حمله برندهای خارجی به کشور

جلسه مجمع عمومی عادی سالانه شرکت احیا استیل فولاد بافت برگزار شد

قیمت طلای جهانی بالا رفت

شرایط بازار نفت در متن مذاکرات هسته ای

میوه هایی که فقط باید دید و نخرید

زیبا و جذاب ترین گوشی های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱

نفت برنت از مرز ۷۵ دلار عبور کرد

وام اجاره به مستاجران ۶ماهه دوم هم تعلق می گیرد

زندگی در قوطی كبريت ها/آيا در آينده با پديده های بيشتری در بازار مسكن روبه رو خواهيم شد؟

فورد جذاب Puma ST با طراحی طرفداران

نوسانات قیمتی در بازار موبایل بالا گرفت

تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

رواج پدیده انباری نشینی در بازار مسکن

شرایط ارائه کارت رفاهی اعلام شد

تصاویری از لوکس ترین گوشی سامسونگ

۱۵میلیارد دلار نفتِ فروشیِ ایران در زمین و دریا

جریان انقلابی چگونه در انتخابات 1400 پیروز شد

وقوع بزرگترین حمله در تاریخ بیت کوین

آخرین مهلت رجیستری موبایل واره ها

قیمت سکه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

اولین اظهارات رئیسی درباره انتخابات ۱۴۰۰

قیمت های نجومی کالاهای اساسی و بازاری که ۸ سال رها بود

واردات مرغ و تخم مرغ برای تنظیم بازار

عملیات اجرایی دو واحد آموزشی در مناطق کم برخوردار لرستان آغاز شد

پرفروش ترین خودرو های جهان در سال ۲۰۲۰

انواع گوشی های ۳ میلیون تومانی در بازار کدام است؟

افزایش ۱۰۰ تومانی نرخ دلار و یورو در بازار

حوزه رمزارزها خلا قانونی دارد

احتمال افزایش قیمت ماکارونی

کراس اوور مازراتی Grecale رسما رونمایی شد

آخرین فرصت برای پرداخت مالیات سکه

پیش بینی بورس در دولت جدید

هشدار به رئیسی درباره تشکیل کابینه

کلاهبرداری ۳۰میلیاردی آقازاده قلابی

ادامه روزهای سیاه ارزهای دیجیتالی

روایت محسنی اژه ای از رانت طلایی به ۱۵ صرافی

لوکس ترین خودروی اینفینیتی معرفی شد

وضعیت امروز بازار سرمایه چگونه بود؟

تسمه خودرو را چند بخریم؟

بازار مجازی ها همچنان منفی

کد خبر : ۴۹۹۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مظنه رشوه در ایران؛ سکه طلا تا گوسفند!

«زیرمیزی»، «پول چای»، «سهم بچه ها» و «شیرینی» یا به عبارت صریح تر «رشوه» اصطلاحاتی آشنا برای بسیاری از شهروندان ایرانی است که کارشان به ادارات دولتی می افتد.

مظنه رشوه در ایران؛ سکه طلا تا گوسفند!

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، «زیرمیزی»، «پول چای»، «سهم بچه ها» و «شیرینی» یا به عبارت صریح تر «رشوه» اصطلاحاتی آشنا برای بسیاری از شهروندان ایرانی است که کارشان به ادارات دولتی می افتد. «رشوه» یا هر اسم دیگری که داشته باشد نه فقط این روز ها که شاید از همان شکل گیری نخستین نظام های اداری ابزاری بوده تا «نشدن» ها بشوند و موانع به طور معجزه آسایی از پیش پا ها برداشته شوند.

اما اگر مطالبه رشوه در ایران پدیده ای قدیمی و انکار ناپذیر بوده، این دو سوال ساده مطرح است که در کدام سازمان ها و به چه شکلی بیشتر رواج دارد و نرخ غیررسمی یا به اصطلاح «مظنه» آن چقدر است؟

