بانک گردشگری به بخش های مختلف اقتصادی کشور کمک کرده است

ایجاد مزیت های متنوع و جذب مشتریان جدید در دستور کار قرار گیرد

رشد چشمگیر منابع بانک گردشگری/ افزایش شمار مشتریان به حدود یک میلیون نفر

 مدیرعامل جدید بانک گردشگری :خدمات غیرحضوری با نگاه جامع نگر گسترش می یابد 

بانک مرکزی فهرست بدهکاران بانکی را به روزرسانی کرد

قطع برق ۱۰ اداره دولتی در تهران

ماجرای ترخیص عجیب ۲۷ هزار تن ذرت آلوده چیست؟

دلایل افزایش قیمت کالاها در کف بازار

آماده باش برای رصد سرخطی های خودروئی ها

سهام عدالت به کدام جاماندگان تعلق می گیرد؟

خرید جاروبرقی چقدر هزینه دارد؟

پای مالیات به معاملات رمز ارزها باز شد؟

دستمزد امسال کارگران چقدر تغییر کرد؟

خرید نان محدود می شود؟

وقتی اکبر عبدی، یک تنه جوکر را نجات داد

خبر مهم وزیر اقتصاد درباره بنزین

افزایش حقوق بازنشستگان دوباره به مشکل خورد/ دولت مقابل مجلس ایستاد؟

قرعه کشی خودرو حذف نمی شود!

رفتار هيجانی دلار

دستمزد ۱۴۰۱ کارگران تغییر کرد

دستور جدید رئیسی درباره حقوق بازنشستگان

محدودیت افزایش سالانه اجاره بهای مسکن

مقدمه چینی روزنامه دولت برای گرانی جدید

تصمیم جدید برای بازپرداخت بدهی های سرخابی ها

فروش کیلویی نان به نفع مردم خواهد بود؟

میزان سپرده و تسهیلات بانکی اعلام شد

تبدیل هتل های فرودگاهی به بهترین رتبه هتلی در کشور

چرا وام ودیعه مسکن به مجردها تعلق نمی گیرد؟

چهار محرک صعود طلای سیاه/آیا نفت ۱۵۰ دلاری در راه است؟

تشریح چگونگی پرداخت خسارات مشتریان بانک ملی

رشد 260 درصدی اجاره مسكن/سكوت وزارت راه درباره خريد و اجاره واحد مسكونی خانوارها

واقعا حقوق بازنشستگان ۵۷درصد زیاد شده؟

خرید عسل چقدر هزینه دارد؟

کارت های بنزین آزاد در جایگاه های سوخت غیرفعال شدند؟

قیمت اوراق مسکن افزایش یافت

بهترین راه استعلام سیم کارت ها چیست؟

همکاری با شرکت های دانش بنیان و اشتغال آفرین در سال 1401/ آمادگی برای تأمین مواد اولیه شرکت های فولادی کشور

رای پرونده خبرساز دختر روسی و آزمون صادر شد

متقاضیان طرح ملی مسکن بخوانند

جزئیات قیمت انواع میوه و صیفی جات

کد خبر : ۶۶۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

با حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بر سرمان می آید؟

مجلس در اقدامی رای به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تا پایان سال ۱۴۰۱ داده و دولت را موظف کرده تا زیرساخت های لازم را برای این اقدام درنظر بگیرید! برخی کازرشناسان متعقدند که در شرایط فعلی این اقدام و هر گونه اقدامی که افزایش قیمت ها را به دنبال داشته باشد، به صلاح کشور نیست.

با حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بر سرمان می آید؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، روز گذشته نمایندگان مجلس ارز ترجیحی را حذف کردند. البته طبق مصوبه مجلس، این اختیار به دولت داده شده تا به تشخیص خود این ارز را حفظ یا حذف کند. اما چنانچه دولت قصد دارد کالایی را از سبد ارز ترجیحی حذف نماید، باید قبلاً ترتیبات قانونی جبران زیان رفاه مصرف کننده برای کالاهای اساسی را از طریق کالابرگ الکترونیکی و در امور پزشکی از طریق بیمه ها و یا از طریق جایگزین مطمئن به انجام رسانده باشد، به طوری که افراد بتوانند این کالاها و خدمات را به نرخ پایان شهریور۱۴۰۰ و در سقف سهمیه تعیین شده تهیه کنند.

