کارگران، دستفروشی را ترجیح می دهند!

بدهی خارجی ایران چقدر است؟

بانک گردشگری بیش از 1400 میلیارد ریال وام ازدواج پرداخت کرد

قیمت دلار بالاتر می رود؟

عجیب ترین آفرود لکسوس!

قالیباف تکلیف استیضاح وزرا را مشخص کرد

قیمت نفت رکورد ۷ساله را شکست

باید و نبایدهای رمزارز ملی

مصوبه تعیین کف نرخ بلیت هواپیما لغو شد

فورد موندئو ۲۰۲۲ رونمایی شد

جزئیات حذف ضامن از وام های بانکی

چرا در دقیقه ۹۰ مصوبه را تغییر دادید!؟

تمرکز بازار مسکن بر خانه های ارزان قیمت

شرایط دریافت وام بدون ضامن 

۳۰ مدیرعامل مجرم بانکی!

ساخت 25 مدرسه در مناطق محروم کشور/ تحصیل 3000 دانش آموز در مدارس بانک گردشگری

قیمت انواع گوشت بسته بندی در بازار

جشن پايان مستاجری را باور كنيم يا قيمت ها را؟

نرخ سود سپرده گذاری در بانک گردشگری مطابق مصوبات شورای پول و اعتبار است

برنامه دولت برای حذف ارز ترجیحی تقدیم مجلس شد

۳ میلیون کارتخوان بدون تراکنش هستند نه بی هویت!

خیال بورس راحت شد!

پشت صحنه پرداخت تسهيلات به طرح مسكن دولت

جاماندگان سهام عدالت، در انتظار سهام

اعتراض نماینده تهران به عملکرد دولت در بودجه

پشت پرده تصمیماتی که بورس را در مسیر سقوط بزرگ قرار داد

شاسی بلندِ اسپرت و خشن میتسوبیشی

قیمت برنج باز هم نجومی شد

۳ انتصاب جدید در بانک مرکزی

موی سپید عادل و غم دوشنبه هایی که سیاه ماند

خط فقر واقعی ۱۰میلیون تومان است

صندوق سرمایه گذاری بانک گردشگری در بین 10 صندوق برتر کشور

جدیدترین محصول شورولت مخاطبان را غافلگیر کرد

اشتغال به کار 300 نفر در هتل قصرالضیافه رکسان مشهد 

آخرین خبر درباره میزان عیدی بازنشستگان

با این تورم، حداقل حقوق ها را افزایش دهیم

آمار خانه های خالی که باید مالیات بدهند

خرید ماشین ظرفشویی چقدر خرج دارد؟

سیاست ارزی پس از توافق

کف و سقف رشد اقتصادی ۱۴۰۰

کد خبر : ۵۹۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چشم انداز قیمت ها در ۲۰۲۲

بانک جهانی جدیدترین گزارش خود از چشم انداز بازارهای کالایی را منتشر کرد.

چشم انداز قیمت ها در ۲۰۲۲

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، در این گزارش که دو بار در سال منتشر می شود، سمت وسوی بازارهای مهمی چون نفت، طلا، محصولات فلزی و کشاورزی پیش بینی می شود. بعد از همه گیری کرونا، «اختلال در عرضه و تقاضا»، «شرایط نامساعد آب و هوایی»، «بحران کانتینرها»، «تولید پرنوسان انرژی» و «محدودیت های ناشی از همه گیری»، پنج چالشی بود که بازارهای جهان با آن روبه رو بودند. حال باید مسائلی مانند محدودیت های بیشتر در عرضه کالا و احتمال شیوع انواع جدیدی از ویروس را نیز در معادلات لحاظ کرد. با توجه به این مسائل، پیش بینی این نهاد بین المللی از رسیدن قیمت نفت خام به ۷۴دلار برای هر بشکه در سال ۲۰۲۲ حکایت دارد. همچنین پیش بینی می شود که محصولات فلزی با کاهش قیمت همراه باشد و محصولات کشاورزی تثبیت قیمتی را تجربه کنند. این گزارش با ارزیابی قیمت فلزات گرانبها از جمله طلا در سه ماه سوم سال ۲۰۲۱، قیمت این کالا در سال ۲۰۲۲ را تحت تاثیر تنگناهای موجود در زنجیره تامین می داند.

اختلال در عرضه و تقاضا، شرایط نامساعد آب و هوایی، بحران کانتینرها، تولید پرنوسان انرژی و محدودیت های ناشی از همه گیری، تنها بخشی از مصائبی بود که بازارهای جهان در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ با آن دست به گریبان بودند.

