آیا گشایش های بزرگ برجامی در راه است؟

بازیگران محبوب و ثابت کارگردانان ایرانی

مسیر دلار از سکه جدا شد

دستاوردهای مهم بانک گردشگری از زبان رئیس هیات مدیره

خصوصی سازی نافرجام

نوسان قیمت ها در بازار خودرو

سرنوشت بازارسرمایه پس از افت دلار

وقتی خندوانه ی رامبد، دیگر خنده ندارد

صرافان امروز دلار را چند خریدند؟

توصیه های ایلان ماسک به معامله گران ارزهای دیجیتالی

فراری ۸۱۲ کامپتیزیونه رونمایی شد

فایل های رهن و اجاره مسکن آب رفت

خردادی پر حادثه اینبار برای بازار سرمایه!/بورس منتظر انتخابات ۱۴۰۰ یا وین؟/

لیدر های جدید در معاملات ملک / فروشنده ها چطور غافلگیر می شوند؟

چرا اسناد مالکان مسکن مهر پردیس باطل شد؟

مسکن با دلار ۳۰هزار تومانی یا ۱۹هزار تومانی؟

افزایش ۴۰۰درصدی اجاره دکه های مطبوعاتی

شاسی بلند جدید جنسیس

جلوگيري از دست اندازي به صندوق توسعه

تیتر وطن امروز درباره اظهارات جنجالی جهانگیری

انتخابات و احیای برجام با نرخ دلار چه می کند؟

رتبه بندی معلمان به کجا رسید؟

بورس چگونه سپر تورم شد؟

ساخت و راه اندازی بزرگترین مجتمع توانمندسازی

کنایه های حناچی به شهرداران سابق تهران

نرخ تسعیر ارز بانک ها ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان شد

کشورهای جهان چه قدر بدهی دارند؟

بیت کوین ۶۰ هزار دلار را پس میگیرد؟

بودجه ۱۴۰۰؛ قالیباف و نادران به دردسر افتادند

نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی چه قدر است؟

رکورد نقدینگی در 60 سال گذشته شکست!

ورود اوراق گام به بازار سرمایه

رونمایی از شیطان سیاه رولزرویس

وضعیت بازار قیمتیِ آپارتمان های نقلی تهران

جنگ نفتی عربستان برای مقابله با ایران؟

بازار مسکن در کل کشور راکد است

مالیات خریداران سکه بیش از ۲ برابر شد

اطلسِ سایپا وارد خط تولید شد

رونمایی از جدیدترین خودروی نیسان

دلار تک نرخی با بورس چه می کند؟

کد خبر : ۴۸۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

قانون چک به کمک تولید می آید؟

قانون جدید چک می تواند با احیا اعتبار چک در مبادلات به تأمین سرمایه در گردش بنگاه های اقتصادی کمک شایانی نماید و به این ترتیب تأمین نقدینگی در محیط کسب و کار ایران را تسهیل کند.

قانون چک به کمک تولید می آید؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، هر بنگاه اقتصادی در هنگام فعالیت با عواملی مواجه می شود که گرچه از مدیریت بنگاه خارج است اما بر فرایند تولید آن بنگاه اثر می گذارد و می تواند مشکلاتی را بر سر فعالیت بنگاه ایجاد نماید یا بر عکس موجب تسهیل فعالیت های آن شود. این عوامل در ادبیات علمی محیط کسب و کار نام دارند که شامل موضوعات مختلفی از جمله قواعد حقوقی حاکم بر معاملات می شوند.

چند سال قبل نواقص قانون صدور چک موجب شده بود تا با افزایش میزان چک های برگشتی، مشکلاتی برای بنگاه های اقتصادی ایجاد شود. این مشکلات در حدی فضای کسب و کار را به هم ریخته بود که تشکل های اقتصادی در ارزیابی مرکز پژوهش های مجلس از مؤلفه های محیط کسب و کار در پاییز ۱۳۹۵، چک برگشتی را به عنوان پنجمین عامل نامساعد فعالیت های اقتصادی معرفی کردند.

تأثیر منفی چک های برگشتی بر فعالیت های بنگاه های اقتصادی موجب شد تا در سال ۱۳۹۷ قانون صدور چک در مجلس مورد اصلاح قرار بگیرد تا به این ترتیب با کاهش میزان چک های برگشتی، اعتبار چک بار دیگر احیا شود.

بهبود محیط کسب و کار با اجرای قانون جدید چک

با اجرای قانون جدید چک، فرایند رسیدگی قضائی به چک برگشتی را به گونه ای تغییر پیدا کرد که طلبکار با صرف کمترین زمان و هزینه، امکان دسترسی به طلب خود را داشته باشد. در این راستا مقرر شد بانک های عامل در صورت مواجه شدن با حساب خالی صادر کننده چک، در همان محل، شناسه عدم پرداخت را بر روی چک ثبت کنند تا دارنده چک بتواند با مراجعه به دفاتر خدمات قضائی در خواست صدور اجرایی را ثبت کند.

تسهیل فرایند رسیدگی به چک های برگشتی در کنار برخی از محدودیت ها برای صادر کنندگان چک های برگشتی موجب شد تا با اجرای بخش هایی از قانون جدید چک، میزان چک های برگشتی کاهش پیدا کند.

