آیا گشایش های بزرگ برجامی در راه است؟

بازیگران محبوب و ثابت کارگردانان ایرانی

مسیر دلار از سکه جدا شد

دستاوردهای مهم بانک گردشگری از زبان رئیس هیات مدیره

خصوصی سازی نافرجام

نوسان قیمت ها در بازار خودرو

سرنوشت بازارسرمایه پس از افت دلار

وقتی خندوانه ی رامبد، دیگر خنده ندارد

صرافان امروز دلار را چند خریدند؟

توصیه های ایلان ماسک به معامله گران ارزهای دیجیتالی

فراری ۸۱۲ کامپتیزیونه رونمایی شد

فایل های رهن و اجاره مسکن آب رفت

خردادی پر حادثه اینبار برای بازار سرمایه!/بورس منتظر انتخابات ۱۴۰۰ یا وین؟/

لیدر های جدید در معاملات ملک / فروشنده ها چطور غافلگیر می شوند؟

چرا اسناد مالکان مسکن مهر پردیس باطل شد؟

مسکن با دلار ۳۰هزار تومانی یا ۱۹هزار تومانی؟

افزایش ۴۰۰درصدی اجاره دکه های مطبوعاتی

شاسی بلند جدید جنسیس

جلوگيري از دست اندازي به صندوق توسعه

تیتر وطن امروز درباره اظهارات جنجالی جهانگیری

انتخابات و احیای برجام با نرخ دلار چه می کند؟

رتبه بندی معلمان به کجا رسید؟

بورس چگونه سپر تورم شد؟

ساخت و راه اندازی بزرگترین مجتمع توانمندسازی

کنایه های حناچی به شهرداران سابق تهران

نرخ تسعیر ارز بانک ها ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان شد

کشورهای جهان چه قدر بدهی دارند؟

بیت کوین ۶۰ هزار دلار را پس میگیرد؟

بودجه ۱۴۰۰؛ قالیباف و نادران به دردسر افتادند

نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی چه قدر است؟

رکورد نقدینگی در 60 سال گذشته شکست!

ورود اوراق گام به بازار سرمایه

رونمایی از شیطان سیاه رولزرویس

وضعیت بازار قیمتیِ آپارتمان های نقلی تهران

جنگ نفتی عربستان برای مقابله با ایران؟

بازار مسکن در کل کشور راکد است

مالیات خریداران سکه بیش از ۲ برابر شد

اطلسِ سایپا وارد خط تولید شد

رونمایی از جدیدترین خودروی نیسان

دلار تک نرخی با بورس چه می کند؟

کد خبر : ۴۸۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تحليلی بر 13 شاخص كلان اقتصاد ايران

وحيد شقاقی شهری عضو هيات علمي دانشگاه خوارزمی گفت: اقتصاد ايران ديگر از اين كوچك تر نمي شود.

تحليلی بر 13 شاخص كلان اقتصاد ايران

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت،صندوق بين المللی پول در گزارشي موسوم به «چشم انداز اقتصاد منطقه اي: خاورميانه و آسياي مركزي» به بررسي وضعيت اقتصادي ۳۱ كشور منطقه از جمله ايران در سال ۲۰۲۰ پرداخته است. اين نهاد بين المللي با بررسي وضعيت ۱۳ شاخص كلان اقتصاد ايران در سالي كه گذشت از رشد ۵۴ ميليارد دلاري حجم اقتصاد ايران در اين سال، تخليه اثر تحريم ها بر بخش نفتي و تجارت ۱۴۰ ميليارد دلاري ايران با كشورهاي جهان در اين سال خبر داد. افزايش ۵۴ ميليارد دلاري حجم اقتصاد ايران با وجود تحريم ها، تخليه كامل اثر تحريم هاي نفتي، رشد مثبت اقتصاد نفتي ايران، نرخ تورم ۳۶.۵درصدي ايران، تجارت ۱۴۰ميليارد دلاري ايران در سالي كه گذشت، كاهش چشمگير ذخاير ارزي ايران به ۴ ميليارد، رشد ۳۴.۵درصدي نقدينگي در ايران و تراز منفي ۴.۵ ميليارد دلار حساب هاي جاري ايران از جمله مواردي است كه IMF در اين گزارش به آن اشاره داشته است.

