کارگران، دستفروشی را ترجیح می دهند!

بدهی خارجی ایران چقدر است؟

بانک گردشگری بیش از 1400 میلیارد ریال وام ازدواج پرداخت کرد

قیمت دلار بالاتر می رود؟

عجیب ترین آفرود لکسوس!

قالیباف تکلیف استیضاح وزرا را مشخص کرد

قیمت نفت رکورد ۷ساله را شکست

باید و نبایدهای رمزارز ملی

مصوبه تعیین کف نرخ بلیت هواپیما لغو شد

فورد موندئو ۲۰۲۲ رونمایی شد

جزئیات حذف ضامن از وام های بانکی

چرا در دقیقه ۹۰ مصوبه را تغییر دادید!؟

تمرکز بازار مسکن بر خانه های ارزان قیمت

شرایط دریافت وام بدون ضامن 

۳۰ مدیرعامل مجرم بانکی!

ساخت 25 مدرسه در مناطق محروم کشور/ تحصیل 3000 دانش آموز در مدارس بانک گردشگری

قیمت انواع گوشت بسته بندی در بازار

جشن پايان مستاجری را باور كنيم يا قيمت ها را؟

نرخ سود سپرده گذاری در بانک گردشگری مطابق مصوبات شورای پول و اعتبار است

برنامه دولت برای حذف ارز ترجیحی تقدیم مجلس شد

۳ میلیون کارتخوان بدون تراکنش هستند نه بی هویت!

خیال بورس راحت شد!

پشت صحنه پرداخت تسهيلات به طرح مسكن دولت

جاماندگان سهام عدالت، در انتظار سهام

اعتراض نماینده تهران به عملکرد دولت در بودجه

پشت پرده تصمیماتی که بورس را در مسیر سقوط بزرگ قرار داد

شاسی بلندِ اسپرت و خشن میتسوبیشی

قیمت برنج باز هم نجومی شد

۳ انتصاب جدید در بانک مرکزی

موی سپید عادل و غم دوشنبه هایی که سیاه ماند

خط فقر واقعی ۱۰میلیون تومان است

صندوق سرمایه گذاری بانک گردشگری در بین 10 صندوق برتر کشور

جدیدترین محصول شورولت مخاطبان را غافلگیر کرد

اشتغال به کار 300 نفر در هتل قصرالضیافه رکسان مشهد 

آخرین خبر درباره میزان عیدی بازنشستگان

با این تورم، حداقل حقوق ها را افزایش دهیم

آمار خانه های خالی که باید مالیات بدهند

خرید ماشین ظرفشویی چقدر خرج دارد؟

سیاست ارزی پس از توافق

کف و سقف رشد اقتصادی ۱۴۰۰

کد خبر : ۶۰۲۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اين دلارهای محرمانه

پنجشنبه هفته گذشته مدیرعامل خبرگزاری رسمی کشور، ایرنا، در توییتر خبری مبنی بر آزاد شدن 3.5 میلیارد دلار از دارایی های ایران را منتشر کرده بود.

اين دلارهای محرمانه

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، در این توییت مشخص نشده بود این منابع، از دارایی های بلوکه شده ایران در کدام کشور است؟  اگرچه کمی بعد برخی سایت های خبری در خصوص آزاد شدن دارایی های مالی در کره جنوبی خبرهایی را منتشر کردند که روز گذشته رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی آن را تکذیب کرد. تقریبا در تمام مدتی که از بازگشت تحریم های نفتی به کشور می گذرد، روزی نبوده که خبری از آزادسازی اموال بلوکه شده ایران منتشر نشود.  در تمام این خبرها نیز بر «کاهش قیمت دلار» تاکید می شود چرا که برخی بر این باورند این منابع به صورت اسکناس آزاد شده و در صورت رسیدنش به ایران، راهی بازارها شده و قیمت دلار بازاری را کاهش می دهد. 

