ترمز قیمت خودرو در بورس کشیده شد!

از بازار خانه های نقلی چه خبر؟

گران ترین یخچال فریزرهای بازار کدامند؟

چرا صف نانوایی ها شلوغ شده؟

قیمت خودرو سه نرخی می شود

موتورسواری روی آب!

سه مدرسه کیمیای دانش در سه روستای استان لرستان افتتاح شد

اخراج دهک دهم !

آخرین وضعیت پرداخت مالیات خانه های لوکس

پای واردات خودرو دوباره به مجلس کشیده شد

رونمایی از خودروی جذاب و آتشین مرسدس

هر خانوار چقدر یارانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی گرفته است؟

ابهام عجیب در سیاست حذف یارانه ارزی

وعده جدید دولت درباره پرداخت یارانه جدید

اتفاق عجیب در بازار ماکارونی

اولین شاسی بلند فراری؛ یک هیولای ۱۲سیلندر

نحوه دریافت وام سهامداران بورسی اعلام شد

آخرین جزئیات از تویوتا لندکروزر LC۳۰۰

چقدر کارت بانکی داریم؟

اما و اگر ژاپن برای تحریم نفت روسیه

قیمت شیرخشک نجومی شد

مبلغ یارانه جدید چقدر است؟

افزایش قیمت آرد شیرینی را گران نخواهد کرد

حضور فعال هلدینگ ماهان در دوازدهمین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنعت فولاد و سنگ آهن

بانک گردشگری بیش از 1300 میلیارد ریال وام ازدواج پرداخت کرد

مرسدس بنز و یک محصول لوکس ۷۸۰۰دلاری!

نرخ «خط فقر مسکن» در سال ۱۴۰۱

انواع یخچال و فریزر را در بازار چند بخریم؟

فاز 2 پروژه هتل و مجتمع گردشگری بافت آماده بهره برداری است

۲۰ هزار میلیارد تومان زیان ناقابل!

قیمت کالاهای اساسی در یک سال گذشته چقدر تغییر کرد؟

مسیر صعود طلا لغزنده شد

زمان واریز سود سهام عدالت اعلام شد

ترفند عجیب و غریب برای گران کردن ماکارونی

قیمت انواع جاروبرقی در بازار

مالیات حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۱ چه قدر است؟

هیچ آژانس مسافرتی مجوز تور جام جهانی ندارد

قیمت جدید برنج اعلام شد

نقلی های زیر یک میلیارد تومان در تهران

در سال ۱۴۰۰ چقدر به حجم نقدینگی افزوده شد؟

کد خبر : ۶۲۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ساختار اداره وزارت صمت تغییر می کند؟

روند تغییرات در ساختار سازمانی وزارت صمت بر ۳ معاونت اعمال شده و با توجه اظهارات جدید وزیر صمت این روند ادامه دار خواهد شد بود.

ساختار اداره وزارت صمت تغییر می کند؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، سکان دار جدید وزارت صمت از روزهای آغاز کار خود تغییراتی در ساز و کار عملکرد و چارچوب سازمانی این وزارتخانه ایجاد کرده است. تغییراتی که با صحبت های اخیر فاطمی امین ادامه دار به نظر می رسد و قرار است سازوکار مدیریت صنعت، معدن و تجارت کشور را اصلاح کند. 

 

 

ساختار سازمانی وزارت صمت زیر تیغ فاطمی امین

سید رضا فاطمی امین وزیر صمت در نشست اخیر خود در وزارتخانه با اشاره به پروژه هایی که در این سه ماه فعال شده است، بیان کرد: بازآفرینی وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی از این پروژه هاست که ابلاغ شده و هفته آینده به صورت مفصل اطلاع رسانی خواهد شد که با این بازآفرینی تغییر ساختار جدی را در مجموعه وزارت صمت شاهد خواهیم بود.

این تغییرات ساختاری از همان ابتدا کلید خورده و برخی از آن ها را شاهد بوده ایم. از جمله اولین تغییراتی که در ساختار سازمانی این وزارتخانه اعمال شد اصلاح ساختاری در سازمان توسعه تجارت بود. 

اصلاح ساختار سازمان توسعه تجارت در دو حوزه

علیرضا پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: اصلاح ساختار سازمان توسعه تجارت در دو حوزه پیگیری می شود. یکی از بحث های آن موضوعی بود که آقای وزیر در اجرای آن کمک و همراه بودند و مجموعه هایی که به حوزه تجارت بین الملل ارتباط داشت از جمله صندوق ضمانت صادرات، شرکت نمایشگاه ها و دفتر مقررات صادرات و واردات به زیر مجموعه سازمان توسعه تجارت منتقل شدند. 

