حمله برندهای خارجی به کشور

جلسه مجمع عمومی عادی سالانه شرکت احیا استیل فولاد بافت برگزار شد

قیمت طلای جهانی بالا رفت

شرایط بازار نفت در متن مذاکرات هسته ای

میوه هایی که فقط باید دید و نخرید

زیبا و جذاب ترین گوشی های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱

نفت برنت از مرز ۷۵ دلار عبور کرد

وام اجاره به مستاجران ۶ماهه دوم هم تعلق می گیرد

زندگی در قوطی كبريت ها/آيا در آينده با پديده های بيشتری در بازار مسكن روبه رو خواهيم شد؟

فورد جذاب Puma ST با طراحی طرفداران

نوسانات قیمتی در بازار موبایل بالا گرفت

تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

رواج پدیده انباری نشینی در بازار مسکن

شرایط ارائه کارت رفاهی اعلام شد

تصاویری از لوکس ترین گوشی سامسونگ

۱۵میلیارد دلار نفتِ فروشیِ ایران در زمین و دریا

جریان انقلابی چگونه در انتخابات 1400 پیروز شد

وقوع بزرگترین حمله در تاریخ بیت کوین

آخرین مهلت رجیستری موبایل واره ها

قیمت سکه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

اولین اظهارات رئیسی درباره انتخابات ۱۴۰۰

قیمت های نجومی کالاهای اساسی و بازاری که ۸ سال رها بود

واردات مرغ و تخم مرغ برای تنظیم بازار

عملیات اجرایی دو واحد آموزشی در مناطق کم برخوردار لرستان آغاز شد

پرفروش ترین خودرو های جهان در سال ۲۰۲۰

انواع گوشی های ۳ میلیون تومانی در بازار کدام است؟

افزایش ۱۰۰ تومانی نرخ دلار و یورو در بازار

حوزه رمزارزها خلا قانونی دارد

احتمال افزایش قیمت ماکارونی

کراس اوور مازراتی Grecale رسما رونمایی شد

آخرین فرصت برای پرداخت مالیات سکه

پیش بینی بورس در دولت جدید

هشدار به رئیسی درباره تشکیل کابینه

کلاهبرداری ۳۰میلیاردی آقازاده قلابی

ادامه روزهای سیاه ارزهای دیجیتالی

روایت محسنی اژه ای از رانت طلایی به ۱۵ صرافی

لوکس ترین خودروی اینفینیتی معرفی شد

وضعیت امروز بازار سرمایه چگونه بود؟

تسمه خودرو را چند بخریم؟

بازار مجازی ها همچنان منفی

کد خبر : ۴۹۵۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تغيير پنهانی قانون بودجه؟

بيش از 100 نماينده مجلس در نامه اي به قاليباف ضمن گلايه اعلام كردند: بررسي جداول بودجه حاكي از تغييرات گسترده ارقام و اعداد است كه چند روز پس از راي گيري لايحه در صحن مجلس نهايي شده است.