عبدالناصر همتی، رییس اسبق بانک مرکزی در آبان سال جاری در پست اینستاگرامی خود به خرج کردن پول های بلوکه شده اشاره کرد و نوشت: « خرید ارزهای مسدودی دولت و صندوق توسعه ملی و پرداخت ریال به دولت در ازای آن، برای تامین هزینه های ضروری کشور بود که منجر به افزایش خالص ذخایر خارجی بانک مرکزی شده است. در نتیجه پول با پشتوانه ارزهای مسدودی و طبق تکلیف قانونی انتشار یافته است». خبر آزادسازی  این میزان پول در صد اخبار پربازدید نبود اما نکته دیگر در خصوص نحوه انتشار آن، فردی به جز تیم اقتصادی دولت بود.

تا بدین لحظه نه تنها رییس کل بانک مرکزی که وزیر اقتصاد و دارایی نیز در مورد آن واکنشی نشان نداده اند. با وجود اینکه 3.5 میلیارد دلار، کمتر از نیمی از اموال ایران در کره جنوبی است، اما دلار بی توجه به این دست خبرها به قیمت 28 هزار و 700 تومان در روز شنبه  و تا لحظه نگارش این گزارش ( ساعت 16) رسید. 

انتشار خبر موقع افزایش قیمت

رقم دقیق اموال بلوکه شده ایران در کشورها مشخص نیست؛ اما چندی پیش برخی رسانه ها گمانه زنی هایی مبنی بر رقم  دارایی ها داشتند و آن را 50 تا 60  میلیارد دلار تخمین زدند که بیشترین میزان آن نیز در کشور چین است. آخرین منبع تقریبا قابل استناد نیز پایگاه خبری آسیا تایمز است که دی ماه سال 99 آن را 100 میلیارد دلار اعلام کرده بود.

رقم دارایی های بلوکه شده ایران در کره جنوبی نیز از دیگر مواردی است که کسی آن را نمی داند. با این حال برخی تلاش ها برای آزادسازی اموال بلوکه شده در کره جنوبی و ژاپن صورت گرفته بود که تا بدین روز خبری از آزادسازی آنها در رسانه ها منتشر نشده؛ اگرچه که در سال های پس از بازگشت تحریم ها و در شرایطی که نرخ دلار در بازار رو به افزایش بود، خبرهایی مبنی بر آزادسازی اموال ایران در کشورهای مسدود کننده با هدف کنترل قیمت ها منتشر می شد، اما فزونی انتشار چنین خبرهایی نه تنها نقشی بر قیمت دلار نداشت، بلکه صف های جلوی صرافی ها را طولانی تر و بی اعتمادی مردم به دولتمردان را عمیق تر کرد. نمود آن را نیز می توان در انتشار آخرین خبر مبنی بر آزادسازی حدود سه و نیم میلیارد دلار از دارایی های ایران مشاهده کرد.

خبری که نه مشخص است این میزان دارایی از کدام کشور قرار است آزاد شود و نه هیچ کدام از مسئولین آن را تایید یا تکذیب کرده اند. اگرچه که برخی احتمال دادند که این میزان مربوط به کره جنوبی است که روز گذشته توسط رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی نیز تکذیب شد. حسین تنهایی در این خصوص گفت:« 3.5 میلیارد دلار پولی که ادعا می شود آزاد شده از محل دارایی هایی ایران در کره جنوبی نبوده است.»

تیم اقتصادی کجاست؟ 

خبر آزاد سازی اموال بلوکه شده ایران در یک کشور منتشر شده و با گذشت چند روز از آن، هنوز هیچ کدام از مردان اقتصادی دولت به آن واکنش نشان ندادند و حتی اصل خبر نیز توسط  مدیرعامل یک خبرگزاری منتشر شده است. شاید یکی از نشانه هایی که برخی آن را مساوی آزادسازی منابع بلوکه شده می دانند صحبت های صالح آبادی، رییس کل بانک مرکزی در ابتدای ماه جاری است. او در این خصوص گفته بود:« وصولی های ارزی دولت در هفت ماهه ابتدایی امسال نسبت به سال گذشته ۳ برابر شده است.

