ترمز قیمت خودرو در بورس کشیده شد!

از بازار خانه های نقلی چه خبر؟

گران ترین یخچال فریزرهای بازار کدامند؟

چرا صف نانوایی ها شلوغ شده؟

قیمت خودرو سه نرخی می شود

موتورسواری روی آب!

سه مدرسه کیمیای دانش در سه روستای استان لرستان افتتاح شد

اخراج دهک دهم !

آخرین وضعیت پرداخت مالیات خانه های لوکس

پای واردات خودرو دوباره به مجلس کشیده شد

رونمایی از خودروی جذاب و آتشین مرسدس

هر خانوار چقدر یارانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی گرفته است؟

ابهام عجیب در سیاست حذف یارانه ارزی

وعده جدید دولت درباره پرداخت یارانه جدید

اتفاق عجیب در بازار ماکارونی

اولین شاسی بلند فراری؛ یک هیولای ۱۲سیلندر

نحوه دریافت وام سهامداران بورسی اعلام شد

آخرین جزئیات از تویوتا لندکروزر LC۳۰۰

چقدر کارت بانکی داریم؟

اما و اگر ژاپن برای تحریم نفت روسیه

قیمت شیرخشک نجومی شد

مبلغ یارانه جدید چقدر است؟

افزایش قیمت آرد شیرینی را گران نخواهد کرد

حضور فعال هلدینگ ماهان در دوازدهمین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنعت فولاد و سنگ آهن

بانک گردشگری بیش از 1300 میلیارد ریال وام ازدواج پرداخت کرد

مرسدس بنز و یک محصول لوکس ۷۸۰۰دلاری!

نرخ «خط فقر مسکن» در سال ۱۴۰۱

انواع یخچال و فریزر را در بازار چند بخریم؟

فاز 2 پروژه هتل و مجتمع گردشگری بافت آماده بهره برداری است

۲۰ هزار میلیارد تومان زیان ناقابل!

قیمت کالاهای اساسی در یک سال گذشته چقدر تغییر کرد؟

مسیر صعود طلا لغزنده شد

زمان واریز سود سهام عدالت اعلام شد

ترفند عجیب و غریب برای گران کردن ماکارونی

قیمت انواع جاروبرقی در بازار

مالیات حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۱ چه قدر است؟

هیچ آژانس مسافرتی مجوز تور جام جهانی ندارد

قیمت جدید برنج اعلام شد

نقلی های زیر یک میلیارد تومان در تهران

در سال ۱۴۰۰ چقدر به حجم نقدینگی افزوده شد؟

کد خبر : ۶۳۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پشت صحنه پرداخت تسهيلات به طرح مسكن دولت

بانك مركزی باور دارد كه تسهيلات پرداختی براي طرح نهضت ملی مسكن در توان بانك هاست.

پشت صحنه پرداخت تسهيلات به طرح مسكن دولت

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، ناترازي بانك ها به دليل افزايش تسهيلات تكليفي همچنين كسري بودجه دولت از مهم ترين دلايل بالا رفتن تورم در كشور است. از مدت ها پيش بانك ها موظف به حل و فصل مشكلات ترازنامه اي خود شدند تا از اين طريق بتوان جلوي افزايش پايه پولي گرفته شود. دولت معتقد است كه با اقدامات خود جلوي افزايش تورم را گرفته و از سوي ديگر رييس كل بانك مركزي نيز اعلام كرده كه وضعيت در سال 1401 بهتر از سال جاري خواهد بود؛ صالح آبادي بر اين باور است كه دو عامل ناترازي بانك ها به دليل افزايش تسهيلات تكليفي همچنين استقراض دولت از بانك مركزي كه نشات گرفته از كسري بودجه دولت است، باعث بالا رفتن و تداوم تورم هاي بالا در كشور مي شوند. 
صحبت هاي رييس كل بانك مركزی بيان علت جديدي براي تورم نيست، اما اينكه چرا با پرداخت تسهيلات تكليفي براي طرح نهضت مسكن موافقت كرده، جاي تعجب است، چراكه اين اقدام نوعي پرداخت اجباري سيستم بانكي به دولت است؛ در اين راستا محمود محمودزاده، معاون وزير راه و شهرسازي گفته بود كه «20 درصد از تسهيلات بانكي به طرح نهضت ملي مسكن اعطا مي شود كه عواقب تورمي بر كشور ندارد». اين صحبت ها در حالي است كه با استناد به داده هاي بانك مركزي در سه ماهه دوم سال جاري بدهي بخش دولتي به نظام بانكي 655.6 هزار ميليارد بوده كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزايش 28.6 درصدي داشته؛ بدان معنا كه بخش دولتي از تابستان سال 99 تا تابستان سال جاري از سيستم بانكي در برهه هايي استقراض انجام داده است. با وجود احتمال «كسري غيرقابل تامين 300 هزار ميليارد توماني در سال جاري» و همين ميزان كسري براي سال آتي، به نظر مي رسد وضعيت متغير بدهي بخش دولتي به سيستم بانكي پس از اجراي طرح نهضت ملي مسكن بدتر شده و تورم بالا رفته و ماندگارتر شود. 
عدم مخالفت صالح آبادي مهر تاييدي است بر اينكه او پرداخت 360 هزار ميليارد تومان به طرح مسكني دولت را در توان بانك ها مي داند. نكته اي كه براي اثباتش به زمان نياز است و مي توان از مقايسه داده هاي بانك مركزي به راحتي متوجه شد. 

