بانک گردشگری به بخش های مختلف اقتصادی کشور کمک کرده است

ایجاد مزیت های متنوع و جذب مشتریان جدید در دستور کار قرار گیرد

رشد چشمگیر منابع بانک گردشگری/ افزایش شمار مشتریان به حدود یک میلیون نفر

 مدیرعامل جدید بانک گردشگری :خدمات غیرحضوری با نگاه جامع نگر گسترش می یابد 

بانک مرکزی فهرست بدهکاران بانکی را به روزرسانی کرد

قطع برق ۱۰ اداره دولتی در تهران

ماجرای ترخیص عجیب ۲۷ هزار تن ذرت آلوده چیست؟

دلایل افزایش قیمت کالاها در کف بازار

آماده باش برای رصد سرخطی های خودروئی ها

سهام عدالت به کدام جاماندگان تعلق می گیرد؟

خرید جاروبرقی چقدر هزینه دارد؟

پای مالیات به معاملات رمز ارزها باز شد؟

دستمزد امسال کارگران چقدر تغییر کرد؟

خرید نان محدود می شود؟

وقتی اکبر عبدی، یک تنه جوکر را نجات داد

خبر مهم وزیر اقتصاد درباره بنزین

افزایش حقوق بازنشستگان دوباره به مشکل خورد/ دولت مقابل مجلس ایستاد؟

قرعه کشی خودرو حذف نمی شود!

رفتار هيجانی دلار

دستمزد ۱۴۰۱ کارگران تغییر کرد

دستور جدید رئیسی درباره حقوق بازنشستگان

محدودیت افزایش سالانه اجاره بهای مسکن

مقدمه چینی روزنامه دولت برای گرانی جدید

تصمیم جدید برای بازپرداخت بدهی های سرخابی ها

فروش کیلویی نان به نفع مردم خواهد بود؟

میزان سپرده و تسهیلات بانکی اعلام شد

تبدیل هتل های فرودگاهی به بهترین رتبه هتلی در کشور

چرا وام ودیعه مسکن به مجردها تعلق نمی گیرد؟

چهار محرک صعود طلای سیاه/آیا نفت ۱۵۰ دلاری در راه است؟

تشریح چگونگی پرداخت خسارات مشتریان بانک ملی

رشد 260 درصدی اجاره مسكن/سكوت وزارت راه درباره خريد و اجاره واحد مسكونی خانوارها

واقعا حقوق بازنشستگان ۵۷درصد زیاد شده؟

خرید عسل چقدر هزینه دارد؟

کارت های بنزین آزاد در جایگاه های سوخت غیرفعال شدند؟

قیمت اوراق مسکن افزایش یافت

بهترین راه استعلام سیم کارت ها چیست؟

همکاری با شرکت های دانش بنیان و اشتغال آفرین در سال 1401/ آمادگی برای تأمین مواد اولیه شرکت های فولادی کشور

رای پرونده خبرساز دختر روسی و آزمون صادر شد

متقاضیان طرح ملی مسکن بخوانند

جزئیات قیمت انواع میوه و صیفی جات

کد خبر : ۶۶۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

طرح صيانت معلق در مجلس

به رغم موافقت 120 نماينده با بازگشت طرح به صحن علني يك عضو هيات رييسه مجلس گفت اين راي استمزاجی بوده است.

طرح صيانت معلق در مجلس

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، موضوع بررسي طرح صيانت از فضاي مجازي كشور در كميسيون مشترك كه طي ماه هاي گذشته با مخالفت هاي بسيار افكار عمومي مواجه شده بود، روز گذشته در جلسه غيرعلني مجلس به راي گذاشته شد و 120 نماينده مجلس با بازگشت اين طرح به صحن علني موافقت كردند. اگر اين راي نمايندگان مبنا قرار بگيرد، بررسي و تصويب اين طرح در جلسه علني مجلس انجام خواهد شد و مردم اين امكان را خواهند داشت تا از نقطه نظرات موافقان و مخالف طرح مطلع شوند. 