نکته اینجاست که بنا به اظهارنظر کارشناسان، حذف ارز ترجیحی تنها به ضرر مردم تمام خواهد شد کما اینکه در حال حاضر هم با توجه به تورم موجود و اقتصاد بیمار وضع مناسبی ندارند. اکنون این مسئله مورد توجه کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفته و واکنش های آن ها را که حامل نگرانی آن ها از حذف ارز ترجیحی است، در پی داشته است.

با حذف دلار ۴۲۰۰تومانی چه بر سرمان می آید؟

رأی مجلس به بازگشت «کوپـن»

استفاده از ارزترجیحی 4200تومانی تصمیمی بود که سال ها کارشناسان اقتصادی درباره تبعات آن در اقتصاد هشدار دادند، ولی دولت ها صرفا برای اینکه بتوانند مردم را راضی نگه دارند و اصطلاحا قدرت نظارتی دولت را در بازار به رخ بکشند؛ استفاده از ارزترجیحی را ادامه دادند با اینکه هرسال تبعات استفاده از نوع ارز به موجب ایجاد ارز چندنرخی و افزایش تقاضا از سوی واردکنندگان برای دریافت آن؛ زمینه رانت و فساد در کشور به ویژه در این بخش به شدت افزایش یافت به گونه ای که حتی خود دولت هم به این موضوع در دوره های گذشته اذعان کرد ولی به سبب اعتیاد جامعه به این نوع مُسکن موقتی امکان حذف آن از تقریبا غیرممکن به نظر می رسید.

با این حال مجلس در اقدامی رای به حذف ارز 4200 تومانی تا پایان سال 1401 داده و دولت را موظف کرده تا زیرساخت های لازم را برای این اقدام درنظر بگیرید! هرچند که این تصمیم باید زودتر از اینها گرفته می شد ولی با توجه به اثرگذاری ارز در اقتصاد ایران؛ هر تغییری سونامی ای از اثرات را در اقتصاد و زندگی مردم خواهد داشت! حالا مجلس با شکستن سد ارز 4200 تومانی؛ دولت را موظف به کاهش آسیب های سیلی کرده که حتی اسمش بازار را تخریب می کند و در یکسال آینده این آزمون دولت سیزدهم خواهد بود که مطالبه حذف ارز 4200 را داشته است.

با حذف دلار ۴۲۰۰تومانی چه بر سرمان می آید؟

تبعات حذف ارز اجتناب ناپذیر

وحید شقاقی شهری، کارشناس اقتصادی:

* (با بیان اینکه اقتصاد به صورت دستوری کنترل نمی شود و نمی توان با دستور جلوی افزایش قمیت ها را گرفت): اگر ارز 4200 تومانی حذف بشود حداقل قیمت 7 قلم کالایی که با این ارز تامین می شوند؛ افزایش پیدا خواهد کرد. به تبع افزایش قیمت این کالاها؛ کالاهای جانشین و مکمل هم افزایش پیدا خواهند کرد. او ادامه داد: یعنی وقتی کالایی افزایش قیمت پیدا می کند کالاهای مکمل هم گرانتر می شوند. بنابراین قیمت کالاها قطعا افزایش پیدا می کند.