تغيير پنهانی قانون بودجه؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، يازدهمين دوره مجلس شورای اسلامی كه تشكيل شد، آنچه براي عموم جامعه روشن بود، حذف نيروها و چهره هاي اصلاح طلب با گسترده ترين رد صلاحيت تاريخ جمهوري اسلامي بود و البته تصاحب اكثريت قريب به اتفاق كرسي هاي پارلمان توسط اصولگرايان. اين مساله براي برخي نشانگر اتحاد ميان اصولگرايان بود ولي براي آنان كه اصولگرايان و ساختمان هرمي شكل ميدان بهارستان را در دوره هاي گذشته ديده بودند، عيان بود كه نه تنها اين اتحاد شكل نخواهد گرفت بلكه جدال قدرت ميان اصولگرايان و طيف هاي مختلف آنان در آينده نه چندان دور خودنمايي خواهد كرد. اين اتفاق هم افتاد. هزار و يك اتفاق رخ داده پيش از تكيه زدن محمدباقر قاليباف بر كرسي رياست مجلس و تلاش های درون و برون پارلماني صورت گرفته براي دستيابي به اتحادي حداقلي اصولگرايان يكی از واضح ترين نشانه هاي انشقاق آنان بود. نشانه اي كه حالا و در آستانه دومين اجلاسيه يازدهمين دوره مجلس بار ديگر عيان شده اما اين بار ماجرا به طور مستقيم به كرسي رياست مجلس ارتباط ندارد و همه چيز در بودجه اي خلاصه مي شود كه از نخستين روز تهيه اش در دولت، تقديمش به مجلس، بررسي در پارلمان و رد و تصويبش از سوي نمايندگان هزاران حاشيه در پي داشته و حالا و از قرار معلوم شاهد تغيير بندهاي تصويب شده خود است و همين مساله جدالی جديد ميان اصولگرايان را ترتيب داده است.

يكي از جدی ترين جريان های اصولگرايان درون پارلماني به جبهه پايداري اختصاص دارد. خرده جريان سياسي كه آنقدر بر برخي موضوعات كه آن را اصول مي پندارند، اصرار دارند كه گاه و بي گاه با اصولگرايان هم به مشكل مي خورد. پايداري ها كه روزگاري حامي قاليباف بودند از سال 92 به بعد چندان دل خوشي از قاليباف ندارند و حالا تلاش دارند تكيه دوباره او بر كرسي رياست مجلس را سخت تر از گذشته كنند. جديدترين بهانه آنان مساله تغيير برخي مواد بودجه است. موضوعي تكراري كه تقريبا در هر دوره پارلمان مطرح شده است.

علي خضريان با طرح اين مساله خواستار توضيح هيات رييسه مجلس شد اما در عوض چهره هاي حامي قاليباف از اساس اين ادعا را رد كردند ولي موضوع در رسانه هاي ارتباط جمعي اصولگرا به طور جدي پيگيري شد. كانال تلگرامي «اخبار سپاه قدس» يكي از همين رسانه هاست. 

اين رسانه موضوع تغيير مصوبات برخي از بندهاي بودجه را نه تنها رد نكرده بلكه آن را به يكي از نزديكان قاليباف ارتباط داده و نوشته است:«جمال الدين آبرومند، دستيار رياست مجلس در امور آباداني و پيشرفت همچنين الياس نادران، رييس كميسيون تلفيق بدون اطلاع نمايندگان اقدام به تغييرات صدها ميليارد توماني در بودجه مي كنند. دستكاري جداول بودجه ۱۴۰۰ در فروردين ماه رخ داده و جابه جايي هاي كلان در بودجه احتمالا ناظر به تقسيم مسووليت افراد در دولت آينده بوده است.

نوبخت و روحاني پس از اطلاع از ماجرا قصد آبرو ريزي و بازگرداندن بودجه را داشتند كه قاليباف با تعيين افرادي متعهد مي شود كه بودجه را به حالت قبل برگرداند.» اين اظهارات و نوشته ها تا چه اندازه صحيح است و تا چه اندازه نيست هنوز مشخص نشده ولي روز گذشته خبر نگارش نامه اي به قاليباف براي رسيدگي به اين مساله منتشر شد. نامه اي كه به همت علي خضريان، يكي از نيروهاي ميداني پايداري ها در پارلمان تهيه شده و از قرار معلوم بيش از يكصد نفر از نمايندگان نيز نسبت به امضاي آن اقدام كرده اند. 