رييس كل بانك مركزي چه گفت؟

عليرضا صالح آبادی، رييس كل بانك مركزي بامداد يكشنبه در برنامه اي تلويزيوني به بيان شرايط اقتصاد كشور پرداخت و ابراز اميدواري كرد كه در سال آتي وضعيت بهتر از سال جاري خواهد بود، چراكه «درآمدها و هزينه ها در بودجه سال۱۴۰۱ به گونه اي برنامه ريزي شده تا كسري بودجه رخ ندهد.»

او در بخش ديگري از سخنان خود به بررسي وضعيت تورمي كشور پرداخت و گفت: «در سه ماه پيش نرخ تورم ۳.۱ درصد بود، دو ماه قبل در آبان ماه ۲.۴ درصد بود و در آذر ماه به ۱.۸ درصد رسيد يعني روند رشد تورم كاهشي بوده كه اين مساله اميدبخش است، البته كاهش نرخ رشد به معناي نبود تورم نيست، منتها نرخ رشد تورم كاهشي است، معناي اين جمله آن اين است كه گران شدن كمتر شده و اميدواريم كه روند كاهش تورم در آينده تداوم داشته باشد.» ميزان عرضه ارز در بازار نيز از ديگر محورهاي سخنان رييس كل بانك مركزي بود.

بر اساس گفته هاي او «در سال جاري و در سامانه نيما ۲۳ ميليارد دلار عرضه ارز حاصل از صادرات غيرنفتي داشتيم كه نسبت به پارسال ۶۷ درصد رشد داشته و در بازار متشكل ارزي ۱.۵ ميليارد دلار عرضه ارز داشتيم كه نسبت به پارسال ۲۷۴ درصد رشد داشته است.» 

صالح آبادي در بخش ديگري از سخنان خود به يكي از دلايل بالا رفتن تورم، كسري بودجه دولت نيز اشاره كرده؛ به باور او «زماني كه دولت با كسري بودجه مواجه مي شود، از بانك مركزي استقراض كرده كه باعث تورم مي شود».

رييس كل بانك مركزي عامل ديگر افزايش تورم را ناترازي بانك ها اعلام كرد و در توضيح آن گفت كه «يكي از دلايل ناترازي در سيستم بانكي به تسهيلات تكليفي مبتني بر قانون بودجه بازمي گردد. در سال آينده پيش بيني شده كه تكاليف كاهش پيدا كند و به گونه اي باشد كه سيستم بانكي بتواند از عهده آن بر بيايد، چراكه اگر بانكي نتواند از عهده آن بر بيايد به بانك مركزي مراجعه مي كند و اضافه برداشت صورت گرفته و پايه پولي زياد مي شود كه به تورم مي انجامد.»

با وجود اينكه صالح آبادي از كاهش تكاليف بانك ها در بودجه سال آتي به عنوان عامل مهم براي جلوگيري از شدت گرفتن تورم نام برده، اما قرار است بانك ها 20 درصد از كل تسهيلات پرداختي خود را به طرح نهضت ملي مسكن بدهند. موضوعي كه باعث مي شود چالش تورمي براي كشور ايجاد شده و دست ساير بخش ها مانند خدمات و كشاورزي براي دريافت وام كوتاه تر شود. 

بانك ها چقدر وام دادند؟

آخرين داده اعطاي تسهيلات سالانه به بخش هاي مختلف اقتصادي مربوط به سال 99 است و بر اساس آن كل تسهيلاتي كه شبكه بانكي كشور پرداخت كرده حدود يك ميليون و 898 هزار ميليارد تومان بود كه سهم بخش مسكن از كل اين تسهيلات 104 هزار و 867 ميليارد تومان يا 18 درصد از كل تسهيلات پرداختي بود. البته از آنجايي كه قرار است كل تسهيلات پرداختي تنها براي طرح نهضت ملي مسكن به 360 هزار ميليارد تومان برسد، انتظار مي رود تسهيلات بخش مسكن در سال جاري و سال هاي آتي 360 هزار ميليارد تومان به علاوه آن ميزان تسهيلاتي كه هر ساله بانك ها براي ساير اهداف بخش مسكن مانند توسعه يا ساخت مي پردازند، برسد. از آنجايي كه اين طرح، نوعي تكليف بر دوش سيستم بانكي است و تا 246 درصد از تسهيلات پرداختي به بخش مسكن را افزايش مي دهد، به احتمال زياد ناترازي بانك ها را شدت بخشيده و به استقراض از بانك مركزي دامن مي زند و به نظر نمي رسد بتواند به موفقيتي برسد و اقشار آسيب پذير را خانه دار كند؛ به خصوص آنكه قدرت خريد وام 450 ميليون توماني كه قرار است به متقاضيان تهران نشين اين طرح داده شود، به زير 14 مترمربع در آذرسال جاري رسيده است. 

