تعهد دولت به بورس واریز خواهد شد؟

تراژدی اجتماعی؛ خوش نشینی هم لاکچری شد

آیا گشایش های بزرگ برجامی در راه است؟

بازیگران محبوب و ثابت کارگردانان ایرانی

مسیر دلار از سکه جدا شد

دستاوردهای مهم بانک گردشگری از زبان رئیس هیات مدیره

خصوصی سازی نافرجام

نوسان قیمت ها در بازار خودرو

سرنوشت بازارسرمایه پس از افت دلار

وقتی خندوانه ی رامبد، دیگر خنده ندارد

صرافان امروز دلار را چند خریدند؟

توصیه های ایلان ماسک به معامله گران ارزهای دیجیتالی

فراری ۸۱۲ کامپتیزیونه رونمایی شد

فایل های رهن و اجاره مسکن آب رفت

خردادی پر حادثه اینبار برای بازار سرمایه!/بورس منتظر انتخابات ۱۴۰۰ یا وین؟/

لیدر های جدید در معاملات ملک / فروشنده ها چطور غافلگیر می شوند؟

چرا اسناد مالکان مسکن مهر پردیس باطل شد؟

مسکن با دلار ۳۰هزار تومانی یا ۱۹هزار تومانی؟

افزایش ۴۰۰درصدی اجاره دکه های مطبوعاتی

شاسی بلند جدید جنسیس

جلوگيري از دست اندازي به صندوق توسعه

تیتر وطن امروز درباره اظهارات جنجالی جهانگیری

انتخابات و احیای برجام با نرخ دلار چه می کند؟

رتبه بندی معلمان به کجا رسید؟

بورس چگونه سپر تورم شد؟

ساخت و راه اندازی بزرگترین مجتمع توانمندسازی

کنایه های حناچی به شهرداران سابق تهران

نرخ تسعیر ارز بانک ها ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان شد

کشورهای جهان چه قدر بدهی دارند؟

بیت کوین ۶۰ هزار دلار را پس میگیرد؟

بودجه ۱۴۰۰؛ قالیباف و نادران به دردسر افتادند

نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی چه قدر است؟

رکورد نقدینگی در 60 سال گذشته شکست!

ورود اوراق گام به بازار سرمایه

رونمایی از شیطان سیاه رولزرویس

وضعیت بازار قیمتیِ آپارتمان های نقلی تهران

جنگ نفتی عربستان برای مقابله با ایران؟

بازار مسکن در کل کشور راکد است

مالیات خریداران سکه بیش از ۲ برابر شد

اطلسِ سایپا وارد خط تولید شد

کد خبر : ۴۸۷۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مقاومت بازار مسکن در برابر تخلیه حباب قیمت ملک 

کشف سطح جدید قیمت تمام شده ساخت مسکن در تهران، جواب مجهول داخلی بازار ملک در معادله «تخلیه حباب قیمت ها» را مشخص کرد.

مقاومت بازار مسکن در برابر تخلیه حباب قیمت ملک 

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، بررسی های نشان می دهد فارغ از تاثیرگذاری بالای فاکتور «ریسک غیراقتصادی» و «انتظارات تورمی» ناشی از آن، بر مسیر نوسان قیمت مسکن، در حال حاضر فاکتور «هزینه ساخت و قیمت زمین» که در مجموع «قیمت تمام شده ساخت مسکن» را تشکیل می دهد نیز مهم ترین عامل درونی بازار ملک است که طی دو سال گذشته به تشدید جهش قیمت آپارتمان دامن زد.

در حال حاضر برخی در بازار ملک، مدعی هم سطح شدن قیمت تمام شده با قیمت فروش مسکن هستند و این اتفاق را مانع ریزش قیمت عنوان می کنند. اما فاکتورهای ۱۴۰۰ هزینه ساخت و قیمت فروش زمین در سه دسته از مناطق پایتخت با رد این ادعا مشخص می کند به رغم رشد ۷۰ تا ۱۰۰درصدی هزینه های ساخت وساز، همچنان فاصله ۲۰ تا ۴۰درصدی بین قیمت تمام شده و فروش نوسازها وجود دارد. این اختلاف می تواند سد داخلی مقابل «تخلیه حباب مسکن» را بشکند.

مقاومت بازار مسکن در برابر تخلیه حباب قیمت ملک 

محاسبه آخرین تغییرات قیمت تمام شده آپارتمان در شهر تهران و مقایسه آن با سطح متوسط قیمت فروش واحدهای نوساز در پایتخت، به یک سوال مهم درخصوص امکان شکسته شدن سد بالادست حباب مسکن در صورت فروکش کردن انتظارات تورمی و تخلیه حباب ملک پاسخ می دهد. بررسی های «دنیای اقتصاد» ضمن آنکه ساخت مسکن با فاکتور 1400 یا هزینه تمام شده ساخت مسکن در شش گروه از مناطق شهر تهران را نشان می دهد در عین حال، اختلاف بین هزینه تمام شده با قیمت فروش(که در اصطلاح به آن حاشیه سود سازنده ها از بابت فعالیت ساختمانی گفته می شود) را روایت می کند.

این درحالی است که در این گزارش همچنین براساس تحقیقات میدانی انجام شده، علاوه بر میانگین هزینه ساخت هر مترمربع مسکن در کشور و تهران، میانگین قیمت هر مترمربع زمین یا ملک کلنگی آماده عرضه به بازار ساخت براساس قیمت فروش تازه ترین فایل های عرضه شده به بازار در روزهای اخیر، برآورد شده است.

