پیشرفت شرکت ماهان سیرجان در حوزه ایمنی چشمگیر است

تخم مرغ های وارداتی وارد بازار شد

وعده مهم یک نمانیده درباره حقوق های نجومی

سهم پول تورمی در بودجه ۹۹

انتقاد از عملکرد حقوقی ها در بورس

دست چه افرادی پشت قاچاق خاک است؟

مودم را بغل کنید، شاید رستگار شوید

قیمت فرش در بازار چند است؟

وام ودیعه مسکن در جدال با مشکلات/آیا بانک ها از اعطای وام ودیعه سرپیچی می کنند؟

جدیدترین خبر از قیمت گوشت گوساله

وام ۴۸۰ میلیونی چقدر هزینه دارد؟

ترخیص خودروهای وارداتی جدی شد

طرح جنجالی مجلس براي دستمزد/تعيين حداقل دستمزد توافقی مي شود؟

سکوت ۲۰ساله زنگنه در صداوسیما می شکند؟

فروش مرغ با چه قیمتی گران فروشی است؟

فروش مرغ با چه قیمتی گران فروشی است؟

نفت ایران چه آینده ای را پیش رو دارد؟

مدیریت خلق پول بانک ها عملیاتی شد

نامه وزیر اقتصاد به رئیس جمهور

گزارش مركز پژوهش های مجلس از بدهی دولت

قیمت انواع دسته بازی در بازار

ارزش سهام عدالت هر روز کمتر از دیروز!

بانک ها چقدر به اقتصاد وام دادند؟

بازار مسکن چه زمانی به رونق می رسد؟

قیمت گوشی اپل در بازار چقدر است؟

آینده صنعت خودرو زیر دست طراح ایرانی

سیاست معکوس آمریکا در قبال نفت ایران

تب بازار طلا فروش کرد

صعود جهانی دلار

قبض های نجومی در کمین پرمصرف های گاز

چرا مجلس یازدهم منتقد دولت رئیسی شده؟

پیش بینی قیمت دلار تا زمان مذاکرات وین

ریزش قیمت نفت در واکنش به بلوف آمریکا

تعهد بدهید، حقوق بگیرید!

اسکارلت جوهانسون بعد از بارداری؛ حتی زیباتر از قبل!

مالیات خانه های لوکس ابلاغ شد

چرا قیمت جهانی طلا کاهش یافت؟

فاجعه ارز ۴۲۰۰ تومانی در افزایش تورم

هزینه خرید چای چقدر است؟

وقتی سوریه حاضر نیست از ایران فولا بخرد!

کد خبر : ۵۹۰۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تجارت ۲۰ میلیون تنی کشور در شهریور ۱۴۰۰

سخنگوی گمرک گفت: در شهریور امسال ۱۹ میلیون و ۸۴۱ هزار تن کالا به ارزش ۱۰ میلیارد و ۶۳۵ میلیون دلار بین ایران و کشورهای جهان تبادل شد که نسبت به مردادماه، ۱۳۵ درصد در وزن و ۹۸درصد در ارزش رشد داشته است.

تجارت ۲۰ میلیون تنی کشور در شهریور ۱۴۰۰

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک اظهار داشت: سرجمع تجارت غیر نفتی کشور در رویه های صادرات و واردات در ششمین ماه سال 1400 از لحاظ وزنی 19 میلیون و 841 هزار تن به ارزش 10 میلیارد و 635میلیون دلار بوده است که سهم صادرات در این ماه (31روز)، 14 میلیون و 522هزار تن به ارزش چهار میلیارد و 145 میلیون دلار بوده است که نسبت به صادرات کشور در شهریور ماه سال 99 از لحاظ وزنی 75درصد و از لحاظ ارزش نیز رشد  56 درصدی داشته است. 

وی افزود: صادرات کشور در شهریور نسبت به مرداد ماه امسال با رشد 103 درصدی در وزن و 25 درصدی در ارزش همراه بوده است. 

لطیفی در خصوص مقاصد کالاهای ایرانی در شهریور ماه گفت: ترکیه با پنج میلیون و 839 هزار تن به ارزش یک میلیارد و 202 میلیون دلار با رشد هزار و 512 درصدی در وزن و 553 درصدی در ارزش نسبت به ماه گذشته و رشد یک هزار و 420درصدی در وزن و 696 درصدی در ارزش نسبت به شهریور سال گذشته در رتبه نخست قرار گرفت.

