ترمز قیمت خودرو در بورس کشیده شد!

از بازار خانه های نقلی چه خبر؟

گران ترین یخچال فریزرهای بازار کدامند؟

چرا صف نانوایی ها شلوغ شده؟

قیمت خودرو سه نرخی می شود

موتورسواری روی آب!

سه مدرسه کیمیای دانش در سه روستای استان لرستان افتتاح شد

اخراج دهک دهم !

آخرین وضعیت پرداخت مالیات خانه های لوکس

پای واردات خودرو دوباره به مجلس کشیده شد

رونمایی از خودروی جذاب و آتشین مرسدس

هر خانوار چقدر یارانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی گرفته است؟

ابهام عجیب در سیاست حذف یارانه ارزی

وعده جدید دولت درباره پرداخت یارانه جدید

اتفاق عجیب در بازار ماکارونی

اولین شاسی بلند فراری؛ یک هیولای ۱۲سیلندر

نحوه دریافت وام سهامداران بورسی اعلام شد

آخرین جزئیات از تویوتا لندکروزر LC۳۰۰

چقدر کارت بانکی داریم؟

اما و اگر ژاپن برای تحریم نفت روسیه

قیمت شیرخشک نجومی شد

مبلغ یارانه جدید چقدر است؟

افزایش قیمت آرد شیرینی را گران نخواهد کرد

حضور فعال هلدینگ ماهان در دوازدهمین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنعت فولاد و سنگ آهن

بانک گردشگری بیش از 1300 میلیارد ریال وام ازدواج پرداخت کرد

مرسدس بنز و یک محصول لوکس ۷۸۰۰دلاری!

نرخ «خط فقر مسکن» در سال ۱۴۰۱

انواع یخچال و فریزر را در بازار چند بخریم؟

فاز 2 پروژه هتل و مجتمع گردشگری بافت آماده بهره برداری است

۲۰ هزار میلیارد تومان زیان ناقابل!

قیمت کالاهای اساسی در یک سال گذشته چقدر تغییر کرد؟

مسیر صعود طلا لغزنده شد

زمان واریز سود سهام عدالت اعلام شد

ترفند عجیب و غریب برای گران کردن ماکارونی

قیمت انواع جاروبرقی در بازار

مالیات حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۱ چه قدر است؟

هیچ آژانس مسافرتی مجوز تور جام جهانی ندارد

قیمت جدید برنج اعلام شد

نقلی های زیر یک میلیارد تومان در تهران

در سال ۱۴۰۰ چقدر به حجم نقدینگی افزوده شد؟

کد خبر : ۶۳۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

جشن پايان مستاجری را باور كنيم يا قيمت ها را؟

وعده عجيب وزير راه و شهرسازي در روزهايي كه اجاره مسكن ركورد زده است.

جشن پايان مستاجری را باور كنيم يا قيمت ها را؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت،  در حالي كه پس از 15 سال هنوز پرونده مسكن مهر به صورت كامل بسته نشده و زيرساخت و امكانات عمومي تعدادي از اين واحدها تكميل نشده است، رستم قاسمی، وزير راه و شهرسازي وعده عجيب جشن پايان مستاجري را داده و گفته است وضع مسكن ايراني ها بهتر از اروپايي ها مي شود!
مهدی سلطان محمدي، كارشناس بازار مسكن در واكنش به وعده جشن پايان مستاجري مردم ايران از سوي وزير راه و شهرسازي در شرايطي كه ايران در سخت ترين شرايط اقتصادي قرار گرفته است و قيمت مسكن ركوردهاي عجيب و غريبي را به ثبت مي رساند بر اين باور است كه حتي با ساخت
 4 ميليون مسكن در سال هاي آتي نيز مشكل مستاجري در كشور حل نخواهد شد؛ ضمن آنكه تحقق ساخت اين تعداد مسكن نيز كار آساني نيست.

اين كارشناس بازار مسكن در ادامه به «اعتماد» گفت: در آخرين سرشماري مسكن كه در سال 1395 انجام گرفت اعلام شد حدود 30درصد ساكنين شهرها در كشور اجاره نشين هستند، در اين تاريخ اگر 23 ميليون خانوار در كشور سكونت داشتند از اين تعداد حدود 7 ميليون نفر مستاجر بوده اند.

