کارگران، دستفروشی را ترجیح می دهند!

بدهی خارجی ایران چقدر است؟

بانک گردشگری بیش از 1400 میلیارد ریال وام ازدواج پرداخت کرد

قیمت دلار بالاتر می رود؟

عجیب ترین آفرود لکسوس!

قالیباف تکلیف استیضاح وزرا را مشخص کرد

قیمت نفت رکورد ۷ساله را شکست

باید و نبایدهای رمزارز ملی

مصوبه تعیین کف نرخ بلیت هواپیما لغو شد

فورد موندئو ۲۰۲۲ رونمایی شد

جزئیات حذف ضامن از وام های بانکی

چرا در دقیقه ۹۰ مصوبه را تغییر دادید!؟

تمرکز بازار مسکن بر خانه های ارزان قیمت

شرایط دریافت وام بدون ضامن 

۳۰ مدیرعامل مجرم بانکی!

ساخت 25 مدرسه در مناطق محروم کشور/ تحصیل 3000 دانش آموز در مدارس بانک گردشگری

قیمت انواع گوشت بسته بندی در بازار

جشن پايان مستاجری را باور كنيم يا قيمت ها را؟

نرخ سود سپرده گذاری در بانک گردشگری مطابق مصوبات شورای پول و اعتبار است

برنامه دولت برای حذف ارز ترجیحی تقدیم مجلس شد

۳ میلیون کارتخوان بدون تراکنش هستند نه بی هویت!

خیال بورس راحت شد!

پشت صحنه پرداخت تسهيلات به طرح مسكن دولت

جاماندگان سهام عدالت، در انتظار سهام

اعتراض نماینده تهران به عملکرد دولت در بودجه

پشت پرده تصمیماتی که بورس را در مسیر سقوط بزرگ قرار داد

شاسی بلندِ اسپرت و خشن میتسوبیشی

قیمت برنج باز هم نجومی شد

۳ انتصاب جدید در بانک مرکزی

موی سپید عادل و غم دوشنبه هایی که سیاه ماند

خط فقر واقعی ۱۰میلیون تومان است

صندوق سرمایه گذاری بانک گردشگری در بین 10 صندوق برتر کشور

جدیدترین محصول شورولت مخاطبان را غافلگیر کرد

اشتغال به کار 300 نفر در هتل قصرالضیافه رکسان مشهد 

آخرین خبر درباره میزان عیدی بازنشستگان

با این تورم، حداقل حقوق ها را افزایش دهیم

آمار خانه های خالی که باید مالیات بدهند

خرید ماشین ظرفشویی چقدر خرج دارد؟

سیاست ارزی پس از توافق

کف و سقف رشد اقتصادی ۱۴۰۰

کد خبر : ۵۹۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مالیات، بهشت ثروتمندان و برزخ ضعفا؟!

بررسی ها از روند اخذ مالیات در ایران نشان می دهد که قشر ثروتمند جامعه، مالیات نمی پردازند و مالیاتی که برای صاحبان خودرو و خانه های لوکس در سال گذشته و سال جاری تعیین شده تاکنون اخذ نشده و کارشناسان نیز به ارقام پایین آن ایراد وارد می کنند. از سوی دیگر، مسئولان از رشد وصول درآمدهای مالیاتی می گویند درحالیکه همچنان فرار و معافیت های مالیاتی پابرجاست و بار درآمدهای مالیاتی بر دوش اقشار ضعیف و متوسط جامعه قرار دارد.

مالیات، بهشت ثروتمندان و برزخ ضعفا؟!

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، نظام مالیاتی در هر اقتصادی سه وظیفه تامین درآمد پایدار برای دولت، بازتوزیع ثروت و مانع شدن از گسترش فعالیت های مخل تولید را برعهده دارد که در دنیا تقریبا ۸۰ درصد تامین مالی دولت ها از محل مالیات تامین می شود اما این سهم در ایران کمتر از ۳۰ درصد است. 

در این زمینه، وزیر اقتصاد وعده داده است تا چهار سال آینده سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی را به ۵۰ درصد افزایش دهد که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی این امر با بستن راه های فرار مالیاتی، شفاف سازی اقتصاد و ایجاد پایه های مالیاتی امکان پذیر است.

علاوه براین، نظام مالیاتی ایران در بازتوزیع ثروت نیز همانند تامین درآمدی پایدار برای دولت ناکارآمد بوده است، زیرا تاکنون در قانون، مالیاتی برای قشر ثروتمند جامعه درنظر گرفته نشده و در دو سال اخیر هم که مالیات خودرو و خانه های لوکس برای این قشر تعیین شده است، طبق گزارش تفریغ بودجه سال گذشته هیچ مالیاتی از این محل اخذ نشده است و برای سال جاری نیز صاحبان خودرو و خانه های لوکس تا بهمن ماه فرصت دارند مالیات مربوطه بپردازند که باید منتظر ماند و دید سازمان امور مالیاتی در این زمینه چه عملکردی خواهد داشت. 