وحيد شقاقی شهری عضو هيات علمي دانشگاه خوارزمي معتقد است؛ گزارش صندوق بين المللي پول يك خطاي راهبردي دارد و آن اينكه گفته شده اقتصاد ايران در سال ۱۴۰۰ از ركود خارج خواهد شد اين در حالي است كه خروج از ركود در يك سال رخ نمی دهد و ما اگر در سه سال شاهد رشد سرمايه گذاري مثبت و شتابان در اقتصاد باشيم و رشد اقتصادي ايران سه سال پياپي مثبت باشد، مي توان گفت كه اقتصاد ايران از ركود خارج خواهد شد.

ميانگين رشد تشكيل سرمايه ثابت ناخالص به منفي ۵،۲ درصد رسيد

وي با بيان اينكه تنها با يك سال رشد اقصادي مثبت به واسطه رشد درآمدهاي نفتي ايران نمي توان گفت ايران از ركود خارج شده است، افزود: با كوچك شدن اقتصاد ايران در دهه ۹۰ نمي توان انتظار داشت كه از ركود خارج خواهيم شد، ميانگين رشد اقتصادي ايران در دهه ۹۰ صفر شد، ميانگين رشد اقتصادي ايران بدون نفت ۱.۴ درصد و ميانگين رشد تشكيل سرمايه ثابت ناخالص به منفي ۵.۲ درصد رسيد ضمن آنكه ميانگين تورم دهه نود ۲۴ درصد و ميانگين رشد نقدينگي در اين دهه به ۲۸ درصد رسيد.

شقاقي ادامه داد: در بخش تجارت نيز آمارها نشان مي دهد كه در سال ۱۳۹۸ حجم تجارت در اقتصاد ايران ۱۰۲ ميليارد دلار بوده كه از اين ميزان ۳۰ ميليارد دلار صادرات غيرنفتي و ۵۲ ميليارد دلار واردات بوده و بيش از ۲۰ ميليارد دلار نيز صادرات نفتي ايران بوده است.

اين اقتصاددان تصريح كرد: در دهه ۹۰ ركود تورمي كاملا در اقتصاد ايران حاكم بود ضمن آنكه در سه ساله اخير اقتصاد ايران حدود ۱۰ درصد كوچك تر شده است، سال ۱۳۹۷ اقتصاد ايران منفي ۵.۴ و در سال ۱۳۹۸ رشد اقتصادي ايران ۶.۵ درصد و در سال ۱۳۹۹ نيز رشد اقتصادي ايران در خوشبينانه ترين حالت ۲ درصد بوده و در مجموع در اين سه سال اقتصاد ايران ۱۰ درصد كوچك تر شده است.

شقاقي شهري خاطرنشان كرد: اقتصاد ايران در دهه ۹۰ كوچك تر شده و بر اساس آمارها از ۶۰۰ ميليارد دلار توليد ناخالض داخلي در سال ۲۰۱۲ به ۴۳۵ ميليارد دلار رسيده ايم يعني اقتصاد ايران به شدت در دهه ۹۰ كوچك شده و امكان كاهش بيش از اين براي اقتصاد ما وجود ندارد و با توجه به متغيرهاي كلان اقتصادي كوچك ترشدن بيشتر اقتصاد امكان ندارد.

رشد اقتصادي مثبت در سال ۱۴۰۰

وي افزود: بحث برجام و تعاملات بين المللي حكايت از اين دارد كه در ماه هاي آتي شاهد افزايش صادرات نفت هستيم. در ماه هاي گذشته نيز صادرات نفت ايران به بيش از يك ميليون بشكه در روز رشد يافت و افزايش صادرات نفت به تنهايي مي تواند بيش از ۷ تا ۸ درصد رشد اقتصادي در ايران ايجاد كند كه اين قضيه شبيه سال ۱۳۹۵ است، در اين سال نيز پس از بحث برجام و كاهش تحريم ها رشد اقتصادي ما به ۱۲.۵ درصد رسيد كه ۹.۵ درصد آن به واسطه بخش نفت رخ داد و مشابه همين اتفاق نيز براي سال ۱۴۰۰ احتمالا محقق خواهد شد.

اين اقتصاددان گفت: رشد اقتصادي مثبت در سال ۱۴۰۰ نيز ادامه دار خواهد بود، زيرا اقتصاد ايران در دهه ۹۰ به شدت منقبض شده و امكان رشد بالا را فراهم كرده است و نكته بعدي اينكه به واسطه افزايش صادرات نفت خام اين رشد اقتصادي به بيش از ۷ و ۸ درصد خواهد رسيد اما اين قضيه يك بار در اقتصاد ايران اتفاق مي افتد و براي اينكه در سال ۱۴۰۱ نيز بخواهيم رشد اقتصادي مثبت را تجربه كنيم نيازمند رشد سرمايه گذاري ها و اصلاحات ساختاري در اين بخش هستيم.

