ترمز قیمت خودرو در بورس کشیده شد!

از بازار خانه های نقلی چه خبر؟

گران ترین یخچال فریزرهای بازار کدامند؟

چرا صف نانوایی ها شلوغ شده؟

قیمت خودرو سه نرخی می شود

موتورسواری روی آب!

سه مدرسه کیمیای دانش در سه روستای استان لرستان افتتاح شد

اخراج دهک دهم !

آخرین وضعیت پرداخت مالیات خانه های لوکس

پای واردات خودرو دوباره به مجلس کشیده شد

رونمایی از خودروی جذاب و آتشین مرسدس

هر خانوار چقدر یارانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی گرفته است؟

ابهام عجیب در سیاست حذف یارانه ارزی

وعده جدید دولت درباره پرداخت یارانه جدید

اتفاق عجیب در بازار ماکارونی

اولین شاسی بلند فراری؛ یک هیولای ۱۲سیلندر

نحوه دریافت وام سهامداران بورسی اعلام شد

آخرین جزئیات از تویوتا لندکروزر LC۳۰۰

چقدر کارت بانکی داریم؟

اما و اگر ژاپن برای تحریم نفت روسیه

قیمت شیرخشک نجومی شد

مبلغ یارانه جدید چقدر است؟

افزایش قیمت آرد شیرینی را گران نخواهد کرد

حضور فعال هلدینگ ماهان در دوازدهمین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنعت فولاد و سنگ آهن

بانک گردشگری بیش از 1300 میلیارد ریال وام ازدواج پرداخت کرد

مرسدس بنز و یک محصول لوکس ۷۸۰۰دلاری!

نرخ «خط فقر مسکن» در سال ۱۴۰۱

انواع یخچال و فریزر را در بازار چند بخریم؟

فاز 2 پروژه هتل و مجتمع گردشگری بافت آماده بهره برداری است

۲۰ هزار میلیارد تومان زیان ناقابل!

قیمت کالاهای اساسی در یک سال گذشته چقدر تغییر کرد؟

مسیر صعود طلا لغزنده شد

زمان واریز سود سهام عدالت اعلام شد

ترفند عجیب و غریب برای گران کردن ماکارونی

قیمت انواع جاروبرقی در بازار

مالیات حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۱ چه قدر است؟

هیچ آژانس مسافرتی مجوز تور جام جهانی ندارد

قیمت جدید برنج اعلام شد

نقلی های زیر یک میلیارد تومان در تهران

در سال ۱۴۰۰ چقدر به حجم نقدینگی افزوده شد؟

کد خبر : ۶۳۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

خط فقر واقعی ۱۰میلیون تومان است

پیشنهاد بنده در بحث بودجه سال ۱۴۰۱ این بوده که با حذف ارز ترجیحی بدین شکل، مخالف هستم چراکه منجر به شوک تورمی خواهد شد مگر اینکه دولت بیاید برخی از کالا های اساسی مثل مرغ گوشت، روغن، برنج، شکر را در قالب کارت هایی با قیمت معقول در اختیار مردم به ویژه دهک های پایین قرار دهد. در واقع با حذف ارز ترجیحی، قیمت مرغ به بالای ۶۰ هزار تومان، تخم مرغ به بالای ۹۰ هزار تومان می رسد گوشت هم برای همیشه از سفره مردم حذف می شود.

خط فقر واقعی ۱۰میلیون تومان است

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، معین الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی بر این باور است که خط فقر در کشور با توجه به تراکنشش در شهرهای بزرگ، متوسط و روستاها متفاوت است اما با افزایش تورمی که وجود دارد اگر بخواهیم مجموع و میانگین آنها را در نظر بگیریم چیزی حدود ۱۰ میلیون تومان خط فقر، تقریبا می تواند واقعی باشد و براین اساس می توان گفت نیمی از جمعیت کشور ما زیر خط فقر هستند.

