نوسان قیمت بیت کوین و اتریوم

استقبال 20 هزارنفری از صدور کارت هواداری پرسپولیس بانک گردشگری 

تعهد دولت به بورس واریز خواهد شد؟

تراژدی اجتماعی؛ خوش نشینی هم لاکچری شد

آیا گشایش های بزرگ برجامی در راه است؟

بازیگران محبوب و ثابت کارگردانان ایرانی

مسیر دلار از سکه جدا شد

دستاوردهای مهم بانک گردشگری از زبان رئیس هیات مدیره

خصوصی سازی نافرجام

نوسان قیمت ها در بازار خودرو

سرنوشت بازارسرمایه پس از افت دلار

وقتی خندوانه ی رامبد، دیگر خنده ندارد

صرافان امروز دلار را چند خریدند؟

توصیه های ایلان ماسک به معامله گران ارزهای دیجیتالی

فراری ۸۱۲ کامپتیزیونه رونمایی شد

فایل های رهن و اجاره مسکن آب رفت

خردادی پر حادثه اینبار برای بازار سرمایه!/بورس منتظر انتخابات ۱۴۰۰ یا وین؟/

لیدر های جدید در معاملات ملک / فروشنده ها چطور غافلگیر می شوند؟

چرا اسناد مالکان مسکن مهر پردیس باطل شد؟

مسکن با دلار ۳۰هزار تومانی یا ۱۹هزار تومانی؟

افزایش ۴۰۰درصدی اجاره دکه های مطبوعاتی

شاسی بلند جدید جنسیس

جلوگيري از دست اندازي به صندوق توسعه

تیتر وطن امروز درباره اظهارات جنجالی جهانگیری

انتخابات و احیای برجام با نرخ دلار چه می کند؟

رتبه بندی معلمان به کجا رسید؟

بورس چگونه سپر تورم شد؟

ساخت و راه اندازی بزرگترین مجتمع توانمندسازی

کنایه های حناچی به شهرداران سابق تهران

نرخ تسعیر ارز بانک ها ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان شد

کشورهای جهان چه قدر بدهی دارند؟

بیت کوین ۶۰ هزار دلار را پس میگیرد؟

بودجه ۱۴۰۰؛ قالیباف و نادران به دردسر افتادند

نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی چه قدر است؟

رکورد نقدینگی در 60 سال گذشته شکست!

ورود اوراق گام به بازار سرمایه

رونمایی از شیطان سیاه رولزرویس

وضعیت بازار قیمتیِ آپارتمان های نقلی تهران

جنگ نفتی عربستان برای مقابله با ایران؟

بازار مسکن در کل کشور راکد است

کد خبر : ۴۸۴۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کره ای ها پشت چراغ قرمز بازار لوازم خانگی ایران

ورود هیأت سیاسی و اقتصادی کره جنوبی به تهران، بازار اظهارنظرها درباره مذاکره برای تداوم همکاری و از سرگیری تولید مشترک لوازم خانگی با برندهای کره ای سامسونگ و ال جی را در ایران داغ کرده است.

کره ای ها پشت چراغ قرمز بازار لوازم خانگی ایران

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، بازگشت تحریم های آمریکا و فشارهای سیاسی ناشی از آن و منافع اقتصادی کره و آمریکا موجب شد در 3سال گذشته برندهای مشهور کره ای که قبلا سرمایه گذاری و تاسیس خطوط مشترک تولید لوازم خانگی در بازار ایران را آغاز کرده بودند، به ناگاه از کشور خارج شوند. این رویداد البته موجب شد بستر مناسبی برای تولید و افزایش سهم بازار انواع لوازم خانگی با برندهای داخلی فراهم شود.

با وجود این، کمبود و افزایش شدید قیمت لوازم خانگی متاثر از رشد هزینه تمام شده تولید و سخت تر شدن شرایط تامین مواداولیه و برخی قطعات تولید این محصولات و از سوی دیگر افزایش سهم بازار محصولات قاچاق برندهای مشهور کره ای از بازار ایران علاوه بر زیان مصرف کنندگان ایرانی، به شرکای ایرانی این برندهای کره ای فشار مضاعفی را وارد کرد؛ شرکت هایی که با تاسیس خطوط تولید داخل جدید، با نام سام و جی پلاس سعی در تداوم تولید و عرضه لوازم خانگی روی خطوط تولید خود دارند ولی در عین حال باید علاوه بر حل مشکل تامین مواداولیه و قطعات، با آثار زیانبار عرضه قاچاق محصولات سامسونگ و ال جی در بازار لوازم خانگی ایران نیز دست و پنجه نرم کنند.

