تعهد دولت به بورس واریز خواهد شد؟

تراژدی اجتماعی؛ خوش نشینی هم لاکچری شد

آیا گشایش های بزرگ برجامی در راه است؟

بازیگران محبوب و ثابت کارگردانان ایرانی

مسیر دلار از سکه جدا شد

دستاوردهای مهم بانک گردشگری از زبان رئیس هیات مدیره

خصوصی سازی نافرجام

نوسان قیمت ها در بازار خودرو

سرنوشت بازارسرمایه پس از افت دلار

وقتی خندوانه ی رامبد، دیگر خنده ندارد

صرافان امروز دلار را چند خریدند؟

توصیه های ایلان ماسک به معامله گران ارزهای دیجیتالی

فراری ۸۱۲ کامپتیزیونه رونمایی شد

فایل های رهن و اجاره مسکن آب رفت

خردادی پر حادثه اینبار برای بازار سرمایه!/بورس منتظر انتخابات ۱۴۰۰ یا وین؟/

لیدر های جدید در معاملات ملک / فروشنده ها چطور غافلگیر می شوند؟

چرا اسناد مالکان مسکن مهر پردیس باطل شد؟

مسکن با دلار ۳۰هزار تومانی یا ۱۹هزار تومانی؟

افزایش ۴۰۰درصدی اجاره دکه های مطبوعاتی

شاسی بلند جدید جنسیس

جلوگيري از دست اندازي به صندوق توسعه

تیتر وطن امروز درباره اظهارات جنجالی جهانگیری

انتخابات و احیای برجام با نرخ دلار چه می کند؟

رتبه بندی معلمان به کجا رسید؟

بورس چگونه سپر تورم شد؟

ساخت و راه اندازی بزرگترین مجتمع توانمندسازی

کنایه های حناچی به شهرداران سابق تهران

نرخ تسعیر ارز بانک ها ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان شد

کشورهای جهان چه قدر بدهی دارند؟

بیت کوین ۶۰ هزار دلار را پس میگیرد؟

بودجه ۱۴۰۰؛ قالیباف و نادران به دردسر افتادند

نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی چه قدر است؟

رکورد نقدینگی در 60 سال گذشته شکست!

ورود اوراق گام به بازار سرمایه

رونمایی از شیطان سیاه رولزرویس

وضعیت بازار قیمتیِ آپارتمان های نقلی تهران

جنگ نفتی عربستان برای مقابله با ایران؟

بازار مسکن در کل کشور راکد است

مالیات خریداران سکه بیش از ۲ برابر شد

اطلسِ سایپا وارد خط تولید شد

کد خبر : ۴۸۳۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

قاچاق جوجه یک روزه، پدیده تازه در بازار مرغ

با توجه به ممنوعیت صادرات جوجه یک روزه و افزایش نرخ ارز، قاچاق این محصول به و موجب کمبود و گرانی جوجه یک روزه مورد نیاز مرغداران در کشور شده است.

قاچاق جوجه یک روزه، پدیده تازه در بازار مرغ

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، ۱۹ فروردین ماه کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی، در حاشیه جلسه کمیسیون کشاورزی مجلس و در جمع خبرنگاران از خروج غیرقانونی جوجه های یک روزه از مرزهای غربی کشور (بانه و سقز) و ضربه بزرگ این پدیده به تولید مرغ و تخم مرغ خبر داد و اعلام کرد: قاچاق جوجه های یک روزه از کشور را با نهادهای مربوط ازجمله اطلاعات سپاه درمیان گذاشته ایم. درباره ابعاد این موضوع و تأثیر آن بر چشم انداز بازار مرغ و تخم مرغ در چندماه آینده با حبیب اسدالله نژاد، نایب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی گفت وگو کرده ایم.

وضع فعلی تولید مرغ چگونه است؟

خوشبختانه در ایران زیرساخت های لازم برای تولید یک میلیون تن مرغ مازاد بر نیاز بازار وجود دارد و اگر بستر و شرایط لازم برای تولید مرغ وجود داشته باشد که عمده ترین آن تامین نهاده های تولید و بازار مصرف داخلی و صادراتی است می توان از رقم تولید سالانه ۳ میلیون و ۲۰۰ تا ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن مرغ نیز عبور کرد اما متأسفانه به دلیل ممنوعیت و تعطیلی بازارهای صادراتی و تلاطم و شرایط خاص قیمت گذاری و عرضه در بازار داخلی، معمولا سیاستگذاری ها به شکلی صورت می گیرد که فقط نیاز بازار داخلی به مرغ تامین شود. بر این اساس اکنون نیز برنامه ریزی برای تولید ماهانه ۱۲۰ میلیون قطعه مرغ گوشتی صورت گرفته و مرغداران نیز آمادگی دارند تا نیاز بازار را به طور کامل تامین کنند.

اخیرا بحث هایی درباره قاچاق جوجه یک روزه مطرح شده، تأثیر کمبود و گرانی جوجه یک روزه بر بازار مرغ چه بوده است؟

تامین جوجه یک روزه با قیمت و کیفیت مناسب یکی از دغدغه های اصلی مرغداران است. افزایش قیمت و تامین جوجه یک روزه برای واحدهای مرغداری مشکل ساز شده و هرروز واحدهای مرغداری برای تامین جوجه با قیمت مصوب یا حتی نرخ ۶هزار تومانی جوجه یک روزه در بازار آزاد با مشکل مواجه هستند که امیدواریم دولت از طریق مقابله با قاچاق یا توزیع خارج از شبکه جوجه یک روزه به این مشکلات پایان دهد تا آرامش نسبی کنونی در بازار مرغ تداوم یابد.