وی اضافه کرد: بعد از ترکیه، کشور عراق با یک میلیون و 863 هزار تن کالا به ارزش 677 میلیون دلار با رشد 30 درصدی در وزن و 19 درصدی در ارزش نسبت به شهریور سال 99 و رشد 72 درصدی در وزن و 86 درصدی در ارزش کالاهای صادراتی ایران نسبت به مرداد ماه در رتبه دوم قرار دارد.

لطیفی افزود: کشور چین که در ماه های گذشته در رتبه نخست مقاصد صادراتی ایران قرار داشت در شهریور ماه با دو میلیون و 509 هزار تن به ارزش 668 میلیون دلار در رتبه سوم قرار گرفت، صادرات کشورمان به چین در شهریور رشد 11 درصدی در وزن و کاهش یک درصدی در ارزش را نسبت به شهریور سال 1400 داشته است اما نسبت به مرداد ماه امسال 3 درصد در وزن رشد و 56 درصد در ارزش کاهش داشته است.

سخنگوی گمرک تصریح کرد: امارات هم با 807 هزار تن کالا به ارزش 331 میلیون دلار با کاهش 33 درصدی در وزن و 12 درصدی در ارزش نسبت به شهریور 99 و رشد 115 درصدی در وزن و 16 درصدی در ارزش نسبت به ماه گذشته در رتبه چهارم قرار گرفت و نهایتا افغانستان با 351هزار تن خرید کالا از ایران به ارزش 144میلیون دلار در شهریور ماه امسال نسبت به شهریور سال قبل 50درصد در وزن و 39درصد در ارزش کاهش داشته است و نسبت به ماه قبل 3 درصد در وزن کاهش و 13 درصد در ارزش افزایش را شاهد بودیم.

سخنگوی گمرک در خصوص میزان واردات در ششمین  ماه سال گفت: در 31 روز شهریور ماه امسال پنج میلیون و 319 هزار تن کالا به ارزش 6 میلیارد و 490میلیون دلار به صورت ترخیص قطعی وارد کشور شد که نسبت به واردات در شهریور ماه سال 99 از لحاظ وزن 92درصد و از لحاظ ارزش 107درصد رشد داشته است. اما در مقایسه با مرداد ماه 1400 رشد 306 درصدی در وزن و 216 درصدی در ارزش را نشان می دهد. که این امر با اهتمام دولت مردمی سیزدهم و هماهنگی های صورت گرفته برای تامین نیازهای اساسی و ضروری کشور صورت چشم گیری در شهریور ماه داشته است. 

وی در خصوص کشورهای مبدا خرید کالاهای وارداتی کشورمان گفت: امارات با یک میلیون و 485هزار تن به ارزش یک میلیارد و 914 میلیون دلار نسبت به مردادماه رشد 303 درصدی در وزن و 169 درصدی در ارزش و نسبت به شهریور سال قبل 254 درصد در وزن و 142 درصد در ارزش رشد داشته است  چین با 418 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 433 میلیون دلار  نسبت به ماه قبل رشد 229 درصدی در وزن و 201 درصدی در ارزش را تجربه کرده است، ترکیه با 540 هزار تن کالا به ارزش 641 میلیون دلار رشد 73 درصدی در وزن و 76 درصدی در ارزش صادرات به ایران را نسبت به مردادماه را داشته، سوئیس با 371 هزار تن کالا به ارزش 328 میلیون دلار نسبت به مرداد ماه رشد 1750 درصدی در وزن و 893 درصدی در ارزش را به خود اختصاص داده است و  آلمان با 44 هزار تن کالا به ارزش 237 میلیون دلار کاهش 81 درصدی در وزن و رشد 35 درصدی در ارزش کالاهای معامله شده برای بازار ایران را نسبت به مرداد ماه داشته است.

لطیفی در خصوص کالاهای عبوری از ایران در ششمین ماه سال گفت: در شهریور ماه  امسال یک میلیون و 129 هزار تن کالا ی خارجی از مسیر ایران عبور کرده است که نسبت به کالای عبوری از کشورمان در مرداد ماه 16 درصد رشد و نسبت به شهریور  99 رشد 63 درصدی داشته است و این میزان کالای عبوری از ایران بیشترین حد نصاب در ماههای اخیر است.

پایان پیام/

کلید واژه :

سید روح اله لطیفی

،

گمرک

،

تجارت کالا

،

صادرات کالا

،

صادرات

ثبت نظرات
captcha