دسترسی دولت به منابع ارزی بیشتر و بهتر شده است . حجم معاملات در بازار متشکل ارزی ۵۰ میلیون دلار، در سال گذشته به میزان ۷۰۰ میلیون دلار و در هفت ماهه امسال نیز ۱.۱ میلیارد دلار بوده است که نشان از بهبود عمق معاملات در بازار متشکل ارزی دارد.» اما آزاد شدن یا نشدن اموال بلوکه شده کشور به تنهایی نمی تواند خبر خشنود کننده ای باشد چرا که بر اساس گفته های رییس اسبق بانک مرکزی، در سال های گذشته برای جبران کسری بودجه بانک مرکزی با پشتوانه به همین دلارها به دولت کمک میکرد. بنابراین با فرض آزاد شدن این دلارها، هیچ گاه به بازار وارد نمی شود. چرا که متعلق به بانک مرکزی است. بنابراین آزاد شدن شان آن هم در شرایط فعلی اقتصادی کمکی به قیمت دلار نمی کند. 

انتشار چند باره خبرها و بی اعتمادی بازار

«آزادسازی اموال مسدود شده» حربه ای تازه برای کاهش قیمت دلار در بازار نیست. پیشتر نیز بارها و بارها خبرهایی از این دست منتشر شده بود که پس از مدتی نیز تکذیب می شدند. 

در سال های گذشته این خبرها را مسئولین و نه افراد دیگری می دادند و هر بار نیز بر این موضوع تاکید داشتند که با ورود این منابع به کشور قیمت دلار کاهش خواهد یافت. نباید از تاثیر تسهیل در ورود دلارهای نفتی به کشور در نرخ دلار به راحتی عبور کرد، اما حتی با فرض آزادسازی این اموال، نرخ دلار که در روزهایی تا مرز 32 هزار تومان نیز رفته بود تا چه میزان کاهش می یابد؟ آیا افزایش 856 درصدی قیمت دلار در این سال ها با آزادسازی این اموال مسدود شده، جبران می شود و دلار به همان نرخ سال های 95 و 96 باز می گردد؟ هدف از انتشار چند باره این اخبار که دیگر تاثیری بر بازار ندارند، چیست؟ 

آنچه در روز گذشته در بازار مشاهده شد، نشان می دهد که مردم نیز به حرف ها و خبرهای اینچنینی اعتماد ندارند و آن را مساوی با آزادسازی و ورود دلار به کشور نمی دانند و حتی برعکس، صفوف مقابل صرافی ها را  طولانی تر می کنند.

دلیل دیگر بی اعتمادی بازار روند شاخص ها و متغیرهای اقتصادی است که بر قیمت ها تاثیر می گذارند. بر اساس آنچه بانک مرکزی از شاخص های پولی کشور تا خرداد سال جاری منتشر کرده، نقدینگی به بیش از 4 هزار هزار میلیارد تومان و پایه پولی نیز به حدود 519 هزار میلیارد تومان رسیده است. 

این ارقام نشان می دهد که وضعیت متغیرهای تاثیرگذار بر شرایط اقتصادی نامناسب است و با فرض تسهیل در ورود دلار به کشور، دلارها آنقدر زیاد نیستند که بتوانند کسری بودجه چند صد هزار میلیارد تومانی کشور را پوشش دهد. به خصوص اینکه به نظر نمی رسد آینده روشنی حداقل در میان مدت پیش روی ایران و کشورهای حاضر در برجام باشد. واقعیت این است که خبرهایی از این دست در میان تمام وعده هایی که قرار بود روزی محقق شوند ( مانند کاهش 10 درصدی قیمت لبنیات که عملا رخ نداد)، گم می شود. چرا که مردم نیز می دانند چنین نمی شود. 

پایان پیام/

کلید واژه :

دلار

،

قیمت دلار

،

بانک مرکزی

،

دلارهای محرمانه

،

دارایی های بلوکه شده

،

آزاد شدن دارایی های بلوکه شده

ثبت نظرات
captcha