در اين نامه آمده است:«بررسي جداول بودجه حاكي از تغييرات گسترده ارقام و اعداد نسبت به جدول ارايه شده از سوي دولت است كه در صحبت با اعضاي كميسيون تلفيق مشخص شد كه جداول صرفا توسط يك يا چند نفر و درنهايت با تاييد رييس كميسيون تلفيق و چند روز پس از راي گيري لايحه در صحن مجلس در ۲۹/۱۲/99 نهايي شده و البته تاسف بار تر اينكه اين جداول تا حدود يك ماه بعد يعني تا تاريخ ۲۱/۱/1400 نيز  به كرات تغيير كرده و در كمال تعجب جداول ۲۵ روز پس از تصويب بودجه در صحن ابلاغ شده است و متاسفانه براساس اخبار مستند، اين تغييرات محدود به ارقام جداول نشده بلكه حتي تغييرات كلي در تبصره ها و جداول داخل آنها و تصحيح بندها براساس اشكالات شوراي نگهبان را نيز شامل شده است.»
 نگاه به 7 خرداد

علي ايحال بعيد به نظر مي رسد موضوع تغيير جداول بودجه در مجلس يازدهم ثابت شود كمااينكه در مجالس گذشته نيز چنين ادعاهايي مطرح و هرگز به طور قطعي تاييد يا تكذيب نشد و همواره چنين ابهامي در ذهن جامعه باقي ماند اما نتيجه اين نامه يكصد نفره را شايد بتوان در خرداد ماه ديد. دومين اجلاسيه مجلس در شرايطي برگزار مي شود كه قاليباف آمدن يا نيامدنش در انتخابات رياست جمهوري به حضور يا عدم حضور سيدابراهيم رييسي بستگي دارد. قاليباف مي داند اگر نيايد براي تصاحب كرسي پارلمان كار سختي در پيش خواهد داشت و رفتارهاي اخير پايداري ها نيز حاكي از نارضايتي آنان از رياست اوست. نارضايتي كه با اين نامه بيش از پيش عيان شده و بايد منتظر ماند و ديد وزن كشي اين روزهاي موافقان و مخالفان قاليباف چه تاثيري بر آينده او خواهد داشت و مي تواند قاليباف را به حدادعادل دوم بهارستان تبديل كند يا خير.

سكوت پاستور؟!

اتفاقات بودجه اي رخ داده در بهارستان بيش از هر ارگاني به دولت حسن روحاني مربوط است، اما از قرار معلوم آنان چندان قصد ورود به اين ماجرا را ندارند. اينكه دولت زد و خوردهاي رخ داده در بهارستان را موضوعي درون پارلماني مي داند و از اين حيث قصد ورود به آن را ندارد يا اينكه آن را منجلابي تصور مي كند كه براي غرق كردن قاليباف ساخته و پرداخته شده پس ورودش به آن توجيه منطقي و سياسي نخواهد داشت، چندان مشخص نيست اما اين سكوت از قرار معلوم چندان به مذاق ياران رسانه اي دوازدهمين دولت جمهوري اسلامي هم خوش نيامده تا جايي كه محمد مهاجري، فعال رسانه اي اعتدال گرا در صفحه شخصي خود در شبكه اجتماعي توييتر با تاكيد بر اينكه يكي از معاونان سازمان برنامه و بودجه در اين مسير مرتكب تخلف شده، از حسن روحاني به عنوان رييس جمهوري خواسته تا نسبت به اين مساله موضعي قاطع اتخاذ كند.

اين فعال رسانه اي نزديك به دولت نوشته است: «آقاي روحاني! رسوايي مجلس يازدهم در تغيير جداول بودجه با همكاري معاون سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته. شما ننگ اين كار زشت را تحمل نكنيد و متخلفان دولتي را به دادگاه معرفي كنيد. تكليف ابواب جمعي آقاي قاليباف را هم لابد رييس قوه قضاييه روشن خواهد كرد. ان شاءالله قبل از انتخابات.»

پایان پیام/

کلید واژه :

مجلس شورای اسلامی

،

بودجه

،

قانون بودجه

،

دولت حسن روحانی

،

دولت تدبیر و امید

ثبت نظرات
captcha