کارگران، دستفروشی را ترجیح می دهند!

بدهی خارجی ایران چقدر است؟

بانک گردشگری بیش از 1400 میلیارد ریال وام ازدواج پرداخت کرد

قیمت دلار بالاتر می رود؟

عجیب ترین آفرود لکسوس!

قالیباف تکلیف استیضاح وزرا را مشخص کرد

قیمت نفت رکورد ۷ساله را شکست

باید و نبایدهای رمزارز ملی

مصوبه تعیین کف نرخ بلیت هواپیما لغو شد

فورد موندئو ۲۰۲۲ رونمایی شد

جزئیات حذف ضامن از وام های بانکی

چرا در دقیقه ۹۰ مصوبه را تغییر دادید!؟

تمرکز بازار مسکن بر خانه های ارزان قیمت

شرایط دریافت وام بدون ضامن 

۳۰ مدیرعامل مجرم بانکی!

ساخت 25 مدرسه در مناطق محروم کشور/ تحصیل 3000 دانش آموز در مدارس بانک گردشگری

قیمت انواع گوشت بسته بندی در بازار

جشن پايان مستاجری را باور كنيم يا قيمت ها را؟

نرخ سود سپرده گذاری در بانک گردشگری مطابق مصوبات شورای پول و اعتبار است

برنامه دولت برای حذف ارز ترجیحی تقدیم مجلس شد

۳ میلیون کارتخوان بدون تراکنش هستند نه بی هویت!

خیال بورس راحت شد!

پشت صحنه پرداخت تسهيلات به طرح مسكن دولت

جاماندگان سهام عدالت، در انتظار سهام

اعتراض نماینده تهران به عملکرد دولت در بودجه

پشت پرده تصمیماتی که بورس را در مسیر سقوط بزرگ قرار داد

شاسی بلندِ اسپرت و خشن میتسوبیشی

قیمت برنج باز هم نجومی شد

۳ انتصاب جدید در بانک مرکزی

موی سپید عادل و غم دوشنبه هایی که سیاه ماند

خط فقر واقعی ۱۰میلیون تومان است

صندوق سرمایه گذاری بانک گردشگری در بین 10 صندوق برتر کشور

جدیدترین محصول شورولت مخاطبان را غافلگیر کرد

اشتغال به کار 300 نفر در هتل قصرالضیافه رکسان مشهد 

آخرین خبر درباره میزان عیدی بازنشستگان

با این تورم، حداقل حقوق ها را افزایش دهیم

آمار خانه های خالی که باید مالیات بدهند

خرید ماشین ظرفشویی چقدر خرج دارد؟

سیاست ارزی پس از توافق

کف و سقف رشد اقتصادی ۱۴۰۰

کد خبر : ۶۰۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سکوت ۲۰ساله زنگنه در صداوسیما می شکند؟

در پرونده کرسنت چه اتفاقی افتاد؟ اگر فکر می کنید به هر طریقی می توانید جواب قطعی یا تا حدی قطعی برای این سؤال بیابید، انسانی بسیار خوش بین تلقی می شوید.

سکوت ۲۰ساله زنگنه در صداوسیما می شکند؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، در پرونده کرسنت چه اتفاقی افتاد؟ اگر فکر می کنید به هر طریقی می توانید جواب قطعی یا تا حدی قطعی برای این سؤال بیابید، انسانی بسیار خوش بین تلقی می شوید. به عنوان پیشنهاد سری به صفحه ویکی پدیای قرارداد کرسنت بزنید و اگر امر محصل و مشخصی دستگیرتان شد ما ادعای ابهام بیش از حد مطلب را پس می گیریم. از عجایب ایران یکی پرونده کرسنت است که همه درباره آن یک ادعا دارند.

یعنی مخالفان همان نسبتی را به موافقان می دهند که موافقان به مخالفان. صحبت از خیانت و ضربه زدن به منافع ملی در جریان این پرونده بسیار عادی است. فقط یک نمونه از این عجایب اینکه در جریان کار محمدرضا رحیمی یک بار با افشاگری به دلایلی نامعلوم و درباره قراردادی بسیار حساس کار را معلق کرد؛ کاری که بر فرض درست بودن نیز می توانست در رده های بالا و بدون کشیدن موضوع به عرصه عمومی انجام شود.

عجیب تر آنکه او بعدا به عنوان معاون اول محمود احمدی نژاد و به همراه مرحوم علی کردان در وزارت کشور در حال جوش دادن معامله بودند که شریعتمداری کیهان سوت زنی کرد و این بار قرارداد این گونه معلق شد. نام حسن روحانی و محمد خاتمی دو رئیس جمهور دیگر ایران نیز در این پرونده مطرح است. روحانی هنگام ریاست بر شورای عالی امنیت ملی به این پرونده ورود کرد و می شود گفت دو نظر متفاوت درباره قرارداد داشت.

ضربه به خوش نامی

به هرحال پس از صدور رأی دیوان داوری بین المللی در روزهای ابتدایی مهرماه سال جاری و محکوم شدن بدوی شرکت ملی نفت ایران به پرداخت بیش از 600 میلیون دلار جریمه به شرکت کرسنت، صداوسیما با یک فاصله کوتاه 20ساله ناگهان به موضوع علاقه نشان داده و برخی اعضای مجلس، از تریبون رسمی صداوسیما بار دیگر حمله به بیژن زنگنه وزیر سابق نفت ایران را شروع کردند و حالا زنگنه که در تمام این سال ها سکوت مطلق اختیار کرده بود -جز اینکه در یک جمله می گفت کرسنت قرارداد خوبی بود- در صفحه توییتر خود اعلام کرد که برای ارائه توضیحات به صداوسیما می رود؛ اتفاقی که شاید این بار رفع ابهام کند از این قضیه پیچیده.

