دليل موانع شديد و متعدد كسب و كار بوده كه اساسا توليد ملي را هم براي نيازهاي داخلي و هم براي صادرات با مشكل جدي مواجه كرده است. در واقع اين موانع ضدتوليدي و ضدتوسعه اي موجود است كه باعث ناكامي در بهبود اجزاي GDP از جمله صادرات شده است و نه قيمت ارز. 

6- به اذعان اغلب متخصصان از جمله خود طراحان و توصيه كنندگان اين ديدگاه، حذف يارانه ها منجر به افزايش شديد قيمت ها خواهد شد. حال سوال آن است كه آيا اين افزايش قيمت بعد از مدتي باعث نخواهد شد كه دوباره توصيه به افزايش قيمت حامل هاي انرژي به نسبت افزايش تورم ايجاد شده، كنند. در واقع، اعمال اين توصيه و تبعات مخرب آن باعث مي شود بين افزايش تورم و افزايش قيمت حامل هاي انرژي و ساير خدمات دولتي يك دور باطل ايجاد شده كه منجر به كاهش مستمر قدرت خريد مردم و افزايش تعداد فقرا خواهد شد. افزايش هاي مكرر قيمت ارز در گذشته گوياي همين نكته است. به عبارت ديگر، طبق توصيه اين گروه از افراد (يا از روي اجبار)، قيمت ارز در چندين نوبت افزايش يافت و اين افزايش منجر به افزايش تورم شد. افزايش تورم دوباره بهانه اي شد براي فشار مجدد افزايش قيمت ارز. 

7- واقعيت آن است كه طرح اين ديدگاه پر از ريسك در شرايط فعلي، عمدتا با هدف جبران كسري بودجه ناشي از كاهش درآمدهاي نفتي به دليل تحريم هاست. گيرم كه با اين اقدام مشكل كسري بودجه دولت حل شد، اما مشكلات اقتصادي و رفاهي مردم تنها محدود به كسري بودجه نيست. مشكل اصلي و اساسي كشور كاهش توليد ملي، كاهش سرمايه گذاري، كاهش رفاه عمومي و... است و بودجه يا هزينه هاي دولت تنها يك جزء از توليد ملي است. اقتصاددانان بايد به فكر تحريك توليد ملي باشند تا منافع آن به همه مردم برسد نه فقط حل كسري بودجه دولت آن هم اتكا به درآمدي موهوم كه كسب آن اگر چه به ظاهر بخشي از مشكل كسري بودجه ناشي از تحريم نفت را حل مي كند اما آسيب ها و تبعات منفي آن به حدي نگران كننده و پر از ريسك اجتماعي و سياسي است كه حتي تفكر در مورد آن در شرايط فعلي نيز جايز نيست. 

8- حتي اگر اين طرح طبق تصور اين گروه از اقتصاددانان مزاياي بيشتري نسبت به معايب آن داشته باشد، نه به لحاظ زماني وقت مناسبي براي اجراي آن است، نه مردم آمادگي پذيرش رنج اقتصادي بيشتري دارند و نه اقتصاد نحيف شده كشور آمادگي وارد آوردن چنين شوكي با اين ابعاد را دارد.

بارها نوشته ام كه تشخيص اشتباه علت درد منجر به تجويز نسخه اشتباه مي شود: امري كه طي سه دهه گذشته به صورت مستمر اتفاق افتاده و حاصلي جز اتلاف منابع كمياب و فرصت سوزي هاي جبران ناپذير نداشته است. مشكل اقتصاد كشور اگر چه در شرايط فعلي به دليل بي تدبيري هاي گذشته ناشي از تحريم هاست، اما آنچه اقتصاد كشور را در مقابل تحريم ها آسيب پذير كرد، ناشي از نظام ارزشي و نظام مديريتي ضدتوليدي و ضدتوسعه اي است كه در طول سه دهه گذشته بر تصميمات كلان كشور حاكم بوده است.

واقعيت آن است كه در نظام فكري موجود، معيشت و رفاه جامعه اولويت بالايي ندارد. همين امر منجر به ايجاد سيستمي شده است كه مديران و كاركنان در همه قوا و دستگاه هاي حكومتي كه از بودجه عمومي ارتزاق مي كنند، الزاما از شايسته ها انتخاب نمي شوند. در واقع نظام انتصاب و انتخاب مديران و كاركنان بر اساس ويژگي هايي است كه كمك چنداني به افزايش توليد و بهره وري و در نهايت رشد و رفاه اقتصادي نمي كند. حاكميت نظام ناشايسته گزيني در اجزاي حاكميت از يك طرف منجر به ناكامي در نيل به اهداف برنامه هاي اقتصادي و بنابراين اتلاف منابع و فرصت سوزي هاي جبران ناپذير شده است و از طرف ديگر باعث شده تنها ثروت كشور يعني نيروهاي نخبه و شايسته كشور يا منزوي شوند يا به كشورهاي ديگر مهاجرت كنند و حاصل فكر و انديشه و تخصص خود را اجبارا صرف رفاه و پيشرفت جوامع ديگر كنند.

بنابراين، مادامي كه اين رويه تغيير اساسي نكند، اقدامات سطحي و عوامانه همان گونه كه ذكر شد نه تنها مشكلات اقتصادي كشور را حل نمي كنند، بلكه وابستگي هاي اقتصادي و سياسي كشور را به كشورهاي ديگر بيشتر كرده، آسيب پذيري بيشتري نيز به اقتصاد كشور در مقابل شوك هاي بيروني و داخلي تحميل خواهند كرد.

پایان پیام/

کلید واژه :

آزادسازي قيمت

،

یارانه پنهان

،

اقتصاد آزاد

،

اقتصاد

،

تورم

،

قیمت کالا

ثبت نظرات
captcha