سلطان محمدي خاطرنشان كرد: با توجه به اينكه مرتبا تقاضاي جديد در بازار مسكن به وجود مي آيد ساخت 4 ميليون مسكن هم نمي تواند چندان كمكي به اين بازار كند. البته با ساخت اين 4 ميليون مسكن در كشور تعدادي از خانه هاي قديمي و كلنگي نيز در كشور نوسازي مي شوند.

اين كارشناس مسكن با بيان اينكه اين وعده ها آرزوهاي دست نيافتي است، گفت: حتي در صورتي كه همه مردم هم مالك شوند باز مستاجري در كشور از بين نخواهد رفت، زيرا برخي با نقل مكان كردن به شهرستان هاي ديگر در خانه هاي بزرگ تر يا كوچك تري ساكن مي شوند و اصلا نمي توان گفت با اين شرايط مستاجري به صورت كامل برطرف خواهد  شد.

ميزان  ساخت  مسكن از  نصف  هم كمتر  شد

او ادامه داد: براساس آخرين آمارها از احداث مسكن در تابستان 1400 ميزان ساخت و سازها نسبت به تابستان گذشته كاهش چشمگيري پيدا كرده است و شرايط اقتصادي به گونه اي است كه ميزان توليد مسكن به پايين ترين حد خود در ساليان گذشته رسيده است و در حالي كه در سال هاي قبل نزديك به يك ميليون واحد مسكوني توليد مي شد در حال حاضر اين ميزان به حدود 350 هزار مسكن رسيده است و اين روند كاهشي شده است.

سلطان محمدي درخصوص سياستگذاري ثبت نام ها براي نهضت ملي مسكن تصريح كرد: طبيعي است زماني كه منابع عمومي براي ساخت مسكن در نظر گرفته مي شود اين منابع بايد به دست افرادي برسد كه نياز به مسكن دارند و اصل عدالت هم حكم مي كند اين خانه ها به گروه هاي محروم تر و نيازمندتر داده شود.

اين كارشناس مسكن افزود: البته گفته شده زمين هايي كه براي ساخت مسكن ملي درنظر گرفته شده رايگان هستند اما بايد مشخص شود در ابتدا اين زمين ها كجا واقع شده اند؛ آيا در بيابان هايي است كه هيچ كس در آنجا زندگي يا كار نمي كند يا در نقاط بهتري است؟ ضمن آنكه زميني كه قابل سكونت شود نيازمند سرمايه گذاری هاي زيادي است تا به جايي براي سكونت تبديل شود و نيازمند زيرساخت هايي مانند آب، برق، گاز، ايجاد خيابان و خدمات عمومي است و شايد با تامين همه اين موارد هم باز به شهر مطلوب تبديل نشود اما حداقل هاي جايي براي سكونت را  داشته  باشد.

هزينه های ساخت مسكن به طرز وحشتناكی در حال افزايش است

او با بيان اينكه هزينه های ساخت به طرز وحشتناكی در حال افزايش است، گفت: طبقاتي كه در اين مجموعه قرار مي گيرند مسلما قادر به تامين هزينه هاي ساخت اين واحدهاي مسكوني نيستند، راه حل اين است كه از بانك ها كمك گرفته شود و درنهايت منابع وام هاي بانكي نيز بايد پرداخت شود و قاعدتا اين بهره را از وام گيرندگان وصول می كنند.

سلطان محمدی گفت: راهي كه در اين ميان مطرح مي شود اين است كه دولت به يارانه ها اقساط بدهد، اما دولتي كه خود كسري بودجه دارد و منابع مالي هم ندارد تنها تعهد ديگري به تعهدهاي قبلي اش اضافه مي شود و مجموعه اينها به بار تورمي تبديل مي شود.

اين كارشناس بازار مسكن گفت: زماني كه تورم بالا مي رود هزينه ساخت را هم با خود بالا مي برد و همه جامعه را درگير مي كند و از اين مسير دچار زيان مي شوند.