علاوه بر مخالفت افكار عمومي با اصل اين طرح، يكي ديگر از مخالفت ها اين بود كه برخي نمايندگان حامي اين طرح با استناد به اصل 185، بررسي اين طرح را به كميسيون مشترك واگذار كردند و بر اين اساس راي اعضاي كميسيون مبناي تصويب طرح قرار گرفت و نه راي همه نمايندگان مجلس. هر چند روز گذشته، رشيدي كوچي از نمايندگان مخالف اين طرح اعلام كرد كه بررسي و تصويب طرح به صحن علني مجلس واگذار شده اما برخي نمايندگان از جمله بيژن نوباوه اعلام كردند كه راي ديروز مجلس در حمايت از بازگشت طرح به صحن علني، صرفا يك راي استمزاجي بوده است و نمي تواند مبنا قرار بگيرد. نوباوه گفت: «راي گيري در جلسه غيرعلني براي بازگشت طرح حمايت از كاربران در فضاي مجازي به صحن تنها يك راي گيري استمزاجي براي نظرخواهي بوده و به معناي بازگشت اين طرح به صحن نيست. علاوه بر اين يك عضو هيات رييسه مجلس نيز با تاكيد بر اينكه طرح صيانت ديگر در كميسيون مشترك سابق بررسي نمي شود، گفت: احتمالا كميسيون مشترك جديدي براي بررسي طرح صيانت تشكيل شده تا همچون ساير طرح ها و لوايح مصوبات آن در صحن علني مورد بررسي قرار گيرد و حتما هم محتواي اين طرح تغيير مي كند.

عليرضا سليمي در گفت وگو با ايسنا در توضيح جلسه غيرعلني ديروز صبح مجلس براي بررسي طرح نظام تنظيم مقررات خدمات فضاي مجازي موسوم به طرح صيانت، گفت: هدف از تشكيل جلسه غيرعلني بيان استدلال طرفين در يك فضاي منطقي بود تا تصميمي حقوقي فارغ از همه فشارها گرفته شود.

وي توضيح داد: رييس كميسيون مشترك در ۱۰ دقيقه به بيان توضيحاتي پرداخت، سپس ۳ نفر موافق و ۳ نفر مخالف صحبت كردند. يعني كساني كه مي خواستند اين طرح در كميسيون مشترك به صورت اصل ۸۵ بررسي شود و همچنين متقاضيان برگشت طرح به صحن علني، هر كدام در مدت ۵ دقيقه صحبت هاي شان را بيان كردند. علاوه بر آن به چند نفر از نمايندگان ديگر نيز فرصت بيان نظرات شان داده شد.  درنهايت راي استمزاجي گرفته شد كه براساس راي استمزاجي اكثريت نمايندگان راي دادند كه اين طرح در كميسيون مشترك طبق اصل ۸۵ بررسي نشده و به صحن علني برگردد.

اين عضو هيات رييسه مجلس در توضيح چگونگي ادامه بررسي طرح صيانت در مجلس گفت: با توجه به راي استمزاجي گرفته شده دو نظر از لحاظ حقوقي مطرح است؛ يك نظر مي گويد كار تمام شده و همين راي استمزاجي راي جلسه علني تلقي مي شود، نظر ديگر آن است كه براساس مواد ۱۶۵ و ۱۶۷ آيين نامه بايد دوباره موضوع بررسي نشدن طرح در كميسيون مشترك طبق اصل ۸۵ و ارجاع آن به صحن علني، مجددا در يك جلسه علني راي گيري شود.  اين دو نظر حقوقي به كنكاش حقوقي نياز دارد و هر نتيجه اي حاصل شود قطعا نمايندگان در برابر آن تمكين خواهند كرد. 

سليمي ادامه داد: بعد از تصميم گيري، يك طرحي تهيه مي شود و كميسيون مشترك جديد تشكيل خواهد شد كه مصوبات آن به عنوان گزارش كميسيون به صحن علني آمده و نمايندگان ماده به ماده آن را در صحن علني مورد بررسي قرار خواهند داد. قاعده اين است كه ما يك كميسيون مشترك جديد تشكيل دهيم. حتما هم محتوا تغيير مي كند اما ميزان تغيير آن هنوز مشخص نيست ولي به هر حال بررسي اين طرح به صورت اصل ۸۵ منتفي شده است.

رضا تقي پور، وزير ارتباطات در دولت احمدي نژاد كه رياست كميسيون مشترك بررسي طرح صيانت را برعهده دارد درخصوص راي گيري ديروز مجلس گفت: «راي گيري استمزاجي امروز براي كسب نظر نمايندگان براي بقاي طرح در كميسيون مشترك بود كه تعداد آراي مخالفان ابقا، ۱۲۰ راي از ۲۴۱ راي حاضر بود و مخالفان ابقاي طرح در كميسيون مشترك، به ۵۰درصد نرسيدند. اخباري كه توسط همكاران منوط به انحلال كميسيون مشترك طرح صيانت مطرح شده، نادرست است و هنوز درخواستي براي بازگشت طرح به صحن علني مطرح نشده است.