آماری جدید از فرار مالیاتی 

از سوی دیگر، فرار مالیاتی به عنوان سدی مقابل درآمدها و تحقق عدالت مالیاتی همچنان در اقتصاد ایران وجود دارد و بسترهای آن بسته نشده است؛ به گونه ای که آخرین آمارها از این موضوع از سوی امید علی پارسا - رئیس سابق سازمان امور مالیاتی - حاکی از آن است که فرار مالیاتی در کشور ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است که ۵۰ درصد فرارمالیاتی و مابقی ناشی از اجتناب مالیاتی است.

البته، رحمانی - عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس - اعلام کرده که در حال حاضر به اندازه بودجه ۱۵ استان کشور فرار مالیاتی داریم و اگر این چهار دلار به بخش محرومیت زدایی ما تزریق شود، می توانیم امکانات اولیه رفاهی را در کلیه روستاهای کشور ایجاد کنیم.

فشار مالیات ستانی به اقشار ضعیف به استناد آمار 

همچنین، قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان به منظور هوشمندسازی مالیات در راستای بستن راه های فرار مالیاتی نیز تاکنون به ثمر نرسیده است و گزارش تفریغ بودجه سال گذشته بیانگر این است که از ۱۵۵ هزار  نفر مشمولین شناسایی شده در این زمینه، صرفاً ۵۴ هزار و ۴۹۰ نفر معادل (۳۵ درصد) مشمولین در سامانه مالیاتی ثبت نام کرده اند و ۶۵ درصد پزشکان و وکلا فرار مالیاتی دارند.

در این بین، از وزرای اقتصاد گرفته تا مسئولان سازمان امور مالیاتی خبر از رشد بالای درآمدهای مالیاتی می دهند در حالیکه خبری از اخذ مالیات از ثروتمندان و بستن راه های فرار مالیاتی نیست و این احتمال را تقویت می کند که بار و فشار مالیات ستانی در ایران بر دوش اقشار ضعیف و متوسط جامعه است.

به گونه ای که آخرین آمار از وصول درآمدهای مالیاتی در شش ماهه سال جاری بیانگر این است که درآمدهای مالیاتی در این مدت تحقق ۱۰۱ درصدی و رشد بیش از ۶۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد و سهم مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر کالا و خدمات که اکثر مشمولان آن قشر متوسط و ضعیف جامعه هستند، از ۱۳۸ هزار و ۵۱۹ میلیارد تومان کل درآمدهای مالیاتی به ترتیب ۸۶ هزار و ۹۲۹ میلیارد تومان و ۵۱ هزار و ۵۹۰ میلیارد تومان بوده است.


همچنین، مالیات بر کالا و خدمات که از مصرف کنندگان اخذ می شود، در شش ماهه ابتدایی امسال ۵۱ هزار و ۵۹۰ میلیارد تومان با رشد ۷۰ درصدی نسبت به دوره مشابه وصول شده که ۸۴ درصد بودجه مصوب این مدت را محقق کرده و معادل ۶۳۶۰ میلیارد تومان مالیات بر ثروت به خزانه واریز شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۵۱ درصد کاهش یافته است.

نظام مالیاتی که سد سوداگری نیست 

طبق این گزارش، وظیفه دیگر مالیات هدف گیری فعالیت های مخل تولید چون دلالی و سوادگری در بازارهای طلا، ارز، مسکن و... است که مالیات بر خانه های خالی بدین منظور تعیین شد تا با تنظیم گری و افزایش عرضه مسکن، موجب کاهش قیمت مسکن و بهبود این بازار شود اما تاکنون این مالیات در پیچ وتاب مراحل اجرایی قرار دارد و بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی بر سر معرفی واحدهای خالی اختلاف وجود دارد.

علاوه براین، مجلس طرح مالیات بر عایدی سرمایه را نیز در راستای حذف فعالیت های سوداگرایانه در بازارهای طلا، ارز، مسکن، خودرو و ... تدوین کرد که نقدهای بسیاری به آن وارد است و تاکنون در مجلس قرار دارد که امید است با رفع ایرادات، به قانون تبدیل شود. 

راهکاری برای اصلاح نظام مالیاتی ایران 

بنابراین، در شرایطی که هم به اذعان کارشناسان و هم بررسی آمار بیانگر ناکارآمد بودن نظام مالیاتی در ایران، تحت فشار قرار داشتن اقشار ضعیف و استثنا ثروتمندان از مالیات ستانی است، کارشناسان اقتصادی معتقدند که ضمن بستن راه های فرار مالیاتی، هوشمندسازی مالیات و ایجاد پایه های مالیاتی جدید اجرای مالیات بر مجموع درآمد را علاج نظام ناکارآمد مالیاتی ایران است که طبق اعلام وزیر اقتصاد،   لایحه مالیات بر مجموع درآمد در وزارت اقتصاد در حال آماده سازی است. 

البته، زمان اجرای مالیات بر مجموع درآمد نیز مهم است، زیرا به اعتقاد کارشناسان اجرای یک قانون مالیاتی جدید نباید با رکود اقتصاد یک کشور همزمان باشد. 

پایان پیام/

کلید واژه :

نظام مالیاتی

،

مالیات

،

وزیر اقتصاد

،

فرار مالیاتی

ثبت نظرات
captcha