به بررسی سخنان اخیر نمایندگان خواهیم پرداخت اما پیش از آن بد نیست گفته شود که شرکت ملی نفت ایران از خوش نام ترین شرکت های نفت جهان بوده و به هر دلیلی و تقصیر هر کس که باشد این خوش نامی بر سر پرونده کرسنت تا حدی خدشه دار شده است.

اگر کسی نگران منافع ملی ایران بود در وهله نخست حداقل برای لحظه ای این فکر به ذهنش خطور می کرد که حتی قراردادی بد، حتی زیان ده را حفظ کند تا آبروی 100ساله این شرکت که سال هاست بخش مهمی از معیشت مردمان ایران را تأمین کرده است ضربه نخورد. اتفاقی که نیفتاد و شد آنچه شد. اما نمایندگان انقلابی مجلس در این روزها چه گفتند؟

شرکت دلال و کلاهبردار؟

به سخنان مالک شریعتی نیاسر بسنده کنیم. از سوابق ایشان حداقل در وب سایت مجلس و صفحه ویکی پدیا که هیچ چیز موجود نیست. اما این نماینده تهران در برنامه گفت وگوی ویژه خبری درباره کرسنت گفت: «شرکت کرسنت یک شرکت کاغذی است و مشابه اتفاقی که در قرارداد ایران با این شرکت افتاده، در عراق و مصر نیز رخ داده است. این شرکت در سایر کشورها نیز تلاش کرده با انعقاد قراردادهای صوری و فسادزا با آنها و فسخ آن قرارداد به دنبال طلب غرامت از کشورهای مختلف باشد و کلا کسب و کار شرکت کرسنت همین بوده که یک قرارداد فسادزا ببندد و بعد طلب غرامت کند».

این سخنان با توجه به سابقه نامعلوم و تجربه اندک ایشان چندان هم جای تعجب ندارد. اینکه شرکت کرسنت یک شرکت کاغذی است اولا خیلی معنای مشخصی ندارد. اگر منظور ایشان این است که کاغذهایی برای ثبت یک شرکت باید وجود داشته باشد همه شرکت ها کاغذی هستند. اگر منظور این است که شرکت کرسنت فقط یک اسم است؛ مانند بسیاری از شرکت های کلاهبردار، حرف خلاف واقع تر از این نمی توان زد. شرکت کرسنت اولین شرکت خصوصی انرژی خاورمیانه است و بسیار شناخته شده تر از این است که از کلاهبرداری و اخاذی درآمد کسب کند.

یعنی اگر چنین بود در نزدیک به نیم قرن گذشته بالاخره یک نفر از عراق و مصر متوجه این مسئله می شد و دوم اینکه سود تجارت انرژی از اخاذی و 20 سال دنبال 600 میلیون دلار دویدن که تازه آن هم قطعی نیست و معلوم هم نیست قطعی شود و اگر بشود، کی پرداخت شود بسیار بسیار بیشتر است. ایراد چنین سخنان نامربوطی از جایگاهی رسمی را می توان به بی سابقگی و بی تجربگی نسبت داد اما توجیهی برای بازی کردن با آبروی مملکت نمی شود. خوشبختانه سخنان ایشان چون در خود ایران هم شناخته شده نیستند، بازتاب جهانی ندارد وگرنه شاید نهادهای نظارتی ناچار به ورود به پرونده ایشان به دلایل مربوط به امنیت ملی می شدند.

ایشان همچنین گفته اند این شرکت در زمان «طاغوت» تأسیس شده که باز اصلا معنای مشخصی ندارد. آیا تأسیس شرکت توسط یک زاده عراق در شارجه امارات به دلیل اینکه با دوره طاغوت در ایران هم زمان بوده مستوجب عقوبت است؟ جالب است که شرکت ملی نفت ایران هم 50 سال قبل از کرسنت و در دوره اوج طاغوتی گری و با همکاری بریتانیا تأسیس شده. شریعتی همچنین گفته: «شگفت آور اینکه در مفاد قرارداد کرسنت آورده شده است که مفاد این قرارداد باید برای مسئولان جمهوری اسلامی ایران محرمانه باشد؛ یعنی یکی از دلایلی که برخی مفاد این قرارداد و ابعاد فساد در آن تا سال ها برای مسئولان جمهوری اسلامی روشن نشده بود به دلیل این بود که وزارت نفت در قرارداد با کرسنت قبول کرده بود که مفاد قرارداد محرمانه بماند.

درباره این خود مسئولان باید حرف بزنند و اگر صحت نداشت آقای شریعتی باید پاسخ گو باشد. فقط از بیرون ماجرا به نظر می رسد برخی مسئولان از ماجرا آگاهی داشتند وگرنه چطور می توانستند از قیمت گاز فروخته شده خبردار شوند و آن را مغایر منافع ملی ببینند؟ بحث کرسنت را خود زنگنه و مخالفان باید حل وفصل کنند، اما دو سؤال وجود دارد: اول اینکه بعد از 20 سال چرا امروز صداوسیما به یاد شفاف سازی افتاده؟ و دوم اینکه نمایندگان مجلس نباید حداقلی از استانداردهای احتیاطی را در سخن گفتن رعایت کنند؟ آبروی شرکت ملی نفت به کنار، آبروی کشور بازیچه دعواهای  سیاسی است؟

پایان پیام/

کلید واژه :

کرسنت

،

بیژن زنگنه

،

وزیر نفت

ثبت نظرات
captcha