برندهای کره ای که تا پیش از خروج از ایران سهم عمده بازار لوازم خانگی را در اختیار داشتند، با توجه به وجود تقاضای خرید محصولاتشان در ایران، سعی دارند سهم بازارشان را با واردات قاچاق در بازار ایران حفظ کنند. این شرایط موجب شده با ورود نخست وزیر کره جنوبی به تهران شایعه احتمال مذاکره برای بازگشت برندهای کره ای لوازم خانگی به بازار ایران نیز قوت گیرد اما این احتمال با موضع گیری های موافق و مخالفی در بین مسئولان سیاسی، اقتصادی و فعالان صنفی مواجه شده است.

تثبیت جایگاه تولیدکنندگان داخلی در بازار لوازم خانگی

دبیرکل اتاق مشترک ایران و کره جنوبی با رد احتمال بازگشت برندهای لوازم خانگی کره ای به بازار ایران، گفت: شرایط بازار داخلی پس از تحریم ها با تغییرات جدی مواجه شده و دیگر واردات صرف کالای خارجی محلی از اعراب ندارد. پویا فیروزی منع فعالیت سامسونگ و ال جی در بازار ایران را تا دریافت مطالبات از کره جنوبی، الزامی عقلانی دانست و در مورد سفر نخست وزیر کره جنوبی به تهران، افزود: به عنوان بخش خصوصی اطلاعات دقیقی از جزئیات سفر این مقام کره ای به تهران نداریم.

به گفته او، اتاق مشترک ایران و کره جنوبی پیش تر درخصوص نحوه فعالیت تجاری میان 2کشور اطلاعاتی را از طریق اتاق بازرگانی ایران در اختیار وزارت خارجه قرار داده است. او افزود: پیشنهادهای اتاق مشترک حول انتقال سرمایه، دانش و تکنولوژی و دریافت تضمین محکم تری درخصوص حضور مستمر شرکت های کره ای مطرح شده است تا دست تولید کنندگان داخلی در فراز و فرود های سیاسی خالی نماند.

بازگشت سامسونگ و ال جی ممنوع

معاون قضایی دادستان کل کشور هم درمورد احتمال بازگشت شرکت های ال جی و سامسونگ به بازار لوازم خانگی ایران، گفت: این دو شرکت در شرایط سخت مردم ایران را تنها گذاشتند؛ در حوزه قضایی اجازه نمی دهیم این نوع شرکت ها بخواهند به کشور بازگردند و به طور حتم امکان فعالیت برای این دو برند در ایران وجود نخواهد داشت. سعید عمرانی در بازدید از خطوط تولید گروه صنعتی انتخاب در اصفهان، افزود: از منظر حقوقی 2 برند لوازم خانگی خارجی در شرایط سختی ایران را ترک کردند البته اتفاق خوبی بود زیرا درصورت ادامه حضور و فعالیت آنها در ایران، هیچ گاه شاهد پیشرفت فعلی کارخانه های ایرانی نبودیم.

او با بیان اینکه شرکت های کره ای جایی در ایران ندارند، گفت: قوه قضاییه به هیچ یک از محصولاتی که نمونه داخلی دارد، اجازه ورود به کشور را نخواهد داد و با متخلفان برخورد خواهد شد.

شرکای ایرانی تابع سیاستگذاری های کلان صنعتی

همزمان رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری و مدیرعامل سام الکترونیک در مورد احتمال تداوم همکاری شرکای ایرانی با بازگشت برندهای سامسونگ و ال جی به بازار ایران، گفت: هنوز موضوعی در مورد مذاکره یا تداوم همکاری شرکای ایرانی با برندهای کره ای لوازم خانگی اعلام نشده است. به گفته علیرضا موسوی مجد، در شرایط حساس کنونی هرگونه اظهارنظر غیرکارشناسی در مورد این موضوع ممکن است صنعت لوازم خانگی ایران را دچار مشکل کند.

