پیشرفت شرکت ماهان سیرجان در حوزه ایمنی چشمگیر است

تخم مرغ های وارداتی وارد بازار شد

وعده مهم یک نمانیده درباره حقوق های نجومی

سهم پول تورمی در بودجه ۹۹

انتقاد از عملکرد حقوقی ها در بورس

دست چه افرادی پشت قاچاق خاک است؟

مودم را بغل کنید، شاید رستگار شوید

قیمت فرش در بازار چند است؟

وام ودیعه مسکن در جدال با مشکلات/آیا بانک ها از اعطای وام ودیعه سرپیچی می کنند؟

جدیدترین خبر از قیمت گوشت گوساله

وام ۴۸۰ میلیونی چقدر هزینه دارد؟

ترخیص خودروهای وارداتی جدی شد

طرح جنجالی مجلس براي دستمزد/تعيين حداقل دستمزد توافقی مي شود؟

سکوت ۲۰ساله زنگنه در صداوسیما می شکند؟

فروش مرغ با چه قیمتی گران فروشی است؟

فروش مرغ با چه قیمتی گران فروشی است؟

نفت ایران چه آینده ای را پیش رو دارد؟

مدیریت خلق پول بانک ها عملیاتی شد

نامه وزیر اقتصاد به رئیس جمهور

گزارش مركز پژوهش های مجلس از بدهی دولت

قیمت انواع دسته بازی در بازار

ارزش سهام عدالت هر روز کمتر از دیروز!

بانک ها چقدر به اقتصاد وام دادند؟

بازار مسکن چه زمانی به رونق می رسد؟

قیمت گوشی اپل در بازار چقدر است؟

آینده صنعت خودرو زیر دست طراح ایرانی

سیاست معکوس آمریکا در قبال نفت ایران

تب بازار طلا فروش کرد

صعود جهانی دلار

قبض های نجومی در کمین پرمصرف های گاز

چرا مجلس یازدهم منتقد دولت رئیسی شده؟

پیش بینی قیمت دلار تا زمان مذاکرات وین

ریزش قیمت نفت در واکنش به بلوف آمریکا

تعهد بدهید، حقوق بگیرید!

اسکارلت جوهانسون بعد از بارداری؛ حتی زیباتر از قبل!

مالیات خانه های لوکس ابلاغ شد

چرا قیمت جهانی طلا کاهش یافت؟

فاجعه ارز ۴۲۰۰ تومانی در افزایش تورم

هزینه خرید چای چقدر است؟

وقتی سوریه حاضر نیست از ایران فولا بخرد!

کد خبر : ۵۸۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

هفت طرح بزرگ نفتی فراموش شده است!

هرچند در سال های گذشته تحت تاثیر تحریم های آمریکا، میزان فروش نفت ایران به شدت کاهش یافته و دسترسی به منابع آن نیز دشوار شده اما توسعه زیرساخت ها برای استفاده از نفت در آینده اهمیت بسیار زیادی دارد.

هفت طرح بزرگ نفتی فراموش شده است!

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، با وجود آنکه بسیاری از کارشناسان و مسئولان از لزوم عبور اقتصاد ایران از وابستگی به نفت سخن می گویند اما آنچه که در سال های گذشته در عمل رخ داده، اهمیت فراوان دسترسی دولت به منابع نفتی برای گذران امور کشور بوده است، تا جایی که در سه سال و نیم گذشته و تحت تاثیر تحریم های آمریکا، عملا امکان دسترسی به منابع نفتی کاهش یافته و همین موضوع در اداره کشور برای دولت مشکل ساز شده است.

در سال های گذشته بسیاری از پروژه های نفتی که باید با مشارکت شرکت های خارجی در ایران پیگیری می شد به دلیل همین محدودیت های بین المللی در اختیار شرکت های داخلی قرار گرفته اما این شرکت ها نیز در عمل به برنامه ها مشکلاتی داشته اند.

در شرایطی که بخش خصوصی می گوید در حوزه تولید برق، تحت تاثیر قیمت گذاری دستوری و مشکلات اقتصادی، شرکت های خصوصی انگیزه خود برای سرمایه گذاری جدید را از دست داده اند، در حوزه نفت به نظر می رسد انحصار شرکت های دولتی و شبه دولتی کار را دشوار و حتی در برخی موارد متوقف کرده است.

رضا پدیدار رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران با اشاره به بلاتکلیفی اجرای چندین طرح سرمایه گذاری در احداث پالایشگاه نفت خام و میعانات گازی در جنوب ایران، اعلام کرد که مجموع تقاضاهای حائز شرایط برای احداث پنج پالایشگاه نفت خام به میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه و با سرمایه گذاری حدود ۲۶.۶ میلیارد دلار بوده است که به رغم انجام مطالعات آن طی شش سال گذشته و معرفی سرمایه گذاران، هیچ اقدامی تاکنون برای اجرای این طرح ها صورت نگرفته است.