او تصريح كرد: اينكه در اين سال ها ساخت و ساز كمتر شده بايد ريشه يابي شود كه مشكل اصلي كجاست، در حالي كه قيمت هاي مسكن در 20 سال گذشته حدود 8 برابر شده اما شاهد آنيم كه سرمايه گذاري ها كاهش چشمگيري داشته كه همه اينها ناشي از موانع بنيادی است كه براي سرمايه گذاری ها وجود دارد.

كارنامه دولت در بخش مسكن مطلوب نيست

سلطان محمدي گفت: در صورتي كه موانع در بخش عرضه و تقاضا برطرف شود بخش خصوصي و مردم هم اقدام به ساخت مسكن خواهند كرد و آن گونه كه سابقه تاريخي نشان داده دولت در بخش تصدی گري مسكن كارنامه خوبي هم ندارد، بنابراين نقش تعيين كننده اي در اين بازار نمي تواند داشته باشد و اگر نقشي هم هست نقش آماده سازي زيرساخت هاست.

او خاطرنشان كرد: تسهيل مقررات و فراهم كردن زمينه هايي از قبيل افزايش درآمد خانوارها كه مردم بتوانند تقاضاي موثري در بازار داشته باشند و عرضه را از طريق بهبود شرايط كسب و كار و شرايط اقتصادي فراهم كنند از جمله اقداماتي است كه از سوي دولت بايد انجام شود.

اين كارشناس بازار مسكن در پاسخ به اين پرسش كه آيا كشوري وجود دارد كه هيچ مستاجري نداشته باشد؟ تصريح كرد: اصلا چنين موضوعي نه وجود دارد و نه مطلوب است، زماني كه برنامه سياستگذاري اتحاديه اروپا را مطالعه مي كنيد متوجه مي شويد كه اين كشورها به ساخت خانه هاي استيجاري بيشتر تشويق شده اند، چراكه بازارهاي كار  بسيار متنوع تر  و  پرتحرك تر  هستند.

او افزود: موضوع دسترسي به بازارهاي كار از جمله مواردي است كه مردم به اجاره نشيني رو مي آورند و افراد در اين بازارها تحرك دارند تا از فرصت هاي مختلف استفاده كنند.

سلطان محمدي گفت: زماني كه افراد به سرعت جابه جا مي شوند و ميزان جابه جايي هم بالاست طبيعتا هر جايي نمي توانند خانه خريداري كنند و چاره اي جز اجاره مسكن ندارند، ضمن آنكه نياز افراد به مسكن نيز هر روز تغيير مي كند و از خانه كوچك به بزرگ يا از خانه بزرگ به كوچك عوض مي شود و اين انعطاف پذيري بايد در بازار مسكن وجود داشته باشد تا همه خواسته هاي مردم تامين  شود.
اجاره مسكن نسبت به سال قبل دو برابر شده است

اين كارشناس بازار مسكن گفت: همه افراد هم هزينه هاي سنگين ساخت مسكن يا خريد آن را ندارند و بايد بخشي از بازار اجاره مسكن براي اين افراد باقي بماند، بنابراين يك دوره اي ممكن است همه نياز پيدا كنند كه خانه استيجاري داشته باشند.

او با بيان اينكه بازار استيجاري نيز امروز با فشار روبه رو شده است، گفت: ميزان افزايش اجاره بها بسيار زياد شده و در حالي كه در سال گذشته ميزان افزايش اجاره مسكن بين 17 تا 18درصد بود اين ميزان براي سال جاري به 50درصد رسيده است و پيش بيني مي شود كه همچنان اين رشد در بازار مسكن ادامه داشته باشد، زيرا افزايش قيمت مسكن در طول سال هاي 1396 تا 1399 هنوز روي اجاره به صورت كامل لحاظ نشده است، بنابراين يك تقاضاي سنگين در اين بخش وجود دارد، زيرا زماني كه ساخت مسكن كم مي شود فرصت ها در بازار اجاره هم محدود مي شود و در حالي كه در بخش تقاضا فشار زياد است ميزان عرضه محدود شده است.

پایان پیام/

کلید واژه :

ساخت مسكن

،

رستم قاسمی

،

مستاجر

،

ثبت نظرات
captcha