بررسی های آماری نشان می دهد که در سال ۹۶ ارزش چک های برگشتی نسبت به کل چک های صادره به ۲۳ درصد رسیده بود اما اجرای قانون جدید چک موجب شد تا ارزش چک های برگشتی نسبت به کل چک های صادره در یک سال منتهی به اول اسفند ۹۹ به ۱۱.۲ درصد کاهش پیدا کند که این امر قطعاً به سهم خود تأثیر مثبتی بر بهبود محیط کسب و کار گذاشته است.

کاهش چک های بلا محل با برقراری تقارن اطلاعاتی

علاوه بر این با الزامی شدن ثبت اطلاعات چک های جدید در سامانه صیاد از ابتدا سال ۱۴۰۰، بانک مرکزی گام بلندی برای برقراری تقارن اطلاعاتی به عنوان یکی از مفاد قانون جدید چک برداشت که این موضوع نیز می تواند بر افزایش اعتبار چک در مبادلات کمک کند.

با برقراری کامل تقارن اطلاعاتی، بنگاه ها و فعالان اقتصادی قبل از گرفتن چک می توانند نسبت به استعلام آخرین وضعیت صادرکننده چک اقدام نمایند و با آگاهی از سقف اعتبار مجاز، سابقه چک برگشتی در سه سال اخیر و میزان تعهدات چک های تسویه نشده صادر کننده، نسبت به دریافت یا رد چک تصمیم گیری کند. موضوعی که می تواند از افتادن بنگاه های اقتصادی کوچک و بزرگ در دام چک بلا محل جلوگیری کند.

قانون جدید چک به تأمین نقدینگی بنگاه های اقتصادی کمک می کند

تأثیر قانون جدید چک بر بهبود محیط کسب و کار به همین جا ختم نمی شود و جواد معتمدی، حقوقدان و مدرس دانشگاه معتقد است که اجرای قانون جدید چک به تأمین نقدینگی واحدهای تولیدی نیز کمک می کند.

وی توضیح داد: در محیط کسب و کار یک نیاز مهمی به نام تأمین اعتبار وجود دارد که فعالان اقتصادی برای رفع آن دو راه پیش رو دارند. یکی مراجعه به بانک های عامل و تأمین اعتبار مبتنی بر نظام بانکی و دیگری تأمین اعتبار از مسیر معاملات اعتباری.

این حقوقدان اضافه کرد: فعالان اقتصادی در حال حاضر به دلیل بروکراسی که در بانک ها وجود دارد تمایل دارند تا از مسیر معاملات اعتباری کار خود را پیش ببرند.

معتمدی با اشاره به وضعیت چک های برگشتی قبل از اجرای قانون جدید چک گفت: قبلاً در بازار عرف بود که از دو یا سه عدد چکی که گرفته می شد، یکی از آن ها برگشت می خورد و همین امر باعث افزایش ریسک فعالیت اقتصادی می شد و فعالان اقتصادی را مجبور می کرد تا برای جبران هزینه، قیمت کالاهای خود را بالا ببرند.

وی ادامه داد: اما با اجرای قانون جدید چک در حال حاضر فعال اقتصادی می تواند تا حدی آسوده باشد و با خیال راحت معاملات اعتباری خود را با استفاده از چک انجام دهد و به این ترتیب اعتبار و نقدینگی مورد نیاز خود را تأمین کند.

افزایش اعتبار چک آثار مثبتی برای اقتصاد به همراه دارد

این مدرس دانشگاه ادامه داد: یک اشتباهی که در بخش هایی از نظام حقوقی کشور وجود دارد این است که در دعاوی از فرد ضعیف تر و بدهکار حمایت شده که همین موضوع موجب می شود تا طلبکار از رسیدن به حق خود باز بماند و در نتیجه اگر طلبکار بانک باشد تسهیلات یا خدمات خود را کمتر عرضه کند.

معتمدی افزود: این در حالی است که اگر از طلبکار حمایت شود هم طلبکار به حق خود می رسد و هم طلبکار دوباره تسهیلات یا اعتبار به بازار عرضه می کند.

وی خاطر نشان کرد: به نظر می رسد قانون جدید چک یکی از گام های کشور برای حمایت از طلبکار و امنیت سرمایه آن است و از این جهت اجرای قانون جدید چک می تواند با افزایش اعتبار چک، آثار مثبتی بر اقتصاد کشور بر جای گذارد.

محیط کسب و کار در انتظار نتایج اجرای مرحله جدید قانون

اجرای مراحل پیشین قانون جدید چک موجب کاهش بیش از ۵۰ درصدی ارزش چک های برگشتی شد که نتیجه این امر برای بنگاه های اقتصادی محسوس است. با این حساب بخش دیگری از قانون جدید چک از سال ۱۴۰۰ و همزمان با سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها به مرحله اجرای رسیده است و انتظار می رود در صورت اجرای خوب بانک مرکزی آثار مثبت خود را تا چند ماه آینده بر محیط کسب و کار نمایان کند.

پایان پیام/
 

کلید واژه :

قانون جدید چک

،

چک

،

قانون چک

ثبت نظرات
captcha