علیرضا موسوی مجد با بیان اینکه تولید کنندگان داخلی لوازم خانگی تداوم تولید محصول در داخل کشور را در دستور کار قرار داده اند اما نیم نگاهی نیز به نتایج مذاکرات هیأت کره ای با مقامات ایرانی هم دارند، گفت: با خروج سامسونگ و ال جی از بازار لوازم خانگی ایران، شرکای ایرانی این شرکت ها، تولید و عرضه محصولات را با نام برندهای سام و جی پلاس آغاز کرده اند و اکنون نیز وضع تولید محصولات این برندها در ایران نسبت به سال گذشته بهتر شده است.

او با اشاره به اینکه شرکای ایرانی برای تداوم همکاری با برندهای کره ای لوازم خانگی تابع سیاست های صنعتی کشور هستند و اگر انجام این کار برای کشور ارزش افزوده و دستاورد مثبتی داشته باشد حتما در همان مسیری که مسئولان و سیاستگذاران صنعتی به آنها ابلاغ کنند، حرکت خواهند کرد، افزود: حضور سامسونگ و ال جی در بازار لوازم خانگی ایران هنوز در حد چانه زنی های دیپلماتیک است. او در عین حال تأکید کرد: این برندها زیرساخت های تولید قوی را در ایران ایجاد کرده و از نظر فنی برای ادامه همکاری مشکل چندانی ندارند اما باید برای تداوم همکاری ها هر تصمیمی که به نفع مردم و کارگران ایرانی است، اتخاذ شود.

موسوی مجد با بیان اینکه طی 2سال گذشته و پس از خروج شرکای کره ای، برندهای ایرانی لوازم خانگی با افزایش تولید در همه محصولات مانند تلویزیون، یخچال و فریزر و لباسشویی در حال تولید هستند، افزود: طی 2سال گذشته شرکت های ایرانی تولیداتی را با برند سام و جی پلاس به بازار عرضه کرده اند اما هنوز هم زیرساخت های لازم برای تداوم همکاری با صلاحدید مسئولان برای تولید مشترک محصولات این برندهای کره ای در ایران وجود دارد.

مدیرعامل سام الکترونیک با اعلام اینکه طی 2سال گذشته این برندهای کره ای تلاش کرده اند تا در حوزه خدمات پس از فروش و تامین قطعات محصولات خود در ایران همکاری کنند، گفت: باید توجه کرد که قبلا این برندها زیرساخت های قوی تولید محصولاتشان را در سرمایه گذاری مشترک با شرکای ایرانی ایجاد کرده اند و برندهای سامسونگ و ال جی در ایران مونتاژ کار صرف نبوده اند اگرچه بنابه دلایل سیاسی یا اقتصادی از ایران خارج شدند اما هنوز این زیرساخت های تولید محصولات آنها در ایران وجود دارد.

او با تأکید بر زیان رشد عرضه محصولات قاچاق این برندها در بازار ایران بر برندهای داخلی تولید کننده لوازم خانگی، گفت: اکنون شرکت های ایرانی که سرمایه گذاری زیادی برای تولید لوازم خانگی این برندها کرده اند با ورود قاچاق محصولات سامسونگ و ال جی بدون پرداخت عوارض قانونی با زیان و تنگناهای بیشتری مواجه هستند و برخی افراد سودجو نیز به دنبال تامین منافع خود در این شرایط هستند.

او افزود: برای تصمیم گیری در مورد قطع یا ادامه همکاری با برندهای کره ای لوازم خانگی بهتر است با برنامه ریزی دقیق تری تصمیم گیری شود. اکنون نیز برندهای ایرانی محصولات این شرکت های کره ای را با تامین قطعات مورد نیاز از چین و برخی کشورهای دیگر تولید و عرضه می کنند، مشکلی نیز برای تداوم تولید محصولات سام وجود ندارد و سفارش گذاری تامین قطعات انجام شده اما برای ادامه همکاری های قبلی تابع سیاست های کلان کشور هستیم.

پایان پیام/

ثبت نظرات
captcha