بانک گردشگری به بخش های مختلف اقتصادی کشور کمک کرده است

ایجاد مزیت های متنوع و جذب مشتریان جدید در دستور کار قرار گیرد

رشد چشمگیر منابع بانک گردشگری/ افزایش شمار مشتریان به حدود یک میلیون نفر

 مدیرعامل جدید بانک گردشگری :خدمات غیرحضوری با نگاه جامع نگر گسترش می یابد 

بانک مرکزی فهرست بدهکاران بانکی را به روزرسانی کرد

قطع برق ۱۰ اداره دولتی در تهران

ماجرای ترخیص عجیب ۲۷ هزار تن ذرت آلوده چیست؟

دلایل افزایش قیمت کالاها در کف بازار

آماده باش برای رصد سرخطی های خودروئی ها

سهام عدالت به کدام جاماندگان تعلق می گیرد؟

خرید جاروبرقی چقدر هزینه دارد؟

پای مالیات به معاملات رمز ارزها باز شد؟

دستمزد امسال کارگران چقدر تغییر کرد؟

خرید نان محدود می شود؟

وقتی اکبر عبدی، یک تنه جوکر را نجات داد

خبر مهم وزیر اقتصاد درباره بنزین

افزایش حقوق بازنشستگان دوباره به مشکل خورد/ دولت مقابل مجلس ایستاد؟

قرعه کشی خودرو حذف نمی شود!

رفتار هيجانی دلار

دستمزد ۱۴۰۱ کارگران تغییر کرد

دستور جدید رئیسی درباره حقوق بازنشستگان

محدودیت افزایش سالانه اجاره بهای مسکن

مقدمه چینی روزنامه دولت برای گرانی جدید

تصمیم جدید برای بازپرداخت بدهی های سرخابی ها

فروش کیلویی نان به نفع مردم خواهد بود؟

میزان سپرده و تسهیلات بانکی اعلام شد

تبدیل هتل های فرودگاهی به بهترین رتبه هتلی در کشور

چرا وام ودیعه مسکن به مجردها تعلق نمی گیرد؟

چهار محرک صعود طلای سیاه/آیا نفت ۱۵۰ دلاری در راه است؟

تشریح چگونگی پرداخت خسارات مشتریان بانک ملی

رشد 260 درصدی اجاره مسكن/سكوت وزارت راه درباره خريد و اجاره واحد مسكونی خانوارها

واقعا حقوق بازنشستگان ۵۷درصد زیاد شده؟

خرید عسل چقدر هزینه دارد؟

کارت های بنزین آزاد در جایگاه های سوخت غیرفعال شدند؟

قیمت اوراق مسکن افزایش یافت

بهترین راه استعلام سیم کارت ها چیست؟

همکاری با شرکت های دانش بنیان و اشتغال آفرین در سال 1401/ آمادگی برای تأمین مواد اولیه شرکت های فولادی کشور

رای پرونده خبرساز دختر روسی و آزمون صادر شد

متقاضیان طرح ملی مسکن بخوانند

جزئیات قیمت انواع میوه و صیفی جات

کد خبر : ۶۶۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

 دوره اینترنت ارزان به پایان رسید

تنها چند روز پس از آنکه اپراتورهای اینترنت ثابت به صورت میانگین قیمت سرویس های خود را با راهکار تغییر نام سرویس ۶۰درصد افزایش دادند اکنون نوبت به اپراتورهای موبایل رسیده که با ترفند حذف بسته های به صرفه اینترنت همراه، عملا گرانی شدید اینترنت را رقم بزنند.

 دوره اینترنت ارزان به پایان رسید

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، روزنامه همشهری در گزارشی در مورد گران شدن نرخ اینترنت در کشور نوشت: تنها چند روز پس از آنکه اپراتورهای اینترنت ثابت به صورت میانگین قیمت سرویس های خود را با راهکار تغییر نام سرویس ۶۰درصد افزایش دادند اکنون نوبت به اپراتورهای موبایل رسیده که با ترفند حذف بسته های به صرفه اینترنت همراه، عملا گرانی شدید اینترنت را رقم بزنند.

براساس بررسی های همشهری، ۲ اپراتور مسلط کشور(همراه اول و ایرانسل) در اقدامی هماهنگ با یکدیگر اقدام به حذف بسته های به صرفه برای مردم زده اند. بررسی سایت های خرید بسته این ۲اپراتور تلفن همراه نشان می دهد که هم اکنون بیشترین مدت اعتبار بسته های اینترنت همراه ۴ماه (۱۲۰روز) است و همه بسته های بلندمدت گذشته ازجمله بسته های شش ماهه و یکساله که خرید آنها اینترنت ارزانی در اختیار مردم می گذاشت به طور کامل حذف شده اند. علاوه بر این بسته های پرطرفدار و به صرفه کوتاه مدت هم حذف و کاربران مجبور به استفاده از بسته های گران قیمت تری هستند.