وی همچنین به تصویب پنج طرح احداث پالایشگاه میعانات گازی در جنوب ایران اشاره کرد که در دولت گذشته به امضا رسید که این طرح ها نیز در انحصار شرکت ها و نهادهای دولتی است و تاکنون قدمی برای اجرای آن برداشته نشده است. به گفته پدیدار، مجموع تقاضاهای حائز شرایط برای احداث این پالایشگاه ها نیز ۲۴۰ هزار بشکه و میزان سرمایه گذاری برای اجرای آن نیز ۱.۵ میلیارد دلار بوده است.

رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران در توضیح طرح های روی کاغذ مانده احداث پالایشگاه نفت خام، به طرح پالایشگاه نفت خام لاوان در جزیر لاوان اشاره کرد که با ظرفیت تولید ۱۲۰ هزار بشکه و سرمایه گذاری ۲.۱ میلیارد دلاری در دولت قبل به تصویب رسید اما اجرای آن به ورطه فراموشی سپرده شده است. به گفته وی، سرمایه گذار این طرح، سازمان تامین اجتماعی بوده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، در ادامه افزود: طرح دیگر، طرح احداث پالایشگاه نفت خام در منطقه جاسک به میزان ۳۰۰ هزار بشکه و سرمایه گذاری ۵.۵ میلیارد دلاری است. سرمایه گذار این طرح نیز شرکت سرمایه گذاری غدیر است و برآورد شده بود که این طرح نیز توسط سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح اجرایی شود که همچنان مسکوت مانده است.

پدیدار سپس از بلاتکلیفی طرح نفتی دیگری خبر داد که در دولت گذشته پروسه مطالعه آن به اتمام رسید و قرار بود با سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی نیروهای مسلح (شستان) اجرا شود. به گفته وی، این طرح در بندر گناوه و مربوط به احداث پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه ای نفت خام با سرمایه گذاری ارزی ۵.۶ میلیارد دلاری، به تصویب رسید که همچنان خبری از اجرای آن نیست.

وی به طرح روی کاغذ مانده دیگری نیز اشاره کرد و افزود: شرکت پارسیان تدبیر، وابسته به ستاد اجرایی فرامین حضرت امام (ره) نیز قرار بود مجری طرح احداث پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه ای نفت خام در بندر جاسک با سرمایه گذاری ارزی ۷.۵ میلیارد دلاری باشد که پس از گذشت پنج سال از تصویب این طرح، همچنان روی خاک مانده است.

وی افزود: دیگر طرح متوقف شده در صنعت نفت، مربوط به سرمایه گذاری انتخاب است که متعلق به بخش خصوصی است. این طرح قرار بود در بندر جاسک و برای احداث پالایشگاه ۲۰۰ هزار بشکه ای نفت خام با سرمایه گذاری ۵.۹ میلیارد دلاری عملیاتی شود.

رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران با اعلام اینکه، این طرح ها باید برای اجرا، اطلاع رسانی همگانی شود و از انحصار نهادهای دولتی و حاکمیتی خارج شود، به چندین طرح به جا مانده از دولت قبل در حوزه ساخت پالایشگاه میعانات گازی خبر داد و به سایت اتاق تهران گفت: طرح احداث پالایشگاه میعانات گازی در منطقه سیراف پارس جنوبی از جمله طرح های مصوب است که قرار بود با سرمایه گذاری شرکت جاوید انرژی پرتو، به میزان ۳۹۳ میلیون دلار برای تولید ۶۰ هزار بشکه میعانات عملیاتی شود.

پدیدار افزود: طرح دیگر، مربوط به شرکت توسعه پیشگامان است که بر اساس آن، قرار بود در منطقه سیراف پالایشگاه میعانات گازی با ظرفیت ۶۰ هزار بشکه در سال و سرمایه گذاری ۴۱۰ میلیون دلاری احداث شود که هیچ اقدامی هنوز صورت نگرفته است.

وی سپس، به طرح احداث پالایشگاه میعانات گازی دیگری در منطقه سیراف اشاره کرد که قرار بود از سوی شرکت نفت وگاز پارسیان با ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه در سال و سرمایه گذاری ۷۵۰ میلیون دلاری به سرانجام برسد که این طرح نیز پس از گذشته نزدیک به پنج سال از تصویب آن، همچنان روی خاک مانده است.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران سپس با تاکید بر اینکه تمامی این طرح ها باید از بلاتکلیفی خارج شود، افزود: انحصارطلبی شرکت های وابسته به دولت و حاکمیت روی این طرح ها باید برداشته شود و اجرای آن با مشارکت بخش خصوصی به سرانجام برسد.

پایان پیام/

کلید واژه :

رضا پدیدار

،

رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی

،

نفت

ثبت نظرات
captcha