«بانک جهانی» در گزارش خود موسوم به «چشم انداز بازارهای کالا» به بررسی روندهای قیمت کالاها در سال ۲۰۲۱ و سال آتی پرداخته و تاکید کرده است که قیمت بالای کالاها در صورت تداوم، روند رشد کشورهای واردکننده انرژی را کُند و ناامنی غذایی در کشورهای کم درآمد را تشدید می کند. گزارش بانک جهانی، کالاها را در پنج دسته «انرژی»، «کشاورزی»، «کودها»، «فلزات و محصولات معدنی» و «فلزات گرانبها» تقسیم بندی کرده است.

بنابر گزارش بانک جهانی در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱، قیمت حامل های انرژی همچنان در حال افزایش است و قیمت کالاهای دیگر نیز به دلیل افزایش شدیدی که در ابتدای سال جاری با آن روبه رو شدند، روند افزایشی خود را حفظ کردند. این در حالی است که باید مسائلی چون تغییرات آب و هوایی، محدودیت های بیشتر در عرضه و احتمال شیوع انواع جدیدی از ویروس را نیز در معادلات خود لحاظ کرد.

آب و هوای نامساعد بسیاری از بازارها را تحت تاثیر قرار داده است، دمای بالا و غیرعادی تابستان سبب افزایش قیمت برق شد و خشکسالی ها، تهدیدی جدی برای منابع آبی و در نتیجه محصولات کشاورزی هستند.

از سوی دیگر، سیل بر عرضه برخی از فلزات و زغال سنگ اثر داشته و افزایش شدید قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ بر کالاهایی چون کود و فلزات اثرات غیرمستقیم گذاشته است.  بنا بر گزارش «چشم انداز بازار کالا»، قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ پس از رسیدن به بالاترین حد قیمتی خود، در سال ۲۰۲۲ وارد روند کاهشی خواهد شد، چرا که رشد تقاضا کند می شود و محدودیت های عرضه، کاهش می یابد.

در نتیجه برآوردها خبر از رسیدن قیمت نفت خام به ۷۴دلار برای هر بشکه در سال ۲۰۲۲ می دهد. قیمت حامل های انرژی در سه ماه دوم سال ۲۰۲۱ حدود ۱۶درصد افزایش یافت، این در حالی است که قیمت گاز طبیعی شتاب بیشتری در افزایش قیمت داشته است. قیمت نفت خام در سه ماه دوم سال ۲۰۲۱ به طور متوسط ۷۲ دلار در هر بشکه بود که نسبت به سه ماهه پیش از آن ۷ درصد افزایش داشت.

قیمت ها در ابتدای ماه آگوست و در بحبوحه نگرانی ها از شیوع مجدد همه گیری کاهش یافت، اما در ادامه و در سه ماهه اخیر، قیمت انرژی در حال افزایش است.

   افزایش تقاضا برای نفت

بانک جهانی پیش بینی کرده است که تقاضا برای نفت افزایش یابد و در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ به سطح پیش از همه گیری ناشی از شیوع «کووید- ۱۹» برسد، چراکه با رفع اختلالاتی که بر سر عرضه وجود دارد، تولید نفت افزایش پیدا می کند.

با افزایش تقاضا، تولید نفت شیل به بازار اضافه می شود و اوپک و شرکا، کاهش تولید خود را ملغی خواهند کرد. در بازار نفت باید بحران کاهش سرمایه گذاری را نیز مدنظر قرار داد، چراکه سرمایه گذاری در این بخش در سال ۲۰۲۰ به شدت کاهش یافت. این در حالی است که نگرانی از شیوع انواع جدیدی از کووید چون شبحی بر سر این بخش از بازار جهان است و هر لحظه امکان کاهش تقاضا برای آن وجود دارد. بانک جهانی همچنین تاکید دارد که قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ در سال ۲۰۲۲ کاهش یابد و این روند کاهشی در ۲۰۲۳ بیشتر شود، چرا که این محصولات با رشد تقاضا و افزایش تولید و صادرات به ویژه از سوی ایالات متحده همراهند.

رویدادهای امسال نشان داد که چگونه تغییر الگوهای آب و هوایی به دلیل تغییر آب و هوا یک خطر رو به رشد برای بازارهای انرژی است و توامان بر تقاضا و عرضه تاثیر می گذارد. در عین حال، افزایش قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ در سال جاری باعث شد که انرژی های خورشیدی و بادی به عنوان یک منبع جایگزین انرژی رقابتی تر شوند.

   برآورد از تولید نفت ایران

بانک جهانی در بررسی بازار محصولات انرژی همواره بر ابهامات موجود در این بخش تاکید دارد و از عدم اطمینان در آن سخن می گوید. به طور مثال، این نهاد بین المللی برآورد کرده است که در صورت احیای برجام و برطرف شدن تحریم های اعمالی علیه ایران، شاهد افزایش تولید نفت ایران تا بیش از یک میلیون بشکه در روز خواهیم بود.

