آیا گشایش های بزرگ برجامی در راه است؟

مسیر دلار از سکه جدا شد

دستاوردهای مهم بانک گردشگری از زبان رئیس هیات مدیره

خصوصی سازی نافرجام

نوسان قیمت ها در بازار خودرو

سرنوشت بازارسرمایه پس از افت دلار

وقتی خندوانه ی رامبد، دیگر خنده ندارد

صرافان امروز دلار را چند خریدند؟

توصیه های ایلان ماسک به معامله گران ارزهای دیجیتالی

فراری ۸۱۲ کامپتیزیونه رونمایی شد

فایل های رهن و اجاره مسکن آب رفت

خردادی پر حادثه اینبار برای بازار سرمایه!/بورس منتظر انتخابات ۱۴۰۰ یا وین؟/

لیدر های جدید در معاملات ملک / فروشنده ها چطور غافلگیر می شوند؟

چرا اسناد مالکان مسکن مهر پردیس باطل شد؟

مسکن با دلار ۳۰هزار تومانی یا ۱۹هزار تومانی؟

افزایش ۴۰۰درصدی اجاره دکه های مطبوعاتی

شاسی بلند جدید جنسیس

جلوگيري از دست اندازي به صندوق توسعه

تیتر وطن امروز درباره اظهارات جنجالی جهانگیری

انتخابات و احیای برجام با نرخ دلار چه می کند؟

رتبه بندی معلمان به کجا رسید؟

بورس چگونه سپر تورم شد؟

ساخت و راه اندازی بزرگترین مجتمع توانمندسازی

کنایه های حناچی به شهرداران سابق تهران

نرخ تسعیر ارز بانک ها ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان شد

کشورهای جهان چه قدر بدهی دارند؟

بیت کوین ۶۰ هزار دلار را پس میگیرد؟

بودجه ۱۴۰۰؛ قالیباف و نادران به دردسر افتادند

نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی چه قدر است؟

رکورد نقدینگی در 60 سال گذشته شکست!

ورود اوراق گام به بازار سرمایه

رونمایی از شیطان سیاه رولزرویس

وضعیت بازار قیمتیِ آپارتمان های نقلی تهران

جنگ نفتی عربستان برای مقابله با ایران؟

بازار مسکن در کل کشور راکد است

مالیات خریداران سکه بیش از ۲ برابر شد

اطلسِ سایپا وارد خط تولید شد

رونمایی از جدیدترین خودروی نیسان

دلار تک نرخی با بورس چه می کند؟

قیمت انواع گوشی موبایل دارای دوربین 4 گانه

کد خبر : ۴۸۳۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

برجام۱۴۰۰ ؛ یک بستر و دو رؤیا

نه ایران خیلی صریح و قاطع گفته است که به دنبال «برجام ۱۴۰۰» نیست و نه آمریکا. برعکس و دست کم بسیاری از چهره ها و دست اندرکاران میانه روتر هر دو کشور از مذاکرات و حصول توافق استقبال می کنند. منتها هر کدام به دنبال تحقق رؤیاهای خود از مذاکرات و رسیدن به توافق هستند.

برجام۱۴۰۰ ؛ یک بستر و دو رؤیا

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، صادق زیباکلام در شرق نوشت: نه ایران خیلی صریح و قاطع گفته است که به دنبال «برجام ۱۴۰۰» نیست و نه آمریکا. برعکس و دست کم بسیاری از چهره ها و دست اندرکاران میانه روتر هر دو کشور از مذاکرات و حصول توافق استقبال می کنند. منتها هر کدام به دنبال تحقق رؤیاهای خود از مذاکرات و رسیدن به توافق هستند.

ایران خواهان دستیابی به بخشی از طلب های بلوکه شده اش از پنج کشور ژاپن، کره جنوبی، چین، هند و عراق است که به واسطه تحریم های آمریکا این کشورها نمی توانند بدهی هایشان را به ایران پرداخت کنند. تخمین زده می شود که حساب های بلوکه شده بالغ بر۳۰ میلیارد دلار می شوند که حتی آزادشدن بخشی از آنها هم در شرایط فعلی باعث تکانی جدی در اقتصاد تقریبا متوقف شده کشور خواهد شد.