او ادامه داد: در این شرایط ما یک فرماندهی واحد را  در حوزه تجارت و موضوع صادرات داریم که در همین مدت کوتاه هم فواید خود را به ما نشان داده است.

بعد از سازمان توسعه تجارت نوبت به معاونت صنایع و بخشی از سازوکار کنترل بازار رسید. بنا شد تا بخشی از مسئولیت های کنترل بازار به دفاتر تخصصی زیر مجموعه معاونت صنایع منتقل شود؛ به عبارتی بنا شد تا بخشی از کنترل بازار از طریق کنترل تولید مدیریت شود و دفاتر تخصصی مسئول کنترل بازار محصولات تولیدی خود باشند. 

تغییرات در معاونت صنایع وزارت صمت

محسن صفدری مدیر دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صمت حدود یک ماه قبل گفت: به تازگی معاونت صنایع به موضوع قیمت ها ورود کرده و تقریبا موضوع تنظیم بازار در این بخش مدیریت می شود. به صورت عملیاتی معاونت امور صنایع و دفاتر تخصصی متولی موضوع بازار شدند. ما وظیفه داریم از ابتدا تا انتهای زنجیره را رصد کرده و بخشنامه ها و ابلاغیه ها را مدیریت کنیم تا مردم از این فرآیند منتفع شوند.

او ادامه داد: بازار به عنوان مصرف کننده محصولاتی تولیدی اگر خللی در فرایند توزیع و پخش داشته باشد می تواند به بخش تولید صدمه وارد کند، متقابلا تولید هم در صورتی که مشکلی داشته باشد می تواند به بازار آسیب وارد کرده و باعث ایجاد مشکل برای مردم شود. تولید، توزیع و فروش تا سفره مردم باید زنجیره کاملی با حلقه های مختلف در نظر گرفته شود. این موضوع به صورت کامل در سامانه جامع تجارت دیده شده است.

به نظر می رسد این انتقال مسئولیت به معاونت صنایع بار سنگینی بر دوش آن ها گذاشته است و برخی اخبار شنیده شده از ایجاد چند دفتر تخصصی جدید خبر می دهند. تغییر در ساختار دفاتر تخصصی هم سابقه زیادی دارد و پیش از این برخی دفاتر تخصصی با هم ادغام یا از هم تفکیک شده اند که از جمله آن ها می توان به ادغام دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی با دفتر الکترونیک وزارت صمت اشاره کرد. 

به تازگی موج تغییر به سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی هم رسیده است. طبق اخبار به دست آمده طی نامه ای به مدیران شرکت های صنعتی استان ها ابلاغ شده که به عنوان معاون مدیر سازمان صمت استان باید فعالیت کنند. درست مانند رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی که معاون وزیر صمت محسوب می شود؛ همین چارچوب در سطح استان هم اجرا شده است.

آرمان خالقی قائم مقام خانه صمت ایران اظهار کرد: به مدیران عامل شهرک صنعتی استان طی نامه ای اعلام شده که معاون رئیس سازمان صمت استان محسوب می شوند. اما این اقدام  تا پیاده سازی زمان خواهد برد. این تغییر باید اثر بخش باشد در غیر این صورت تنها سربرگ تغییر می کند. اگر به همین روال پیش روی کنیم این تغییر بی فایده خواهد بود. 

او با تاکید بر این که شرکت های شهرک های صنعتی مستقلا به ثبت رسیده اند و شرکت مجزا محسوب می شوند گفت: در اغلب شهرک های صنعتی استان ها واحدهای صنعتی کوچک و متوسط هستند و واحدهای بزرگ با وزارتخانه اصلی مشکلاتشان را حل می کنند. اگر قرار باشد تمام مسئولیت این حوزه به معاونتی به نام شهرک های صنعتی منتقل شود بار اداری سنگینی از سازمان صمت استان به یک شرکت شهرک ها منتقل می شود. در حالی که به طور معمول بیشتر کاری که سازمان های صمت انجام می شود به واحدهای کوچک و متوسط مربوط است. این تغییرات هنوز به صورت مدون دیده و ارائه نشده است.

موج تغییرات چارت سازمانی بین معاونت های وزارت صمت در جریان است و از ابتدای استقرار دولت جدید ادامه داشته است. با توجه به تاکید فاطمی امین بر تغییرات بیشتر در ساختار سازمانی وزارت صمت این روند در سایر معاونت ها هم ادامه دار خواهد شد.

پایان پیام/

کلید واژه :

وزارت صمت

،

سید رضا فاطمی امین

،

ثبت نظرات
captcha