حمله برندهای خارجی به کشور

جلسه مجمع عمومی عادی سالانه شرکت احیا استیل فولاد بافت برگزار شد

قیمت طلای جهانی بالا رفت

شرایط بازار نفت در متن مذاکرات هسته ای

میوه هایی که فقط باید دید و نخرید

زیبا و جذاب ترین گوشی های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱

نفت برنت از مرز ۷۵ دلار عبور کرد

وام اجاره به مستاجران ۶ماهه دوم هم تعلق می گیرد

زندگی در قوطی كبريت ها/آيا در آينده با پديده های بيشتری در بازار مسكن روبه رو خواهيم شد؟

فورد جذاب Puma ST با طراحی طرفداران

نوسانات قیمتی در بازار موبایل بالا گرفت

تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

رواج پدیده انباری نشینی در بازار مسکن

شرایط ارائه کارت رفاهی اعلام شد

تصاویری از لوکس ترین گوشی سامسونگ

۱۵میلیارد دلار نفتِ فروشیِ ایران در زمین و دریا

جریان انقلابی چگونه در انتخابات 1400 پیروز شد

وقوع بزرگترین حمله در تاریخ بیت کوین

آخرین مهلت رجیستری موبایل واره ها

قیمت سکه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

اولین اظهارات رئیسی درباره انتخابات ۱۴۰۰

قیمت های نجومی کالاهای اساسی و بازاری که ۸ سال رها بود

واردات مرغ و تخم مرغ برای تنظیم بازار

عملیات اجرایی دو واحد آموزشی در مناطق کم برخوردار لرستان آغاز شد

پرفروش ترین خودرو های جهان در سال ۲۰۲۰

انواع گوشی های ۳ میلیون تومانی در بازار کدام است؟

افزایش ۱۰۰ تومانی نرخ دلار و یورو در بازار

حوزه رمزارزها خلا قانونی دارد

احتمال افزایش قیمت ماکارونی

کراس اوور مازراتی Grecale رسما رونمایی شد

آخرین فرصت برای پرداخت مالیات سکه

پیش بینی بورس در دولت جدید

هشدار به رئیسی درباره تشکیل کابینه

کلاهبرداری ۳۰میلیاردی آقازاده قلابی

ادامه روزهای سیاه ارزهای دیجیتالی

روایت محسنی اژه ای از رانت طلایی به ۱۵ صرافی

لوکس ترین خودروی اینفینیتی معرفی شد

وضعیت امروز بازار سرمایه چگونه بود؟

تسمه خودرو را چند بخریم؟

بازار مجازی ها همچنان منفی

کد خبر : ۴۹۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آغاز ریزشی مسکن ۱۴۰۰

تغییر جهت عامل اثرگذار بر رفتار دو سمت معاملات مسکن در فروردین ماه باعث شد اولین کارنامه ماهانه بازار املاک پایتخت در سال ۱۴۰۰ با «ریزش دو متغیر اصلی» رقم بخورد.

آغاز ریزشی مسکن ۱۴۰۰

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، ماه گذشته حجم خرید آپارتمان در تهران با افت ۶۰درصدی نسبت به اسفند ۹۹ روبه رو شد؛ به طوری که فروش در این بازار تحت تاثیر «افت تقاضای سرمایه ای» به کمترین میزان طی ۱۱ ماه اخیر رسید. سطح میانگین قیمت مسکن نیز در فروردین ۳درصد نسبت به اسفند پارسال کاهش پیدا کرد که رکورد ۱۸ماهه «بیشترین افت ماهانه» محسوب می شود. هرچند بخشی از کاهش حجم معاملات ناشی از تعطیلات نیمه اول فروردین و تعطیلات کرونایی بنگاه ها بوده اما «رفتار معنادار سمت عرضه و سمت تقاضا» طی هفته های اخیر بیانگر تاثیرگذاری «ریزش قیمت بازارهای موازی» بر جو بازار مسکن است. در حال حاضر «انتظارات کاهشی» در بازار ملک قوت گرفته است که همین تغییر جهت می تواند شروع «برگشت قیمت مسکن از اضافه پرش» باشد. دو گام سیاستی، تخلیه حباب را شتاب می دهد.