مجموعه هزینه های برآورد شده درخصوص هزینه تامین زمین و هزینه ساخت مرکب از هزینه مصالح ساختمانی و دستمزد، به عنوان قیمت تمام شده ساخت مسکن، فاکتور ساخت وساز در سال 1400 را ارائه می دهد.

در شرایطی که بسیاری از دیدگاه های کارشناسی بر درستی نظریه اثر کاهش انتظارات تورمی و از بین رفتن ریسک های غیراقتصادی در تخلیه حباب قیمت مسکن و ثبات یا کاهش قیمت در این بازار اتفاق نظر دارند اما برخی دیگر از جمله گروهی از فعالان ساختمانی این برداشت را مطرح می کنند که چون قیمت تمام شده ساخت ناشی از جهش قیمت زمین و تورم مصالح ساختمانی بالاست، بنابراین حتی در صورت کاهش ریسک های غیراقتصادی و از بین رفتن انتظارات تورمی نمی توان به کاهش قیمت مسکن و تخلیه حباب در این بازار چندان امیدوار بود.

در واقع این گروه از فعالان بازار مسکن معتقدند سد بالادست حباب قیمت مسکن قابل شکسته شدن نیست و علت آن روند رو به رشد قیمت زمین و مصالح ساختمانی است. در واقع این گروه از فعالان ساختمانی معتقدند یکی از مهم ترین عوامل در افزایش قیمت مسکن افزایش قابل توجه هزینه تمام شده ساخت مسکن است. به اعتقاد آنها بازار مسکن به دلیل افزایش هزینه های ساخت و تورم زمین حباب قیمتی ندارد و حتی اگر در این بازار حباب قیمتی وجود داشته باشد از آنجا که قیمت تمام شده ساخت بالاست نمی توان به شکسته شدن سد بالادست حباب مسکن و تخلیه حباب و در نتیجه کاهش قیمت مسکن یا ثبات آن امیدوار بود.

با این حال، بررسی های «دنیای اقتصاد» نشان دهنده عدم توجه این گروه به دو فاکتور مهم در تخلیه حباب قیمت مسکن در صورت کاهش انتظارات تورمی و از بین رفتن ریسک های غیراقتصادی است. در واقع می توان چنین اعلام کرد که این گروه از فعالان ساختمانی که نظریه مقاوم بودن سد بالادست حباب قیمت مسکن و عدم امکان شکسته شدن آن را مطرح می کنند از دو فاکتور مهم غافل بوده اند.

اولین فاکتوری که در این زمینه می توان به آن اشاره کرد به وجود و برآورد فاصله بین قیمت تمام شده واحدهای مسکونی و قیمت فروش مسکن مربوط می شود. در صورتی که فاصله ای بین قیمت تمام شده و قیمت فروش مسکن وجود نداشت شاید این فرضیه که تخلیه حباب قیمت مسکن به دلیل بالا بودن هزینه ساخت و قیمت تمام شده امکان پذیر نیست به فرضیه ای قابل تامل تبدیل می شد. اما محاسبات «دنیای اقتصاد» نشان دهنده وجود فاصله قابل توجه بین قیمت تمام شده و هزینه ساخت، حتی در شرایط فعلی است.

از سوی دیگر، حتی اگر این فاصله نیز وجود نداشت یک فاکتور دیگر وجود دارد که می تواند در صورت فروکش کردن انتظارات تورمی و از بین رفتن ریسک های غیراقتصادی منجر به تخلیه حباب مسکن شود.

این فاکتور مهم تبعیت بازار بالادست مسکن از فروکش کردن ریسک های غیراقتصادی و انتظارات تورمی در جهت تعدیل یا دست کم ثبات قیمت است. همان گونه که یکی از مهم ترین عوامل در تورم هزینه های ساخت افزایش ریسک های غیراقتصادی و انتظارات تورمی در دوره اخیر بود، در صورت فروکش کردن این ریسک ها و انتظارات، عوامل موثر در تورم هزینه های ساختمانی نیز با کاهش قیمت یا دست کم ثبات مواجه خواهند شد. در واقع نه تنها تحت تاثیر کاهش ریسک های غیراقتصادی و از بین رفتن انتظارات تورمی انتظار تخلیه حباب قیمت مسکن وجود دارد بلکه در بالادست بازار مسکن نیز این انتظار وجود دارد که مجموعه عوامل موثر در قیمت تمام شده ساخت، با کاهش یا حداقل ثبات قیمت مواجه شوند و حباب قیمتی در بازار ساخت نیز تخلیه شود.

مجموعه این دو فاکتور نشان می دهد نظریه کارشناسی درخصوص تخلیه حباب مسکن در صورت کاهش ریسک های غیراقتصادی و از بین رفتن انتظارات تورمی نظریه ای قابل وقوع است.

البته یک نکته مهم در ارتباط با تخلیه حباب قیمت مسکن در هزینه برترین جزء و فاکتور ساختمانی وجود دارد که باید به آن توجه داشت. علاوه بر افزایش ریسک های غیراقتصادی و انتظارات تورمی، یکی از مهم ترین عوامل موثر در شکل گیری حباب قیمت در بازار زمین و ملک کلنگی و تورم شدید در این بازار، کمبود محسوس زمین قابل ساخت به خصوص در کلان شهرهایی مانند تهران در یک دهه گذشته محسوب می شود.

پایان پیام/

منبع: دنیای اقتصاد

کلید واژه :

قیمت تمام شده آپارتمان

،

بازار مسکن

،

حباب قیمت ملک

،

حباب مسکن

،

قیمت مسکن

ثبت نظرات
captcha