چرا قاچاق جوجه یک روزه رونق گرفته است؟

مابه التفاوت هزار و ۸۰۰ تومانی نرخ مصوب و بازار آزاد هر قطعه جوجه یک روزه، انگیزه لازم برای صادرات این محصول حتی به شیوه قاچاق را فراهم کرده است و افزایش و نوسان نرخ ارز نیز موجب شده تا قاچاق جوجه یک روزه به صرفه باشد.

اثر قاچاق جوجه ها بر قیمت چه بوده است؟

اگر قاچاق جوجه یک روزه را شاهد نباشیم نرخ این محصول در بازار برای مرغداران به ۴ هزار و ۲۰۰ تومان می رسد و مرغداران نیز دغدغه ای برای تامین این نهاده اصلی تولید با قیمت مصوب نخواهند داشت. فشار مابه التفاوت نرخ مصوب و بازار جوجه یک روزه به تولیدکننده داخلی منتقل می شود.

اگر قاچاق جوجه ادامه یابد چشم انداز بازار مرغ را چگونه ارزیابی می کنید؟

بنابر گفته وزیر جهادکشاورزی قاچاق جوجه یک روزه از کشور یکی از عوامل کمبود و گرانی مرغ در بازار است. با توجه به دوره زمانی ۴۵ تا ۵۰ روزه پرورش مرغ، تأثیر منفی کمبود و قاچاق جوجه یک روزه بر بازار مرغ در ۲ ماه آینده با کمبود و گرانی این ماده پروتئینی مشخص خواهد شد.

به نظر شما چه میزان جوجه یک روزه از کشور قاچاق می شود؟

هیچ آمار رسمی از میزان قاچاق جوجه یک روزه از ایران وجود ندارد و آنچه در مورد قاچاق جوجه یک روزه اعلام شده به نقل از وزیر جهادکشاورزی است که موجب شده تا بازار جوجه یک روزه ملتهب شود. با توجه به ممنوعیت صادرات جوجه یک روزه و افزایش نرخ ارز، قاچاق این محصول به صرفه و موجب کمبود و گرانی جوجه یک روزه مورد نیاز مرغداران در کشور شده است. در مورد کم و کیف تولید جوجه یک روزه و میزان قاچاق آن نیز باید تشکل های صنفی ذیربط اظهارنظر دقیق تری کنند. وقتی جوجه یک روزه قاچاق می شود این امر موجب کمبود و افزایش قیمت آن در بازار و فشار به تولیدکنندگان مرغ شده است. با توجه به نقطه سر به سر تولید و نیاز بازار کشور به جوجه یک روزه باید از قاچاق این محصول جلوگیری و برای تامین نیاز مرغداران راهی بازار کشور شود.

نیاز سالانه مرغداران گوشتی به جوجه یک روزه چقدر است؟

سیاستگذاری برای تولید ماهانه ۱۲۰ میلیون قطعه مرغ گوشتی بوده است و تقریبا به همین میزان نیز جوجه یک روزه در کشور تولید می شود اما این که چقدر از این میزان جوجه یک روزه تولیدی صرف تولید داخل مرغ و چه میزان قاچاق می شود را باید دستگاه های ذیربط دیگر پاسخگو باشند. با توجه به آمار تولید و جوجه ریزی مرغ در کشور نباید علی القاعده برای تامین جوجه یک روزه مورد نیاز مرغداران مشکل چندانی وجود داشته باشد.

جوجه یک روزه از چه طریق و به چه کشورهایی قاچاق می شود؟

به گفته مسئولان جوجه های یک روزه و تخم مرغ نطفه دار از مرزهای غربی و شرقی کشور بیشتر به عراق و سپس به افغانستان قاچاق شده و در واحدهای تولیدی این کشورها مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین نوسان نرخ ارز موجب شده تا قاچاق تخم مرغ نطفه دار و جوجه یک روزه به این کشورها تشدید شود. علاوه بر آن با رشد قاچاق جوجه یک روزه به این کشورها و رشد تولید مرغ و تخم مرغ، برخی بازارهای صادراتی مرغ و تخم مرغ از دست خواهد رفت. وقتی تخم مرغ نطفه دار و جوجه یک روزه به خارج از کشور قاچاق می شود، بدیهی است که این کار به قصد تولید مرغ و تخم مرغ در واحدهای مرغداری کشورهای همسایه صورت می گیرد.

نمی دانیم که قبلا هم قاچاق جوجه یک روزه داشته ایم یا نه اما یک هفته پیش وزیر جهادکشاورزی از آثار زیانبار قاچاق جوجه یک روزه بر تولید و بازار مرغ خبر داد. گرچه اطلاعات دقیقی وجود ندارد اما با توجه به ماندگاری حداکثر ۲ تا ۳ روزه جوجه یک روزه و شرایط سخت نگهداری آن، به نظر می رسد جوجه یک روزه و تخم مرغ نطفه دار با تجهیزات خاص و از طریق مرزهای زمینی کشور انجام می شود. در واقع صرفه اقتصادی قاچاق جوجه یک روزه موجب شده تا قاچاقچیان سازو کار لازم برای قاچاق آن و کسب سود بیشتر را فراهم کنند. این در حالی است که حتی خروج غیرقانونی هر محصول به خصوص محصولات کشاورزی فسادپذیر یا جوجه یک روزه از کشور نیازمند فراهم کردن ابزار و تجهیزات خاصی است.

پایان پیام/

کلید واژه :

کاظم خاوازی

،

قاچاق جوجه

،

جوجه

،

بازار مرغ

،

مرغ

،

قیمت مرغ

ثبت نظرات
captcha