 

با چرخش فرمان هدایت ملک بازها، بازار مسکن در ابتدای 1400 با سقوط سراسری در بخش قیمت و معاملات مواجه شد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، بررسی روند بازار مسکن طی چند سال اخیر حاکی از آن است که فرمان هدایت بازار املاک در بخش معاملات و ساخت وساز، بیش از آنچه که تحت کنترل بازیگران داخلی بازار همچون خریداران، فروشنده ها، سازنده ها و... باشد؛ در دست عوامل بیرونی اثرگذار بر این بازار یعنی ریسک غیراقتصادی، انتظارات تورمی و نوسانات بازار ارز و سهام بود. طی سه سال اخیر، بالا بودن ریسک غیراقتصادی منجر به ایجاد انتظارات تورمی در جامعه شد و شکل گیری همین انتظارات، فعالیت سفته بازی و خریدهای هیجانی را در بازارها افزایش داد. در مرحله بعدی، هجوم خریداران به بازار ارز و ورود بورس اولی ها به بازار سهام یک نااطمینانی در میان فعالان بازارها به وجود آورد و نهایتا تمامی این فعل و انفعالات، به شکل مستقیم و غیرمستقیم بازار مسکن را تحت تاثیر قرار داد. به طوری که در بیش از دو سال اخیر، سفته بازی و خریدهای سرمایه ای در بازار املاک افزایش پیدا کرد، قیمت مسکن با جهش قابل توجه روبه رو شد و با پرتاب تقاضای مصرفی به بیرون از بازار، ابررکود معاملاتی در این بازار شکل گرفت.

با این حال انتشار گزارش رسمی بانک مرکزی ازتحولات بازار مسکن شهر تهران در نخستین ماه 1400 طی روز گذشته نشان داد در ماه ابتدایی امسال، فرمان هدایت ملک بازها چرخش کرد. به این معنی که بازار ارز، سکه و سهام به عنوان عوامل بیرونی تاثیرگذار بر بازار ملک برخلاف چندماه گذشته که در مسیر افزایشی حرکت می کردند با چرخش 180 درجه ای، بازار مسکن را نیز به مسیر جدیدی هدایت کردند، مسیری که باعث سکته کامل در بازار مسکن شد.

بررسی های بانک مرکزی نشان می دهد میانگین قیمت هرمترمربع آپارتمان مسکونی در شهر تهران طی یک ماه فروردین، با یک کانال عقبگرد، به سطح 29 میلیون و 320 هزار تومان رسیده است. به این ترتیب تورم ماهانه بازار املاک منفی 1/ 3 درصد ثبت شده است. این در حالی است که در اسفندماه میانگین قیمت آپارتمان در شهر تهران در کانال 30 میلیون تومان قرار داشت و تورم ماهانه معادل 7 درصد بود اما اکنون نزدیک به یک میلیون تومان میانگین قیمت مسکن در هر مترمربع، کاهش پیدا کرده است. بررسی روند قیمتی و تورم ماهانه املاک طی چند سال اخیر نشان می دهد تورم ماهانه منفی 3 درصد در فروردین ماه 1400، بیشترین افت قیمت مسکن از شهریور سال 98 تاکنون است. هرچند در برخی از ماه ها تورم ماهانه بازار املاک تا سطح 5/ 1 درصد نیز کاهش پیدا کرده که آخرین افت تورم ماهانه مربوط به آذر سال قبل است که انتظارات تورمی تحت تاثیر کاهش ریسک غیراقتصادی، در مسیر نزولی شدن حرکت کرد.

تحول بازار مسکن در ابتدای امسال در حوزه افت تورم ماهانه اتفاقی است که «دنیای اقتصاد» از اواخر سال گذشته تا هفته های گذشته در قالب گزارش های متعدد تحت عنوان آینده بازار مسکن و سمت و سوی قیمتی در این بازار، به آن پرداخته است. مطابق با پیش بینی ها این انتظار وجود داشت که اگر یک بار دیگر همچون اتفاقی که در آبان و آذرماه سال گذشته رخ داد، انتظارات تورمی کاهش پیدا کند و سایر بازارهای مالی در مسیر ریزش قرار بگیرند با توجه به آنکه فضای داخلی بازار مسکن نیز برای تخلیه حباب قیمت آماده است، کاهش تورم ماهانه و ریزش قیمت دور از ذهن نیست.

تحول بازار مسکن در ابتدای امسال حاکی از آن است که یک شوک کاهشی در انتظارات تورمی، توانست یک خوش بینی نسبی در میان بازیگران این بازار ایجاد کند و در نتیجه رکورد بیشترین کاهش قیمت مسکن در 18 ماه گذشته اتفاق افتاد بنابراین همان طور که پیش بینی می شد اکنون بستر مناسب برای تخلیه حباب قیمت مسکن فراهم است.

مقایسه نرخ رشد نقدینگی و نرخ رشد قیمت مسکن از سال 93 تا بهمن ماه سال گذشته مشخص می کند اگر فضا برای تخلیه حباب قیمت مسکن فراهم شود، قیمت اسمی در این بازار بین 20 تا 30 کاهش پیدا می کند.