ایران امیدوار است که با بخشی از حساب های بلوکه شده اش بتواند واکسن و یک سری داروها و تجهیزات پزشکی به شدت مورد نیاز کشور را خریداری کند. در مرحله بعدی ایران انتظار دارد «برجام ۱۴۰۰» منجر به برداشته شدن تحریم ها، امکان ازسرگیری تجارت آزاد و بالاخره ازسرگیری صادرات نفت خام شود.

انتظارات غربی ها را می توان به دو بخش هسته ای و غیرهسته ای تقسیم کرد. در بخش هسته ای تکلیف روشن است. انتظارات غربی ها کم و بیش محدود می شود به همان محدودیت ها و توافقات برجام ۹۴ که خلاصه اش آن بود که فعالیت های هسته ای ایران کنترل شده و زیر نظر آژانس باید انجام شود. ایران هم آن را در اساس پذیرفته بود.

اما مشکل در انتظارات جدید واشنگتن و اروپایی هاست. انتظاراتی که در توافق برجام ۹۴ نیامده بودند.
این انتظارات عبارت اند از: برنامه های موشکی، حضور به روایت غربی ها «نظامی» و به روایت جمهوری اسلامی «مستشاری» ایران در کشورهای دیگر و بالاخره روشن شدن تکلیف دو تابعیتی ها. البته ممکن است ذکری هم در این میان از بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران به میان آید. پاسخ ایران به فهرست انتظارات غربی ها آن بوده که ایران صرفا حاضر است فعالیت های هسته ای اش محدود شود به چارچوب برجام ۹۴ و انتظارات دیگر غربی ها همچون برنامه های موشکی و... را خارج از چارچوب برجام می داند.

یک دلیل اینکه این انتظارات در برجام قبلی نیامده بودند، آن بود که واشنگتن برجام را یک نقطه عطف در روابط میان ایران و غرب بعد از انقلاب تصور می کرد و امیدوار بود یا انتظار داشت که توافق هسته ای در حقیقت سرآغاز تنش زدایی میان ایران و غرب باشد. دست کم اوباما و برخی همکارانش چنین تصویر و تصوراتی داشتند و البته آن تصورات صرفا محدود به آمریکایی ها نمی شد.

ده ها شرکت بزرگ بین المللی غربی بالاخص در بخش انرژی به دنبال برجام راهی ایران شدند. اما همه آن انتظارات تصوراتی بیشتر نبود. آن قدرها طول نکشید که آشکار شد تنش زدایی مورد انتظار غرب تصوراتی بیشتر نبوده و ایران همچنان پایبند و مصر بر تداوم سیاست هایش است. به عبارت دیگر، برجام که برای غربی ها نوید یک دوران جدید با ایران را پدید آورده بود، به تدریج معلوم شد رؤیایی بیش نبوده و همکاری ایران با غرب فقط محدود می شد به مسائل هسته ای و هیچ مورد دیگری را دربر نمی گرفت.

آنچه مسلم است غربی ها در «برجام ۱۴۰۰»، از برجام ۹۴ درس هایی گرفته و باتجربه تر شده اند و این بار توافق هسته ای را طلیعه یک دوران جدید با ایران تصور نخواهند کرد. در نتیجه بعد از عبور از مرحله اولیه برجام ۱۴۰۰ که منجر به آزادسازی بخشی از دارایی های بلوکه شده ایران و برداشته شدن برخی از تحریم ها و متقابلا بازگشت فعالیت های هسته ای ایران به چارچوب برجام ۹۴ خواهد شد، غربی ها خواهان تداوم مذاکرات درباره برنامه های موشکی ایران و سایر خواسته هایشان خواهند شد.

امری که ایران عجالتا به آنها نه گفته است. اما پرسش اساسی آن است که آیا سیاست تنش با غرب همچنان قرار است در آینده زیربنای سیاست خارجی ایران را تشکیل دهد؟

پایان پیام/

کلید واژه :

برجام

،

اقتصاد ایران

ثبت نظرات
captcha