آیا گشایش های بزرگ برجامی در راه است؟

بازیگران محبوب و ثابت کارگردانان ایرانی

مسیر دلار از سکه جدا شد

دستاوردهای مهم بانک گردشگری از زبان رئیس هیات مدیره

خصوصی سازی نافرجام

نوسان قیمت ها در بازار خودرو

سرنوشت بازارسرمایه پس از افت دلار

وقتی خندوانه ی رامبد، دیگر خنده ندارد

صرافان امروز دلار را چند خریدند؟

توصیه های ایلان ماسک به معامله گران ارزهای دیجیتالی

فراری ۸۱۲ کامپتیزیونه رونمایی شد

فایل های رهن و اجاره مسکن آب رفت

خردادی پر حادثه اینبار برای بازار سرمایه!/بورس منتظر انتخابات ۱۴۰۰ یا وین؟/

لیدر های جدید در معاملات ملک / فروشنده ها چطور غافلگیر می شوند؟

چرا اسناد مالکان مسکن مهر پردیس باطل شد؟

مسکن با دلار ۳۰هزار تومانی یا ۱۹هزار تومانی؟

افزایش ۴۰۰درصدی اجاره دکه های مطبوعاتی

شاسی بلند جدید جنسیس

جلوگيري از دست اندازي به صندوق توسعه

تیتر وطن امروز درباره اظهارات جنجالی جهانگیری

انتخابات و احیای برجام با نرخ دلار چه می کند؟

رتبه بندی معلمان به کجا رسید؟

بورس چگونه سپر تورم شد؟

ساخت و راه اندازی بزرگترین مجتمع توانمندسازی

کنایه های حناچی به شهرداران سابق تهران

نرخ تسعیر ارز بانک ها ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان شد

کشورهای جهان چه قدر بدهی دارند؟

بیت کوین ۶۰ هزار دلار را پس میگیرد؟

بودجه ۱۴۰۰؛ قالیباف و نادران به دردسر افتادند

نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی چه قدر است؟

رکورد نقدینگی در 60 سال گذشته شکست!

ورود اوراق گام به بازار سرمایه

رونمایی از شیطان سیاه رولزرویس

وضعیت بازار قیمتیِ آپارتمان های نقلی تهران

جنگ نفتی عربستان برای مقابله با ایران؟

بازار مسکن در کل کشور راکد است

مالیات خریداران سکه بیش از ۲ برابر شد

اطلسِ سایپا وارد خط تولید شد

رونمایی از جدیدترین خودروی نیسان

دلار تک نرخی با بورس چه می کند؟

کد خبر : ۴۸۰۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ارز دولتی می تواند بازار مرغ را آرام كند؟

افزايش قيمت كالاهاي مهم سبد مصرفي خانواده ها با وجود اعلام افزايش قيمت مرغ به 24900 تومان توسط قرارگاه ساماندهي مرغ كشور، باز هم حواشي پيرامون عرضه اين كالا در بازار و خرده فروشي ها وجود دارد.

ارز دولتی می تواند بازار مرغ را آرام كند؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، خاوازی، وزير جهاد كشاورزی در جلسه علني روز گذشته مجلس ضمن اشاره به اين موضوع كه در زمينه توليد گوشت و مرغ مشكلي نداريم، گفت: متاسفانه اتفاق ناميموني در توزيع مرغ طي دو ماه اخير رخ داد كه بايد بگويم از ابتداي سال ۹۹ تا بهمن ماه آمار جوجه ريزي بسيار خوب و توليد به اندازه كافي بود و توسط چند سيستم كنترل مي شد.

او در ادامه سخنان خود دست داشتن مسوولان وزارتخانه متبوعش در قيمت و تنظيم بازار را رد و بر اين نكته تاكيد كرده كه يكي از مشكلات اساسي احتكار و منجمد كردن مرغ است.

