بانک گردشگری به بخش های مختلف اقتصادی کشور کمک کرده است

ایجاد مزیت های متنوع و جذب مشتریان جدید در دستور کار قرار گیرد

رشد چشمگیر منابع بانک گردشگری/ افزایش شمار مشتریان به حدود یک میلیون نفر

 مدیرعامل جدید بانک گردشگری :خدمات غیرحضوری با نگاه جامع نگر گسترش می یابد 

بانک مرکزی فهرست بدهکاران بانکی را به روزرسانی کرد

قطع برق ۱۰ اداره دولتی در تهران

ماجرای ترخیص عجیب ۲۷ هزار تن ذرت آلوده چیست؟

دلایل افزایش قیمت کالاها در کف بازار

آماده باش برای رصد سرخطی های خودروئی ها

سهام عدالت به کدام جاماندگان تعلق می گیرد؟

خرید جاروبرقی چقدر هزینه دارد؟

پای مالیات به معاملات رمز ارزها باز شد؟

دستمزد امسال کارگران چقدر تغییر کرد؟

خرید نان محدود می شود؟

وقتی اکبر عبدی، یک تنه جوکر را نجات داد

خبر مهم وزیر اقتصاد درباره بنزین

افزایش حقوق بازنشستگان دوباره به مشکل خورد/ دولت مقابل مجلس ایستاد؟

قرعه کشی خودرو حذف نمی شود!

رفتار هيجانی دلار

دستمزد ۱۴۰۱ کارگران تغییر کرد

دستور جدید رئیسی درباره حقوق بازنشستگان

محدودیت افزایش سالانه اجاره بهای مسکن

مقدمه چینی روزنامه دولت برای گرانی جدید

تصمیم جدید برای بازپرداخت بدهی های سرخابی ها

فروش کیلویی نان به نفع مردم خواهد بود؟

میزان سپرده و تسهیلات بانکی اعلام شد

تبدیل هتل های فرودگاهی به بهترین رتبه هتلی در کشور

چرا وام ودیعه مسکن به مجردها تعلق نمی گیرد؟

چهار محرک صعود طلای سیاه/آیا نفت ۱۵۰ دلاری در راه است؟

تشریح چگونگی پرداخت خسارات مشتریان بانک ملی

رشد 260 درصدی اجاره مسكن/سكوت وزارت راه درباره خريد و اجاره واحد مسكونی خانوارها

واقعا حقوق بازنشستگان ۵۷درصد زیاد شده؟

خرید عسل چقدر هزینه دارد؟

کارت های بنزین آزاد در جایگاه های سوخت غیرفعال شدند؟

قیمت اوراق مسکن افزایش یافت

بهترین راه استعلام سیم کارت ها چیست؟

همکاری با شرکت های دانش بنیان و اشتغال آفرین در سال 1401/ آمادگی برای تأمین مواد اولیه شرکت های فولادی کشور

رای پرونده خبرساز دختر روسی و آزمون صادر شد

متقاضیان طرح ملی مسکن بخوانند

جزئیات قیمت انواع میوه و صیفی جات

کد خبر : ۶۶۰۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چقدر دلار نفتی در راه است؟

درآمد ناشی از فروش نفت خام و میعانات گازی بدون برجام در سال آینده حدود ٣٥ میلیارد و ٧٠٠ میلیون دلار پیش بینی شده است. و برجام می تواند سال آینده، درآمد نفتی ایران را ٢٤میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلار اضافه کند.