شاید کمتر کسى باشد که لفظ «رشوه» را نشنیده و یا تا به حال با «واقعیت» آن در خارج ولو بعنوان «حق حساب و "پورسانت"»! و هدیه، روبرو نشده باشد. به شهادت تاریخ، ارتکاب این خیانت با تمام مراحل و صورتهاى گوناگونى که پیدا کرده، با همه رنگهاى متفاوتى که در بستر زمان به خود گرفته، چه جنایاتى را که به بار نیاورده است؟ چه در آن روزگار که جزو کارهاى ننگین و بى اندازه پست به حساب مى آمد و تنها عده معدودى در پنهان و بطور قاچاق به آن آلوده می شدند و اگر روزى پرده از راز آن ها برداشته می شد بسختى مجازات شده و دیگر نمی توانستند با بدنامى در میان تنفر شدید مردم به زندگى آبرومندانه ادامه دهند و چه در روزگار ما که جزو سرى کارهاى عادى و فوق العاده معمولى درآمد است و از این بالاتر در نظر بعضى، از نشانه هاى بارز مردمان لایق و با عرضه به حساب می آید! و در اندک زمانى از این راه صاحب ثروت کلانی شده و خود و فرزندانشان تا آخر عمر با کمال رفاه و با آبرومندى؟! کامل زندگى می کنند و «رشوه» نگیر ها متهم به بی عرضگى و عدم لیاقت گشته و چه بسا مورد ملامت و سرزنش دوستان خود قرار می گیرند.

تعیین مبلغ رشوه، امری پیچیده

اینکه مبلغ و میزان رشوه برای هر کاری چگونه تعیین می شود، امری پیچیده است که در آن عوامل متعددی است. میزان انعطاف پذیری و توان چانه زنی دو سر ماجرا وضعیت مالی رشوه دهنده و رشوه گیرنده و همچنین طمع ورزی، نیازمندی و ریسک پذیری رشوه دهنده و رشوه گیرنده می تواند از جمله عوامل تعیین کننده میزان رشوه باشند.

البته دشواری موضوعی که پیشبرد یا توقف انجام آن منجر به شکل گیری ارتشاء شده نیز می تواند از دیگر عوامل مهم در تعیین رقم رشوه باشد. طبیعتا ارزش مادی آتی که به موجب فعل یا ترک فعل مورد مناقشه به رشوه دهنده تعلق خواهد گرفت از مهم ترین عوامل تعیین رقم رشوه است.

ارقام عمده رشوه حتی تا یک میلیارد تومان هم می رسد، قرارداد هایی که برای انجام انواع خدمات و اجرای پروژه ها یا خرید کالا های مورد نیاز دستگاه های اداری منعقد می شود و پرداخت رشوه در نهایی شدن این قرارداد ها تاثیر می گذارد و در ابعاد کلان می تواند منجر به افزایش هزینه ها شود و زیان های ملی در پی داشته باشد.

در شیوه پرداخت نقدی رشوه همچنین استفاده از ارز های خارجی معتبر همچون دلار و یورو از جمله شیوه های معمول است.

مظنه رشوه در ایران؛ رایج ترین فساد مالی

انواع رشوه غیرنقدی؛ سکه طلا تا گوسفند!

در میان پرداخت رشوه به شیوه غیر نقدی، استفاده از سکه طلا (سکه های بهار آزادی یا طرح امامی) معمول ترین شیوه پرداخت رشوه است و تعداد آن از یک سکه وجود دارد و تا ۲۵ سکههم می رسد.

اما در شیوه غیر نقدی پرداخت رشوه دامنه ای گسترده از اقلام را در برمی گیرد در این شیوه از خرید لوازم خانه همچون یخچال ساید بای ساید تا به نام کردن قطعه ای زمین، اعطای گوسفند، خرید گوشی موبایل آیفون، فرش دستباف و ادویه و زعفران از جمله رشوه های غیرنقدی معمول برای پیشبرد کار ها در ادارات و دستگاه های مختلف بود.

رشوه؛ حاصل نابرابری اقتصادی و توزیع ناعادلانه ثروت

فقدان عدالت اجتماعى و توزیع ناعادلانه ثروت یکی از علل روانی به وجود آمدن رشوه است. هر میزان که سلامت و صداقت و نظارت سیستمى و مردمى بر سلسله مراتب اداری کاهش پیدا کرده و ناسالمی رایج شده و برخورد قاطع و قانونی با پدیده رشوه پذیر صورت نگیرد امکان تسری رشوه در سطوح پایین تر بسیار بیشتر خواهد بود.