تقي پور با تاكيد بر اينكه درخواست برگشت طرح به صحن اصلا موضوع راي گيري امروز اين جلسه نبود، خاطرنشان كرد: موضوع راي گيري استمزاجي براي كسب نظر نمايندگان براي ابقاي طرح در كميسيون مشترك بود.

وي گفت: در صورتي كه نمايندگان خواستار بازگشت طرح به صحن باشند، بايد اين موضوع توسط هيات رييسه اعلام وصول شود و بعد براي آن تصميم گيري و راي گيري شود.

مخالفت افكار عمومي با طرح صيانت اصراربرخي حاميان اين طرح در بيرون كشيدن آن از بررسي در صحن علني، نگراني هايي را در مورد قصد نمايندگان براي اعمال محدوديت و فيلترينگ در فضاي مجازي برانگيخته است. از سوي ديگر سخنان جمعه گذشته آيت الله علم الهدي، از موافقان پرقدرت طرح صيانت، اين تصور را ايجاد كرده كه حاميان اين طرح در مجلس به رويه خود ادامه خواهند داد.

علم الهدي در خطبه هاي نمازجمعه مشهد گفته بود: «ما امروز متاسفانه به تعداد تمام گوشي هاي هوشمند رسانه آزاد داريم در اين مملكت كه توليد محتوا و پيام مي كنند و هيچ كس هم جلودار آنها نيست ...مسوولان در مجلس و دولت چقدر مي خواهيد اين ور و آن ور كنيد تا فضاي مجازي را كنترل كنيد؟ ... مجلس هم كه هر روز يك افسانه ساز مي كند، يك روز مي گويند «صيانت» يك روز مي گويند صيانت قبول نيست، «تنظيم گرايي». آخر شما چقدر معطل هستيد؟ مي خواهيد تا كي صبر كنيد و دشمن تا كجا برسد؟ مجلس و دولت بايد بيايند و با همه قدرت مسوولان بايستند در اين مساله ... دشمن آمده تا حلق ما. هي شما امروز و فردا مي كنيد، چرا انقدر معطل هستيد؟»

رشيدي كوچي نماينده مخالف طرح صيانت در گفت وگويي با خبرآنلاين از ملاقات تقي پور رييس كميسيون صيانت، با آيت الله علم الهدي خبر داده است.

رشيدي كوچي همچنين گفته است: «هر طرحي قطعا يك سري موافق و مخالف خارج از مجلس دارد. طرح صيانت هم طبق همين اصل كلي، خارج از صحن و مجلس موافقاني دارد. افرادي هستند كه به دنبال تصويب طرح صيانت در مجلس هستند. اينكه بگوييم به طور خاص در دولت يا نهادهاي خاص هستند، درست نيست. اين موافقان در دولت نيز حضور دارند. اما آيا نگاه آنها نگاه كلي دولت است؟ من اين موضوع را تاييد نمي كنم، چراكه ديدگاه دولت را سخنگو و رييس دولت بيان مي كنند ولي ممكن است عده اي باشند كه از لحاظ كاري و استخدامي ارتباط با دولت داشته باشند و موافق طرح نيز باشند.» در هر صورت طرح صيانت با راي امروز نمايندگان مجلس يك قدم از كميسيون مشترك دور شده و يك قدم به صحن علني مجلس نزديك تر شد. اما نكته مهم در اين ميان اين است كه در راي گيري امروز تنها 120 نماينده به خروج طرح صيانت از كميسيون مشترك راي مثبت دادند و به قول نوباوه 109 نماينده در راي گيري ديروز راي مخالف داده اند. 

اين درحالي است كه 185 نماينده نامه درخواست از هيات رييسه براي بازگشت طرح از كميسيون صيانت را امضا كرده بودند. با اين حساب 65 نماينده در راي گيري ديروز پاي امضا خود نايستادند. بنابراين مي توان گفت كه مجلس هنوز نتوانسته درخصوص بازگشت طرح صيانت به صحن علني به موضوع قاطعي برسد. 

پایان پیام/

کلید واژه :

طرح صيانت از فضای مجازی

،

طرح صيانت

،

فضای مجازی

،

مجلس شورای اسلامی

،

ثبت نظرات
captcha