   بازار فلزات در ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲

بانک جهانی درباره بازار فلزات نیز پیش بینی می کند که این بخش پس از تجربه افزایش ۴۸درصدی قیمت در سال جاری، در سال ۲۰۲۲ حدود ۵درصد کاهش داشته باشد. از سوی دیگر، شاخص قیمت فلزات و مواد معدنی به طور متوسط در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ کاهشی یک درصدی داشت.

در این میان، سنگ آهن با کاهشی ۱۷درصدی صدرنشین کاهش قیمت است که تا حد زیادی وامدار کاهش تولید فولاد در چین است. با این حال، با احیای اقتصاد جهان، تقاضا برای فلزات در حال افزایش است اما تولید همچنان دچار اختلال است. قیمت فلزات گرانبها در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ به طور متوسط کاهشی ۳درصدی داشت که در این میان پلاتین کاهشی ۱۳درصد، نقره کاهشی ۹درصدی و طلا کاهشی یک درصدی را تجربه کرده است.

قیمت پلاتین به دلیل اختلال در تولید خودرو در سطح جهانی، تحت فشار قرار گرفته است. بانک جهانی تاکید می کند که تنگناهای موجود در زنجیره تامین تا پایان سال ۲۰۲۲ به طور کامل برطرف نخواهد شد، چراکه اصلاح کمبود انرژی و اختلالات در حمل ونقل به زمان نیاز دارد. خطرات اساسی که چشم انداز بازار فلزات را تیره و تار می کند، ابهامات در بازار املاک چین و اختلال در عرضه انرژی است.

   پیش بینی تثبیت قیمتی محصولات کشاورزی

قیمت محصولات کشاورزی نیز پس از افزایش ۲۲درصدی در سال ۲۰۲۱، در سال آینده تثبیت خواهد شد. در میان شاخص های اصلی غیرانرژی، قیمت محصولات کشاورزی، کودها و فلزات گرانبها حدود یک سوم بالاتر از سطح پیش از همه گیر است، در حالی که فلزات و مواد معدنی بیش از ۵۰درصد رشد داشته اند.

قیمت کالاهای کشاورزی در سه ماهه سوم ۲۰۲۱ تثبیت شد و کاهش قیمت برخی از مواد غذایی چون برنج با افزایش قیمت نوشیدنی ها چون قهوه جبران شده است. به رغم دشواری هایی که در عرضه برخی از کالاهای غذایی چون ذرت و سویا به دلیل نامساعد بودن شرایط آب و هوایی رخ داده، بیشتر بازارها به قدر کافی قادر به تامین کالاهای خود هستند. با این حال روند رشد قیمت انرژی به ویژه زغال سنگ و گاز طبیعی به افزایش هزینه نهاده های کشاورزی دامن زده است.

به طور مثال برخی از کودها از ماه ژانویه به این سو، بیش از ۵۵درصد افزایش قیمت داشتند. افزایش قیمت مواد غذایی همراه با افزایش هزینه های انرژی به افزایش تورم در قیمت مواد غذایی چند کشور کم درآمد منتج شده است. بر اساس آخرین ارزیابی مشترک سازمان غذا و کشاورزی- فائو (FAO) و برنامه جهانی غذا (WFP) انتظار می رود ناامنی غذایی که در سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۵۵میلیون تن را در سراسر جهان تهدید می کرد، تشدید شود و افراد بیشتری را در این گرداب وارد کند.

بنا بر گزارش بانک جهانی، ایران در قیمت مواد غذایی، بیش از ۶۰درصد تورم دارد.  آخرین گزارش منتشر شده بانک جهانی از بازار کالاها تمرکز ویژه ای بر رابطه میان شهرنشینی و تقاضا برای کالا دارد. نوسانات شدیدی که در قیمت انرژی رخ داده، مشکلات پیش روی گذار جهان به اقتصاد بدون کربن را بیش از پیش برای سیاستگذاران جهان برجسته کرده است. در این میان شهرها در خط مقدم این گذار هستند. گرچه شهرها تنها ۲درصد از سطح کره زمین را اشغال کرده اند، اما مصرف کننده بیش از دوسوم از انرژی جهان هستند و سهم مشابهی نیز از انتشار گازهای گلخانه ای دارند.

رابطه میان شهرنشینی و تقاضای کالا، دربرگیرنده استفاده از حمل ونقل در مناطق شهری، اندازه خانوار و نوع محل اقامت، تامین زیرساخت ها و ترجیحات مصرف کننده است. این امر اهمیت برنامه ریزی استراتژیک و تقویت زیرساخت های باکیفیت در محدود کردن تاثیر شهرنشینی بر مصرف کالا و افزایش کیفیت زندگی در شهرها را تقویت می کند.

پایان پیام/

کلید واژه :

بانک جهانی

،

اقتصاد ایران

،

چشم انداز قیمت ها

،

قیمت کالا

ثبت نظرات
captcha