* مساله این است که اگر دولت با تدبیر و برنامه پیش برود می تواند افزایش شدید قیمت ها را کنترل کند البته باید شرایط این اتفاق هم فراهم شود. شقاقی شهری اضافه کرد: باید برجام هم به نتیجه برسد و انتظارات تورمی کنترل و آرامش در بازارهای اقتصادی ایجاد شود. دولت هم باید منابع ارزی در اختیار داشته باشد تا بتواند مواداولیه و نیازمندی ها را وارد و بازار را مدیریت کند. اگر شرایط محیا شود قطعا حذف ارز 4200 تومانی شوک تورمی کمتری به اقتصاد تحمیل می شود. ولی وقتی این شرایط محیا نشود امکان دارد تبعات تورمی آن افزایش یابد و اینکه انتظار داشته باشیم هیچگونه افزایشی در قیمت ها دیده نشود که امکان پذیر نیست.

* اینکه حذف ارز 4200 تومانی در لایحه بودجه سال آینده آمده، بسیار خطرناک است. ارز 4200 تومانی از کالاهای اساسی را در شرایطی حذف می کنند که سرنوشت مذاکرات مشخص نیست و هنوز قیمت ها در بازار ارز، بازار دارایی ها مختلف و بازار سایر کالا و خدمات به ثبات نرسیده است. ارز ترجیحی اگر به یکباره حذف شود قطعا یک شوک تورمی برای دهک های کم درآمد ایجاد می کند این در حالی است که در سه سال گذشته کشور با تورم های بالای 35 درصد مواجه بوده است.

* امروز در شرایط بی ثباتی اقتصادی، مانع مالی اندک و منابع ارزی ناکافی و آینده نامطمئن قرار داریم که نباید در این شرایط این تصمیمات گرفته شود.

با حذف دلار ۴۲۰۰تومانی چه بر سرمان می آید؟

واکنش برخی کاربران به حذف ارز 4200 تومانی:

یکی از کاربران در این باره نوشته است: «حذف ارز ترجیحی و تک نرخی کردن آن روی کاغذ به نفع مردم است؛ فقط کاغذ! امادربلندمدت عموم مردم را تحت فشار عمیق و مضاعف قرار میدهد چون تصمیم سازی باندهای اقتصادی منشا قانونگذاری غلط و ایجاد فساد و دلال پروری است».

این اقدام شبیه به پروتکل های پزشکی است وقتی بیماری مبتلا به چند عارضه قلبی یا فشار خون و قند خون بالا باشد، پزشکی نسبت به جراحی آن بیمار اقدام نمی کند چراکه باید در ابتدا این علایم حیاتی بیمار کنترل شود در غیر این صورت جراحی پر ریسک خواهد بود.

کاربر دیگری گفته است: «برای دیدن نتایج فاجعه بار حذف ارز ترجیحی نیاز به مجادله نیست. فقط صبر!»

دیگری نوشت: « نگرانی ارکان حاکمیت در مورد تبعات حذف ارز ترجیحی عیان است و متاسفانه عموم مردم نمیدانند که سفره های آنان کوچک میشود و قیمت ها دستورپذیر نیستند. امیدواریم عقلانیت در شورای نگهبان هویدا گردد!»

یکی دیگر از کاربران اینطور می نویسد: «مجلس تصویب کرده دولت به شرطی مجاز به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از کالاهای اساسی است که قیمت این کالاها به قیمت شهریور۱۴۰۰ به دست مردم برسد. کمر علم اقتصاد رگ به رگ شد از این تدبیر! این یعنی یا حذف نکند یا از این به بعد کالاهای اساسی هم دو قیمت خواهند داشت: قیمت کوپنی، قیمت آزاد».

کاربران دیگر نوشته اند: «حذف ارز ترجیحی یعنی قشر آسیب پذیر، به استقبال آسیب پذیری بیشتر برود یعنی مسببین وضع اسفناک موجود، نسخه ای با وعده شکوفایی اقتصادی پیچیدند همین قدر تلخ همین قدر خطرناک»، «مگر افزایش قیمت کالاهای اساسی از شهریور۱۴۰۰ تا همین الان جبران می شود که بعد از حذف ارز ترجیحی، جبرانی در کار باشد؟! با جامعه صادق باشید.