5669741

به عنوان نمونه بسته پرطرفدار یک ماه اینترنت با ۱۰گیگابایت ترافیک از بسته های هر 2 اپراتور حذف شده و کاربران مجبور به خرید بسته های یک ماهه با حجم ترافیک پایین تری شده اند. کاربران این 2اپراتور درحالی که پیش از این بسته یک ماهه با ۱۰گیگابایت ترافیک را می توانستند با قیمت ۲۹هزارو۵۰۰تومان بخرند اکنون در بهترین حالت باید بسته یک ماهه با حجم ۷گیگابایت را با قیمت ۲۸هزارو۲۰۰تومان بخرند! این مسئله در مورد این بسته افزایش قیمت هر گیگابایت اینترنت بیشتر از 36.5درصد نشان می دهد.

پیش از این هم در تیرماه سال۱۳۹۹ این 2 اپراتور دست به اقدامی مشابه زده بودند که با شکایت دولت و درنظر گرفتن جریمه های سنگین برای آنها از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی سرانجام بسته های به صرفه بار دیگر در دسترس قرار گرفتند.

در آن زمان محمدجواد آذری جهرمی، وزیر وقت ارتباطات اعلام کرده بود که افزایش قیمت اینترنت موبایل با «تبانی» همراه اول و ایرانسل غیرقانونی است و این اپراتورها باید قیمت ها را به وضعیت گذشته بازگردانند.

پس از حدود ۴۵روز کش و قوس سرانجام 2 اپراتور مسلط کشور از اقدام مشترک شان برای گران کردن و حذف برخی بسته های اینترنت موبایل صرف نظر کرده و بسته های بلندمدت و به صرفه به اپلیکیشن ها و کدهای ستاره مربع بازگشت.

گرانی اینترنت سیار بعد از ثابت

مقام های وزارت ارتباطات درباره حذف بسته های به صرفه اینترنت موبایل همان حرف های گفته شده درباره گرانی اینترنت ثابت را تکرار می کنند. یک منبع آگاه در این رابطه به همشهری می گوید سازمان تنظیم مقررات درباره بسته های اپراتورها درصورتی که در چارچوب قیمت گذاری مصوب سال های ۹۵ و ۹۶ باشد مداخله ای نمی کند.

هفته گذشته خدمات دهندگان اینترنت ثابت(ADSL) هم به صورت میانگین سرویس های خود را ۶۰درصد گران کردند. پیش از اعتراض های کاربران سرانجام سازمان تنظیم مقررات به عنوان متولی قیمت گذاری اینترنت به صدور اطلاعیه پرداخت. هرچند این سازمان در اطلاعیه خود تأکید کرده که هنوز هیچ مصوبه جدیدی برای افزایش قیمت اینترنت تصویب نشده اما به طور ضمنی تأیید کرده که افزایش قیمت از سوی برخی شرکت های خدمات دهنده اینترنت زیرنظر این سازمان بوده است.

رگولاتوری با اشاره به افزایش تعرفه بسته های اینترنتی برخی اپراتورها نوشته است: اخیرا افزایش قیمت اینترنت ثابت در برخی اپراتورها در دست بررسی است تا چنانچه در خارج از چارچوب قانونی (مصوبات سال های ۹5 و ۹۶) باشد، سریعا نسبت به اصلاح آن اقدام شود و جریمه قانونی برای متخلفان اعمال شود.

در اطلاعیه رگولاتوری آمده است که اپراتورها در محدوده مشخصی امکان افزایش تعرفه را دارند. در این اطلاعیه آمده است: لازم می دانیم توجه کاربران را به این نکته نیز جلب کنیم که براساس مقررات مصوب سال های گذشته اپراتورها در محدوده مشخصی مجاز به تعریف بسته های خدماتی بودند که به دلیل شرایط رقابتی بعضا در سطح بسیار پایین تری اقدام به تعرفه گذاری می کردند و اکنون با افزایش چندبرابری هزینه ها، ادامه سرمایه گذاری و پاسخ به مصرف روزافزون مشترکان با چالش جدی مواجه شده است. قطعا ادامه روند، دسترسی مردم عزیزمان به خدمات با کیفیت و پایدار را دچار مشکل خواهد کرد.

بعد از گذشت چندین روز از این اطلاعیه هنوز اقدامی درباره گران شدن اینترنت ثابت صورت نگرفته و وضعیت به منوال روزهای قبل ادامه دارد.

روز گذشته پیگیری ها از سازمان تنظیم مقررات رادیویی برای گرفتن پاسخ درباره قانونی یا غیرقانونی بودن حذف بسته های اینترنت همراه از سوی اپراتورهای موبایل بی نتیجه باقی ماند.

افزایش هزینه های اینترنت برای خانواده های ایرانی در حالی است که کیفیت و سرعت اینترنت همچنان به منوال گذشته است و مردم تغییر در کیفیت و سرعت ارتباطات خود مشاهده نکرده اند.

پایان پیام/

کلید واژه :

اینترنت

،

نرخ اینترنت

،

بسته های اینترنت

ثبت نظرات
captcha