چقدر دلار نفتی در راه است؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، رضا زندی در یادداشتی درروزنامه اعتماد نوشت: فرض كنيم اين هفته، توافق بازگشت به برجام در وين امضا شود. (پيش بيني من چنين است. اگر همه شرايط همين طور كه الان هست، باقي بماند) حالا ببينيم ايران چقدر مي تواند نفت خام و ميعانات گازي صادر كند و چه ميزان پول اضافه تر از بودجه به دست آورد.
١- بر اساس بودجه 1401، ايران قرار است 1 ميليون و 400 هزار بشكه نفت خام و ميعانات گازي با قيمت 70 دلار بفروشد. به عبارت ساده تر، درآمد عمومي حاصل از صادرات نفت و ميعانات گازي ايران در سال آينده شمسي 35 ميليارد دلار و ٧٠٠ ميليون دلار خواهد بود. (جدا از تهاتر و..) 
٢- اگر توافق احياي برجام امضا شود ايران مي تواند توليد نفت خام خود را به 3 ميليون و 850 هزار بشكه و توليد ميعانات گازي را به 750 هزار بشكه در روز برساند. از اين ميزان، روزانه 1 ميليون و 700 هزار بشكه نفت خام و 550 هزار بشكه ميعانات گازي در پالايشگاه هاي داخلي مصرف مي شود. 
٣- بنابراين پس از احياي برجام و از سال آينده، ايران مي تواند روزانه حداقل 2 ميليون و 150 هزار بشكه نفت خام و 200 هزار بشكه ميعانات گازي، صادر كند. مجموعا 2 ميليون و 350 هزار بشكه در روز. حالا اين عدد را از روزانه 1 ميليون و 400 هزار بشكه بودجه عمومي 1401 كم كنيد. 
 ٤- به عبارت ديگر، در صورت احياي برجام، ايران مي تواند روزانه حدود 950 هزار بشكه بيشتر از سقف در نظر گرفته در بودجه سال آينده، نفت و ميعانات گازي بفروشد. حالا اگر اين عدد را در 70 دلار در هر بشكه ضرب كنيد، اضافه درآمد ناشي از برجام مي شود: ٢٤ ميليارد و ٢٠٠ ميليون دلار. 
 ٥- اما فقط اين نيست. ايران بيش از 100 ميليون بشكه نفت و ميعانات گازي فروش نرفته روي آب دارد كه مي تواند به سرعت با قيمت هاي بالاي 100 دلار آنها را بفروشد. اين مقدار به تنهايي مي تواند حدود 10 ميليارد دلار به درآمدهاي ايران اضافه كند. 
٦- پس درآمد ناشي از فروش نفت خام و ميعانات گازي بدون برجام در سال آينده حدود ٣٥ ميليارد و ٧٠٠ ميليون دلار پيش بيني شده است. (كه بازگشت پول آن هم به سخت است.) و برجام مي تواند سال آينده، درآمد نفتي ايران را ٢٤ميليارد و ٢٠٠ ميليون دلار اضافه كند. 
٧- ١٠ + ٢٤/٢ + ٣٥/٧ ميليارد دلار، يعني اينكه احياي برجام مي تواند درآمد نفتي ايران را در سال آينده به حدود ٧٠ ميليارد دلار برساند. 

آن هم با دسترسي كامل به دلارهای نفتي. (بيش از دو برابر درآمد امسال با تحريم) به اين ميزان دسترسي به دلارهاي نفتي بلوكه شده در كشورها را اضافه كنيد.
٨- وقتي برجام مي تواند اين همه در افزايش درآمد ملي نقش داشته باشد ديگر چه جاي ترديد. آيا اقتصاد ايران براي اين حد از افزايش درآمدهاي نفتي آماده است؟ آيا سيستم بانكي ايران با سيستم متعارف بانكي جهاني همسو شده است كه بتواند درآمدهاي نفتي مان را جابه جا كند؟ 
٩- آيا پروژه هاي سرمايه گذاري بخش هاي مختلف از جمله در صنعت نفت براي اين حد از درآمدهاي نفتي آماده شده است؟ يا دوباره اين درآمدها صرف امور روزمره و واردات پرتقال و ... خواهد شد؟ بسياري از بخش هاي كشور از جمله صنعت نفت براي اشتغالزايي، تشنه سرمايه گذاري فوري اند.
١٠- حالا يك سوال، در اين شرايط چه لزومي دارد كه مجلس بخواهد اين هفته با تصويب «بند ي» تبصره 1 بودجه، به ميزان حدود 10 ميليارد يورو از فروش نفت و ميعانات گازي را از دست دولت خارج كند؟! پس بهتر است كميسيون تلفيق، همين امروز اين بند را كامل حذف كند. 
١١- بحران اوكراين، از طرفي باعث افزايش قيمت نفت شده و از طرفي تقاضا براي نفت و ميعانات گازي ايران را افزايش داده است. جدا از آن موضع ايران را در چانه زني هاي بين المللي تقويت خواهد كرد. به شرط آنكه تدبير درست كنند. فرض كنيم امروز فرداي پس از برجام است. چه خواهيد كرد؟!

پایان پیام/

کلید واژه :

دلار

،

قیمت نفت

،

فروش نفت

،

برجام

،

نفت

،

نفت ایران

،

تولید نفت

ثبت نظرات
captcha