با حذف دلار ۴۲۰۰تومانی چه بر سرمان می آید؟

«جبران» از آن شوخی های تلخی است که قبل تر هم تجربه کرده ایم»، « ارز ترجیحی با یک شرط که مکانیسم آن مشخص نیست درنهایت حذف شد! دولت اقداماتی مثل ارز، فرمان ۸ماده برای خودروسازها و...را جلو میبرد که عموما در کمتر از یک سال آثار محسوسش له یا علیه مردم مشخص می شود.»، «با تصمیم مجلس برای ارز ترجیحی، باید این سوال را پرسید که چه کسی تضمین می دهد به دهک های پایین جامعه ضربه ای وارد نشود؟ شما با رانت مشکل داشتید فروش نفت توسط اشخاص رو حذف می کردید نه ارز ترجیحی رو»، «ارز ترجیحی با تصویب مجلس حذف شد. دولت نمی داند، تصویب برجام حتی آنطور که حکومت خواسته، اثرش بر اقتصاد ایران حداقل شش ماه تا یکسال بعد روشن می شود.

در این فاصله موج تورم حاصل تصمیم های غیر کارشناسی مانند حذف ارز ترجیحی کمر تولید کننده و مصرف کننده را در این مملکت می شکند»، «حذف ارز ترجیحی در شرایط تحریمی و تورمی، فقیر را فقیرتر و ثروتمند را ثروتمندتر می کند»، «با حذف ارز ترجیحی، فقر مطلق دیگر دیده نخواهد شد! همه با هم در فقر مطلق خواهیم رفت»، «یعنی اقیانوس رانت رو در مملکت رها کردید چسبیدید به رانت ارز ترجیحی که یک خیری هم به مردم می رسونه. شما جلوی رانت رو بگیر چرا ارز رو حذف می کنی؟»، «سلام بر فلاکت بیشتر.

سلام فقر بیشتر. سلام بر گرسنگی، تنگ دستی و... سلام بر مردمانی که بیشتر به حاشیه می رانندشان»، «در اینکه حذف ارز ترجیحی باعث کاهش فساد میشه هیچ شکی نیست اما بدونیم الانم اگر مدیریت نشه حتما یک شوک افزایش قیمتی خواهیم داشت از همون روزی که ابلاغ بشه و شروع بشه»، «با توجه به افزایش قیمت جهانی روغن، نمیشه با ارز ترجیحی و اقلام اساسی مردم، ساده برخورد کرد.

«گرون کن یارانه بده» قطعا راه حل مناسبی نیست! »، «پرداخت ارز ترجیحی برخی را در این مملکت یک شبه به ثروت رساند و شد عاملی برای رشد فساد در ایران اما حذف آن در شرایطی که قدرت خرید خانوار ایرانی به شدت کاهش یافته و قیمت ها نسبت به ۴ ماه قبل، ۴ برابر شده، ظلم در حق قشر فرودست جامعه است»، «حذف ارز ترجیحی نشان میدهد از بین همه راهکارها دست اندازی به دیوار کوتاه مردم را انتخاب کرده اند»، «ارز ترجیحی برای سال آینده حذف شده.

بیچاره مردم فرودست ایران که سال آینده باید برای اصلی ترین نیاز های انسانی خودشان مثل دارو چندین برابر قیمت فعلی پول پرداخت کنند. قیمت های همه اقلام ۱۰۰ درصد افزایش خواهد داشت. ما هیچ ما نگاه»، «یک غفلتی درخصوص ارز ترجیحی عامدانه صورت میگیره: می فرمایند با تخصیص ارز۴۲۰۰ ثروتمندان به دلیل مصرف بیشتر، بیش از فقرا از این یارانه بهره مند میشن. نکته اینجاست که حذف این ارز تورم زاست و اثر ضدعدالتی تورم، به مراتب بیش از اختلاف مصرف فقرا و اغنیاست. تحقق عدالت از راه تزریق تورم؟!»

پایان پیام/

کلید واژه :

نمایندگان مجلس

،

حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی

،

ارز ترجیحی

،

دلار ۴۲۰۰ تومانی

ثبت نظرات
captcha