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی در این باره که با توجه به بالابودن خط فقر واقعی و اعلام آن از سوی اقتصاددانان و فعالان کارگری، چرا معاون رفاه اجتماعی وزیر رفاه، خط فقر واقعی را کمتر از حد واقعی اعلام کرده است؟ گفت: خط فقر در کشور با توجه به تراکنشش در شهرهای بزرگ، متوسط و روستاها متفاوت است اما با افزایش تورمی که وجود دارد اگر بخواهیم مجموع و میانگین آنها را در نظر بگیریم چیزی حدود ۱۰ میلیون تومان خط فقر، تقریبا می تواند واقعی باشد و براین اساس می توان گفت نیمی از جمعیت کشور ما زیر خط فقر هستند.

او در پاسخ به این سوال که پیامدهای این خطر فقر رسمی در سیاست های اقتصادی و تعیین حداقل حقوق و معیشت مردم چه خواهد بود؟ افزود: نکته ای که معاون وزیر کار به آن اشاره کرد را باید از وی پرسید. باید از معاون وزیر کار این سوال را پرسید که آیا با این میزان درآمدی که ایشان عنوان کردند حداقل معیشت های خانواده ها را می توان تأمین کرد؟ آیا معاون وزیر کار می تواند با این رقم، حداقل های زندگی خود را بگذراند. بنده بر این باورم که سخنان وی اصلا متناسب با داده های اقتصادی جامعه نبوده است. اگر قرار باشد دوستان بر این مبنا برای تامین معیشت دهک های پایین برنامه ریزی کنند آن زمان باید فاتحه این نوع برنامه ریزی و این نوع آمارسازی را باید خواند.

سعیدی ادامه داد: بنده سر سوزنی، سخنان معاون وزیر کار را درباره خط فقر قبول ندارم و معتقدم در شرایط فعلی کشور، چنین آماری درست نیست. در حال حاضر همان یارانه ای که در دهه ۸۰ به مردم پرداخت می شد حدود ۵۰ دلار ارزش داشت الان با همان یارانه نمی توان یک دبه ماست خریداری کرد. سرانه مصرف گوشت قرمز در کشور کاهش پیدا کرده است. با این سخنان معاون وزیر کار، یک خانواده در ماه چند کیلو گوشت می تواند مصرف کند؟ لذا معتقدم نوع برنامه ریزی ما برای تأمین حداقل های دهک های پایین مبتنی بر واقعیت های اقتصادی باشد.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که آیا حذف گوشت، مرغ ، لبنیات و ... را طبق آمارهای رسمی از سفره بخشی از ایرانیان و کاهش مصرف آنها، نشاندهنده خط فقر رسمی و واقعی نیست؟ تصریح کرد: در سال ۹۰، خط فقر ما حدودا کمتر از یک میلیون بوده است و با همان یک میلیون تومان یک خانواده تأمین می شد. قدرت خرید خانواده برای کالاهای اساسی چقدر بود؟، بحث تغدیه، لوازم بهداشتی، پوشاک، سرپناه و ... با حداقل یک میلیون می توانست برآورده کند در حال حاضر آیا این حداقل ها با کمتر از ۱۰ میلیون تومان می توان تأمین کرد؟! بنده احساس می کنم براساس برخی برآوردها، هزینه خانوارهای ایرانی از دهه ۸۰ تاکنون، چیزی حدود ۲۵ برابر شده است.

او ادامه داد: در بحث بودجه سال ۱۴۰۱ با حذف ارز ترجیحی بدین شکل، مخالف هستم چراکه منجر به شوک تورمی خواهد شد مگر اینکه دولت بیاید برخی از کالاهای اساسی مثل مرغ گوشت، روغن، برنج، شکر را در قالب کارتهایی با قیمت معقول در اختیار مردم به ویژه دهک های پایین قرار دهد. در واقع با حذف ارز ترجیحی، قیمت مرغ به بالای ۶۰ هزار تومان، تخم مرغ به بالای ۹۰ هزار تومان می رسد گوشت هم برای همیشه از سفره مردم حذف می شود.

پایان پیام/

کلید واژه :

معین الدین سعیدی

،

خط فقر

ثبت نظرات
captcha