چرا مي گويند تورم زا نيست؟

محمود زاده روز گذشته بر تورم زا نبودن طرح نهضت ملي مسكن تاكيد كرده و گفته بود كه اين طرح حتي مي تواند اشتغالزايي نيز انجام دهد؛ بدين صورت كه «با ساخت هر يك ميليون واحد مسكوني حدود دو ميليون و 400 هزار شغل ايجاد يا احيا مي شود.» آنچه در هفته ها و ماه هاي اخير از زبان كارشناسان نقل شده، بيانگر اين موضوع است كه اين طرح تورمي ناخواسته و غيرقابل اجتناب بر اقتصاد كشور خواهد گذاشت، چراكه علاوه بر اجبار 28 بانك مبني بر اعطاي تسهيلات به اين طرح، ظرفيت هاي سيستم بانكي براي اين كار در نظر گرفته نشده است.از سوي ديگر مسوولان بر اين موضوع تاكيد دارند كه طرح نهضت ملي مسكن مي تواند اشتغالزايي كرده و به افزايش كاركرد صنايع نيز بيفزايد. اما افزايش پايه پولي و به دنبال آن تورم، مهم ترين پيامدي است كه از آن منتج مي شود.
دولت مقروض تر مي شود؟
 داده هاي بانك مركزي از بدهي دولت به بخش بانكي كشور حكايت از افزايش 154 درصدي آن از اسفند 96 تا تابستان 1400 دارد. نكته در اين است كه اين متغير اقتصادي در سال هاي 97 تا 99 افزايشي بين 25 تا 35 درصدي داشته؛ بدين معنا كه دولت هر ساله به صورت مستقيم يا غيرمستقيم از سيستم بانكي كشور استقراض انجام داده است. در سال گذشته و جز بهار، بدهي دولتي ها به بخش بانكي بين 22 تا 34 درصد نسبت به اسفند 98 تغيير داشته؛ به عنوان مثال در فصل زمستان حدود 34 هزار ميليارد تومان بدهي دولتي ها به نظام بانكي كشور افزايش يافته بود. اين در حالي است كه در بهار سال جاري بدهي دولت 84 هزار ميليارد تومان افزايش يافته بود. 
اما نكته نگران كننده تر داده هاي بانك مركزي، بدهي دولت به بانك مركزي است كه در تابستان 1400 نسبت به اسفند 99 افزايش 35.8 درصدي داشته و به 159.5 هزار ميليارد تومان رسيد. تغييرات «بدهي دولت به بانك مركزي» در تمام فصل هاي سال 99 بين 27 تا 51 درصد گزارش شده است. اين اعداد و ارقام نشان مي دهد كه بخش دولتي در تمام 6 فصل اخير به صورت مستقيم يا غيرمستقيم از سيستم بانكي استقراض انجام داده، هر چند در فصولي مانند زمستان ميزان استقراض نيز شدت گرفته؛ مرور متغيرهاي پولي از سال 96 نشان مي دهد كه دولت استقراض از بانك مركزي را به عنوان يكي از راهكارهاي تامين مالي خود دانسته و كم و بيش از اين نهاد پولي درخواست منابع كرده كه در نتيجه نقدينگي و پايه پولي در مسير صعودي قرار گرفته بودند. با كنار هم قرار دادن صحبت هاي رييس كل بانك مركزي و داده هاي اين نهاد پولي مي توان به اين نتيجه رسيد كه يكي از عواقب اوليه تخصيص 360 هزار ميليارد تومان منابع بانكي به طرح نهضت ملي مسكن، ناترازي بانك هاست. بنابراين چه تضميني وجود دارد كه اين طرح در نهايت به تورم بيشتر نينجامد؟ و معاون وزير راه و شهرسازي با استناد به چه چيزهايي ساخت مسكن توسط دولت را تورم زا نمي داند؟

پایان پیام/

کلید واژه :

تسهيلات

،

طرح نهضت ملی مسكن

،

بانك مركزی

،

عليرضا صالح آبادی

ثبت نظرات
captcha