او در بخش ديگري از سخنان خود به اين موضوع نيز اشاره كرد كه بر اساس تصميم سران قوا تمام مسووليت هاي تجارت در بخش كشاورزي اعم از صادرات، واردات و تنظيم بازار داخلي برعهده وزارت جهاد كشاورزي نيست اما با وجود اين ما به نمايندگي از دولت از مردم عذرخواهي مي كنيم و اميدواريم در فرصت كمي آرامش به كل بازار برگردد.» با وجود اينكه خاوازي قيمت گذاري مرغ را رد كرد اما بر اساس آنچه وزير جهاد روز دوشنبه در جمع خبرنگاران و پس از اتمام جلسه قرارگاه ساماندهي مرغ گفت، اين قرارگاه توانست بازار را كنترل كند و رياستش نيز بر عهده خاوازي است.

خاوازي در اين خصوص گفته بود:«اين قرارگاه كه در اصل يك واحد هماهنگي بزرگ براي ارتباط و هماهنگي همه دستگاه ها براي كنترل بازار است و تصميمات زيادي در اين قرارگاه گرفته شد كه يكي از اين تصميمات، برنامه ريزي براي استان هايي بود كه به لحاظ قيمت مرغ دچار مشكل بودند به رغم توليد كافي مرغ در كشور در دوماه گذشته تصوير نامناسبي از وضعيت و پتانسيل توليد به نمايش گذاشته شد و روز چهارشنبه ۱۱ فروردين ماه دولت تصميم گرفت يك ستاد يا قرارگاه را براي ساماندهي مرغ تدارك ببيند و مسووليت آن به وزارت جهاد كشاورزي داده شد».

با وجود اقدامات قرارگاه ساماندهي مرغ، سعيد عباسپور مديركل دفتر مقررات صادرات و واردات در مكاتبه اي با مديركل واردات گمرك ايران از واردات 50 هزار تن مرغ به كشور خبر داد. در اين مكاتبه كه روز 15 فروردين به گمرك ابلاغ شد به مصوبه هيات دولت در تاريخ 26 اسفند كه در آن مجاز بودن واردات 50 هزار تن مرغ با ارز 4200 توماني توسط شركت پشتيباني امور دام وزارت جهاد كشاورزي اشاره شده است. با وجود اينكه برخي بر اين باروند ارز دولتي مي تواند روند واردات را تسريع كند اما رييس كميسيون كشاورزي اتاق بازرگاني تهران نظر ديگري دارد.

حميدرضا فرشچيان در اين خصوص گفت:«اين ارز از همان ابتدا نيز مشكل داشت و با وجود آنكه در طول تمام سال هاي گذشته به حوزه مرغ تزريق شده نه تنها گره گشايي نكرده كه خود به عاملي جديد براي رانت و تبعيض و عدم شفافيت بدل شده است. توليد صحيح و اصولي صنعت مرغ و عرضه محصولات آن در بازار موضوعي است كه در طول هيچ يك از سال هاي گذشته امكان پذير نشده و به نظر مي رسد هر چه بيشتر از اين تصميمات غلط مي گذرد، تبعات آن نيز خود را نشان مي دهد.»

فرشچيان با اشاره به برخي سياست هاي غلط كه در اين بازار اجرايي مي شوند، گفت:«يكي از موضوعاتي كه بخش خصوصي براي سال ها بر آن تاكيد داشت، بحث ارز ۴۲۰۰ توماني و لزوم كنار رفتن اين سياست بود. اين ارز از همان ابتدا نيز مشكل داشت و با وجود آنكه در طول تمام سال هاي گذشته به حوزه مرغ تزريق شده نه تنها گره گشايي نكرده كه خود به عاملي جديد براي رانت، تبعيض و عدم شفافيت بدل شده و حالا نيز بناست مرغ را با اين ارز وارد كنند كه مشخص نيست چه سرنوشتي پيدا خواهد كرد.»

پایان پیام/

کلید واژه :

خاوازی

،

وزير جهاد كشاورزی

،

ارز دولتی

،

حميدرضا فرشچيان

،

ارز دولتی

،

قیمت مرغ

ثبت نظرات
captcha