در عین حال حجم معاملات ثبت شده در بنگاه های املاک در فروردین ماه نیز به حدود 2 هزار و 100 فقره رسیده که نسبت به آخرین ماه سال گذشته حدود 6 درصد افت داشته است. در اسفندماه سال 99، حجم معاملات املاک در شهر تهران بیش از 5 هزار فقره بود. این میزان معاملات خرید و فروش ثبت شده رکورد 11 ماهه در کمترین حجم معاملات ماهانه را از آن خود کرده است. با این حال یک نکته قابل توجه در مورد وضعیت ماه های اخیر بازار مسکن به لحاظ حجم معاملات وجود دارد. به طوری که از نیمه دوم سال گذشته که حجم معاملات ماهانه مسکن به کمتر از 5 هزار فقره رسیده مشخص شد که میانگین قیمت اعلام شده نمی تواند به طور کامل منعکس کننده سطح حقیقی قیمت باشد، چراکه در یک ماه که حجم معاملات در سطح حداقلی قرار دارد اما بخش عمده معاملات مربوط به واحدهای نوساز است و طبیعی است که میانگین قیمت مسکن در شهر بالاتر محاسبه شود و سطح حقیقی قیمت ها در مناطق 22گانه پایتخت متفاوت باشد. به تعبیر دیگر حجم پایین معاملات در یک ماه منعکس کننده حقیقت نیست، از این رو به نظر می رسد میانگین قیمت مسکن در شهر تهران بسیار بیشتر از آنچه در این گزارش منعکس شده، با ریزش مواجه شده باشد. با این حال بی تردید مهم ترین علت منفی شدن تورم ماهانه بازار مسکن، خوش بینی به آینده ناشی از تداوم نشست های وین و تغییر مسیر بازارهای مالی همچون ارز و سکه است. این وضعیت تب خریدهای سرمایه های را در بازار مسکن کاهش داد و از سوی دیگر بازیگران سمت عرضه با این برداشت که حباب قیمتی در حال تخلیه است تا حدودی به بازار بازگشتند.

اما این وضعیت یعنی خوش بینی به آینده و تغییر مسیر افزایش قیمت ها در بازار مسکن با دو حرکت از سوی سیاست گذار مسکن می تواند پایدار شود. حرکت نخست، برقراری مالیات سالانه بر املاک است که منجر به افزایش عرضه و فروش مسکن در بازار و نهایتا کمک به ادامه کاهش قیمت ها در این بازار خواهد شد.

اما حرکت دوم ایجاد بازدارندگی برای ورود سرمایه گذارانی که دیدبلندمدت به بازار مسکن دارند، است. تجربه چند ساله نشان می دهد رقیب اصلی بازار مسکن، بازار پول است. به طوری که سرمایه گذارانی که ریسک گریز هستند و در عین حال تمایل به حفظ ارزش دارایی خود دارند معمولا یکی از دو بازار مسکن یا پول را انتخاب می کنند. طی این سال ها، هرزمان که نرخ سود واقعی سپرده های بانکی منفی بود، این گروه از سرمایه گذاران بازار مسکن را به عنوان بازار هدف انتخاب کردند. از این رو این نکته باید قابل توجه سیاست گذار قرار گیرد که اگرچه در حال حاضر دیدگاه کاهش انتظارات تورمی و احتمال کاهش قیمت واقعی مسکن وجود دارد اما با تغییر سایر پارامترها این دیدگاه می تواند پایدار نباشد و مجددا بازار مسکن را برای ورود سرمایه ها آماده کند. اما جذاب کردن سپرده گذاری در بانک ها می تواند بخشی از سرمایه ها را از این بازار دور کند و شرایط برای تخلیه بیشتر حباب فراهم شود، به ویژه آنکه طی یک ماه گذشته بازار مسکن در میان بازارهای مالی کمترین میزان ریزش را داشته است. مطابق با آمار، بازار ارز با کاهش  منفی 5/ 3 درصدی بازدهی و سکه با کاهش منفی 5/ 8 درصدی بازدهی، بورس با کاهش 7/ 6 درصدی بازدهی طی یک ماه گذشته مواجه بودند در حالی که تورم ماهانه در بازار مسکن منفی سه درصد کاهش را تجربه کرده است. دارابودن پایین ترین رتبه ریزش در یک ماه گذشته می تواند یک پیام مهم برای سیاست گذار داشته باشد. این نکته مهم که اگر ریزش در سایر بازارها ادامه پیدا کند گروهی که دید سرمایه گذاری بلندمدت دارند ممکن است به سمت بازار مسکن حرکت کنند و مجددا زمینه برای رشد قیمت ها در این بازار فراهم شود.

پایان پیام/

منبع: دنیای اقتصاد

کلید واژه :

قیمت مسکن

،

مسکن

،

کاهش قیمت مسکن

ثبت نظرات
captcha