همچنین وقتی جامعه ای دچار کم توجهی به توسعه می شود خود به خود به صورت جدی شاهد گریز از قانون خواهیم بود. کشور ترکیه ۴ دهه قبل سرشار از تبعیض و نابرابری بوده. اما امروز شاهدیم که ترکیه رشد همه جانبه را تجربه کرده و فساد در آن به حداقل رسیده است. اگر نگاه ها معطوف به توسعه بوده و توسعه تمام عیار و علمی داشته باشیم بی شک پدیده شوم رشوه کاهش پیدا می کند.

با این رذیله دروغ حساسیتمان ازبین رفته، در نتیجه به مرحله ای رسیده ایم که بدون دروغ، کاری پیش نمی رود. جامعه ای که اخلاق را زیر پا گذاشت سلامت اجتماعى واقتصادی را زیر پا می گذارد. نابرابری های اجتماعی و اقتصادی موجب ایجاد پدیده رفاه زدگی و مصرف گرایی درطبقات خاص می شود. با بالا گرفتن مصرف گرایی، وقتی خرج بیشتر از دخل فرد می شود ناچار است به هر طریقی شده مشکلاتش را حل کند.

از سوی دیگر وقتی می بینیم فردی با واسطه گری و دلالی بدون هیچ گونه تحصیلاتی یک شبه ره صد ساله را طی می کند و فرد متخصصی که سال ها زحمت کشیده و کار کرده هنوز از نظر مالی دچار مشکل است، این سیستم خود به خود افراد را به سمت رشوه می برد.

در هر صورت نفوذ فساد در سطوح اداری تا حدودی طبیعی است و یک فرد حقوق بگیر بالاخره ممکن است مرتکب خطایی شود. بنابراین بهتر است نظارت مردمى و از سوی دیگر امنیت نظارت افزایش یابد.

مظنه رشوه در ایران؛ رایج ترین فساد مالی

مجازات رشوه دهنده و رشوه گیر

مطابق ماده ۵۸۸ قانون مجازات اسلامی، هر یک از داوران، ممیزان و کارشناسان اعم از اینکه توسط دادگاه معین شده باشد یا توسط طرفین، چنانچه در مقابل اخذ وجه یا مال به نفع یکی از طرفین اظهار نظر یا اتخاذ تصمیم کند به حبس از ۶ ماه تا دو سال یا مجازات نقدی از سه تا دوازده میلیون ریال محکوم می شود و آنچه گرفته است به عنوان مجازات مودی به نفع دولت ضبط خواهد شد.

همچنین در صورتی که قاضی به واسطه ارتشا حکم به مجازاتی شدید تر از مجازات مقرر در قانون داده باشند علاوه بر مجازات فوق حسب مورد به مجازات مقدار زائدی که مورد حکم واقع شده است، محکوم خواهند شد. این موضوع در ماده ۵۸۹ قانون مذکور مورد تأکید قانونگذار قرار گرفته است.

هرگاه ثابت شود که رشوه دهنده برای حفظ حقوق حقه خود ناچار به دادن وجه یا مالی بوده است، تعقیب کیفری ندارد و وجه یا مالی که داده است، به او مسترد می شود.

همچنین در صورتی که رشوه دهنده برای پرداخت رشوه مضطر بوده یا پرداخت آن را گزارش دهد یا شکایت کند، از مجازات حبس مزبور معاف خواهد بود و مال به وی مسترد می شود.

بر اساس ماده ۵۹۲ قانون مجازات اسلامی رشوه دهنده علاوه بر ضبط مال ناشی از ارتشاء به حبس از ۶ ماه تا سه سال یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود.

آنچه مسلم است برای از پیشگبری وقوع هر جرمی می بایست زمینه های اجتماعی و اقتصادی شكل گیری آن جرم را ازبین برد و تعیین مجازات به تنهایی برای كاهش یك جرم كافی نیست. برای جلوگیری از جرم رشوه تضمین سلامت نظام اداری نیز مجازات به تنهایی كافی نیست.

به اعتقاد كارشناسان از بین بردن زمینه های اجتماعی و اقتصادی جرم، فرهنگ سازی و جلوگیری از تبعیض بین كاركنان دولت نقش موثری در كاهش جرم رشوه دارد.

پایان پیام/

کلید واژه :

رشوه

،

زیر میزی

،

ثبت نظرات
captcha