پیشرفت شرکت ماهان سیرجان در حوزه ایمنی چشمگیر است

تخم مرغ های وارداتی وارد بازار شد

وعده مهم یک نمانیده درباره حقوق های نجومی

سهم پول تورمی در بودجه ۹۹

انتقاد از عملکرد حقوقی ها در بورس

دست چه افرادی پشت قاچاق خاک است؟

مودم را بغل کنید، شاید رستگار شوید

قیمت فرش در بازار چند است؟

وام ودیعه مسکن در جدال با مشکلات/آیا بانک ها از اعطای وام ودیعه سرپیچی می کنند؟

جدیدترین خبر از قیمت گوشت گوساله

وام ۴۸۰ میلیونی چقدر هزینه دارد؟

ترخیص خودروهای وارداتی جدی شد

طرح جنجالی مجلس براي دستمزد/تعيين حداقل دستمزد توافقی مي شود؟

سکوت ۲۰ساله زنگنه در صداوسیما می شکند؟

فروش مرغ با چه قیمتی گران فروشی است؟

فروش مرغ با چه قیمتی گران فروشی است؟

نفت ایران چه آینده ای را پیش رو دارد؟

مدیریت خلق پول بانک ها عملیاتی شد

نامه وزیر اقتصاد به رئیس جمهور

گزارش مركز پژوهش های مجلس از بدهی دولت

قیمت انواع دسته بازی در بازار

ارزش سهام عدالت هر روز کمتر از دیروز!

بانک ها چقدر به اقتصاد وام دادند؟

بازار مسکن چه زمانی به رونق می رسد؟

قیمت گوشی اپل در بازار چقدر است؟

آینده صنعت خودرو زیر دست طراح ایرانی

سیاست معکوس آمریکا در قبال نفت ایران

تب بازار طلا فروش کرد

صعود جهانی دلار

قبض های نجومی در کمین پرمصرف های گاز

چرا مجلس یازدهم منتقد دولت رئیسی شده؟

پیش بینی قیمت دلار تا زمان مذاکرات وین

ریزش قیمت نفت در واکنش به بلوف آمریکا

تعهد بدهید، حقوق بگیرید!

اسکارلت جوهانسون بعد از بارداری؛ حتی زیباتر از قبل!

مالیات خانه های لوکس ابلاغ شد

چرا قیمت جهانی طلا کاهش یافت؟

فاجعه ارز ۴۲۰۰ تومانی در افزایش تورم

هزینه خرید چای چقدر است؟

وقتی سوریه حاضر نیست از ایران فولا بخرد!

کد خبر : ۵۸۲۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

انتقاد از طرح مجلس برای تثبیت قیمت ها

هر گونه اقدامی که از سوی دولت یا مجلس برای جلوگیری از افزایش تورم صورت گیرد به طور قطع اقدامی پسندیده است و باید از آن حمایت کرد. ولی شرط آن، انجام اقدامی است که مانع تورم شود و نه افزایش بیشتر آن. اقدامی که درمان کننده باشد و نه تسکین دهنده.

انتقاد از طرح مجلس برای تثبیت قیمت ها

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، اگر کسی دچار جراحت و خونریزی شود باید کمک کنیم که خونریزی متوقف شود، ولی نه با استفاده از پارچه و دست های آلوده که عفونت را وارد بدن بیمار کرده و او را بکشد.

باعث تاسف است که اقدام اخیر مجلس تحت عنوان: «طرح الزام دولت به تثبیت قیمت ها و کنترل تورم» نمونه روشنی از اقدام تکراری و شکست خورده ۴۰ ساله اخیر است.

در مقدمه توجیهی طرح آورده اند که «به منظور رفع فقر بالفعل و نیز دفع فقر بالقوه و نیز زدودن جلوه های خشن فقر، دولت باید سیاست های لازم را در زمینه کنترل و تثبیت قیمت ها در خصوص کالاها و خدمات ضروری و اساسی جامعه انجام دهد، لذا، این طرح به منظور الزام دولت به تثبیت قیمت ها و کنترل تورم افسارگسیخته و اتخاذ تصمیمات منطقی با قید دوفوریت تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود.»

سپس در چند ماده به تکرار سیاست های شکست خورده چند دهه اخیر پرداخته اند و حتی در مواردی پا را از آن تجربه های تلخ فراتر گذاشته اند.

می گویند دو نفر که فیلمی را چندین بار دیده بودند دوباره داشتند آن را تماشا می کردند که در پایان نیز قهرمان فیلم کشته می شد.پیش از رسیدن به صحنه کشته شدن، نفر اول از دومی می پرسد که پایان فیلم چه می شود؟ او می گوید معلوم است قهرمان کشته می شود. نفر اول شرط می بندد که زنده می ماند. شرط می بندد و البته می بازد. دومی می گوید چطور گفتی کشته نمی شود تو که بارها این فیلم را دیده بودی؟ می گوید بله ولی فکر کردم این بار حتما خود را نجات می دهد!

اگر بگوییم که طرح نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت ها دقیقا مثل همین لطیفه است، هیچ اغراقی صورت نداده ایم، زیرا این فیلمی است که بارها نمایش داده شده و سرنوشت و نتیجه آن نیز معلوم بوده است.

منشا تورم مصوبات بودجه ای مجلس است. مجلسی که بودجه نامتوازن را تصویب می کند؛ به طوری که درآمدهای آن احتمالی و نسیه و غیرقابل تحقق است ولی هزینه هایش نقد، قطعی و به سرعت پرداخت می شود، باید بداند که نتیجه تصویب چنین بودجه ای، تورم است. تازه شرکت هایی که برق و آب و سایر خدمات دولتی را ارایه می کنند با تثبیت قیمت ها نیز به سرعت رو به ورشکستگی خواهند رفت و دچار تورم ناشی از کاهش عرضه نیز خواهیم شد.

مساله اساسی جامعه ما نه تورم است و نه کرونا و نه هیچ مشکل یا مساله دیگر، بلکه مشکل اصلی در بی اطلاعی مدیریت عمومی اقتصاد و سایر امور از قواعد حل مسائل است. در حقیقت فقدان کارشناسان و نداشتن درک و ذهنیت علمی در مدیران مشکل اصلی است.همان ذهنیتی که تشخیص کرونا را با کرونایاب یا به صورت چشمی می خواهد انجام دهد یا مساله کوانتوم را در هزار سال پیش در کتاب های عرفانی ابن عربی جست وجو می کند، یا به جای علم پزشکی دنبال طب سنتی می رود و کرونا را سوءتفاهم بزرگ می داند.

تقریبا به هر بخش جامعه که نگاه می کنیم، از این نوع افاضات و ایده های عجیب و غریب به وفور دیده می شود. به نظر می رسد که هر چه جلو برویم بیشتر هم می شود، زیرا درهم تنیدگی مشکلات به گونه ای است که هزینه اتخاذ راه های علمی و منطقی برای حل مسائل جامعه سنگین تر می شود. مثل بیمارانی که فاقد توانایی مالی برای درمان درست و حسابی هستند، به دعانویس های کنار خیابان مراجعه می کنند، بلکه با هزینه اندکی بیماری آنان درمان شود.

خیلی صریح و روشن باید گفت با این نحوه مدیریت و قانون نویسی و سیاستگذاری امید به آینده کم و کمتر می شود. اگر صد بار دیگر هم این فیلم را ببینیم، قهرمان آن در پایان کشته خواهد شد.

پایان پیام/

کلید واژه :

مجلس

،

تورم

،

افزایش قیمت

ثبت نظرات
captcha