انتظارات تورمي رو به كاهش است

وي ادامه داد: اما در حوزه تورم پيش بيني صندوق بين المللي پول درست بوده، زيرا در سال ۱۴۰۰ شاهد كاهش انتظارات تورمي در اقتصاد و كاهش نوسانات قيمت دلار و افزايش درآمدهاي ارزي حاصل از صادرات نفت و پوشش كسري هاي بودجه به واسطه درآمدهاي نفتي بوديم كه اين عوامل دست به دست هم خواهند داد تا در سال ۱۴۰۰ تورم حدود ۲۰ درصد كاهش پيدا كند.

او افزود: در سال ۱۳۹۹ تورم ما حدود ۳۶.۵ درصد بود اما در سال ۱۴۰۰ با اين شرايط حدود ۲۰ درصد خواهد شد.

حجم تجارت خارجي صعودي خواهد شد

شقاقي در مورد تجارت خارجي ايران نيز اظهار داشت: در بخش تجارت خارجي نيز شاهد افزايش هايي خواهيم بود. در سال ۱۳۹۸ حجم تجارت خارجي ايران در محدوده ۱۰۲ ميليارد تومان بود اما در سال ۱۴۰۰ قطعا شاهد افزايش صادرات نفتي و غيرنفتي به واسطه حل مسائل مربوط به كرونا و باز شدن فضاي اقتصادي ايران خواهيم بود و درآمدهاي ارزي نيز تا حدودي بهبود خواهد يافت و حجم واردات نيز رشد خواهد كرد و بر اساس پيش بيني ها حجم تجارت خارجي ايران در سال ۱۴۰۰ به محدوده ۱۵۰ ميليارد دلار خواهد رسيد.

تحريم ها امكان دسترسي به ذخاير ارزي را محدود كرد

اين اقتصاددان عنوان كرد: ذخاير ارزي ايران ذخاير بالايي است، اما مساله اصلي عدم دسترسي به اين ذخاير است هر چند برآوردها حاكي از آن است كه ذخاير ارزي ايران بيش از ۱۰۰ ميليارد دلار است، اما مساله اصلي اين است كه به واسطه تحريم ها دسترسي به ذخاير ارزي مقدور نبود و طبيعتا در سال هاي آينده با كاهش شدت تحريم ها دسترسي به ذخاير ارزي بيشتر خواهد شد.

وی گفت: اين روند كاهنده نيز به دليل عدم دسترسي ها بوده نه اينكه ذخاير ارزي ايران افت كرده باشد و همه اين اتفاقات در اين مدت به دليل ممنوعيت ها و محدوديت هاي دسترسي بوده است .

كسري تجاري غيرنفتي ادامه دارد

شقاقی شهري افزود: در همه سال هاي دهه ۹۰ تراز تجاري غيرنفتي منفي بود به گونه اي كه در سال ۹۰ حدود ۵۱ ميليارد دلار كسري تجاري غيرنفتي داشتيم و در سال هاي اخير نيز اين كسري تجاري غيرنفتي وجود داشته به گونه اي كه در سال ۹۸ نيز ۲۲ ميليارد دلار كسري تجاري غيرنفتي را تجربه كرديم، اما با در نظر گرفتن صادرات نفت كسري تجاري مثبت شد.

وی ادامه داد: اما در سال هاي اخير به دليل مشكلات در صادرات نفت كسري تجاري نفتي نيز ايجاد شد و اميدواريم در سال ۱۴۰۰ با افزايش صادرات نفت ديگر شاهد كسري تجاري نفتي نباشيم، اما بايد گفت همچنان با كسري تجاري غيرنفتي روبه رو هستيم.

الزام بر كنترل نقدينگي

شقاقي در مورد رشد نقدينگي نيز تصريح كرد: رشد نقدينگي در سال ۱۳۹۰ حدود ۲۰ درصد بود اما در سال هاي اخير شاهد افزايش رشد نقدينگي هستيم به گونه اي كه در سال ۱۳۹۸ به ۳۱ درصد رسيد و ميانگين رشد نقدينگي در دهه ۹۰ حدود ۲۷ درصد بوده و با توجه به شرايط اقتصادي ايران اين رشد نقدينگي بالاست اما اگر هدف سياستگذار اين است كه تورم را مهار كند بايد يكي از سياست هاي خود را كنترل نقدينگي قرار دهد و آن را به زير ۲۰ درصد برساند.

پایان پیام/

کلید واژه :

اقتصاد ايران

،

وحيد شقاقی شهری

،

صندوق بين المللی پول

ثبت نظرات
captcha