انتقاد رئیس شورای هماهنگی بانک ها از قانون بانکداری

آخرین وضعیت واکسیناسیون کارکنان بانکی

کدام میوه ها در صدر جدول قیمتی هستند؟

برق مجتمع تجاری علاءالدین برای چه قطع شد؟

فرمانده اقتصادی دولت سیزدهم چه کسی خواهد شد؟

سکه به کانال ۱۱ میلیون تومانی رسید

گرانی مرغ قابل پیش بینی بود؟

آمازون، شایعه پذیرش بیت کوین را تکذیب کرد

بورس بین الملل در آستانه راه اندازی

قیمت جدیدترین گوشی های هوآوی در بازار

درخواست از رئیسی برای قطع اینترنت مجلس!

ارزهای دیجیتالی آماده تیک آف

چه دارایی هایی از مالیات بر عایدی سرمایه معاف هستند؟ 

پایان تنش دولت و مجلس در دوران پساروحانی؟

تفاوت پرداخت یارانه در عربستان و کویت با ایران

صادرات قیر ادامه دارد

قیمت جدید قهوه ساز در بازار

جزئیات تسهیلات کرونایی برای تالارها

کارت زرد مجلس به وزیر کشور

کدام شرکت ها بیت کوین قبول می کنند؟

وضعیت معیشتی افراد در دهه ۹۰ چه تغییری کرده؟

فرار مالیاتی دو میلیارد دلاری یک پالایشگاه چینی

چراغ سبز به موتورسواری زنان

منبع اظهارات جنجالی ذوالنور کیست؟

صورت های مالی شرکت سمگا به تصویب رسید 

دلار در آستانه فتح کانال جدید

افزايش قيمت ها شتاب بيشتری گرفت

تغيير جغرافيای صادرات نفت ايران

وضعيت درآمد و هزينه خانوارهای ايرانی چگونه است؟

چک های جدید، مالیات را افزایش می دهند؟

قیمت تمام شده هر کیلو گوشت قرمز چقدر است؟

گوشی های ۲ تا ۳ میلیون تومان در بازار کدام است؟

گسترش دومینو افزایش حقوق ها به سایر قوا/ داستان «فوق العاده خاص» از کجا آغاز شد؟

جزئیات تعطیلی و اعمال محدودیت ها در ۶ روز آینده

شیوع فایل فیک در بازار آنلاین ملک

اوپک پلاس نمی تواند نفت ایران را نادیده بگیرد

سفر مدیران پتروشیمی به اسپانیا به عنوان پاداش؟!

سقوط قیمت نفت با توافق اوپک پلاس

آشوب در بازار گوشی های موبایل ارزان قیمت

افزايش تورم با تداوم چاپ پول/منابع بلوكه شده ايران به چه نحوی آزاد می شوند؟

کد خبر : ۵۰۷۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ابهام در سرنوشت ۳۰ میلیون سهام دار عدالت

انتخابات شرکت های سرمایه گذاری استانی درحالی به عنوان بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور درحال برگزاری است که انتقادات بسیاری از سوی برخی نمایندگان مجلس و همچنین شرکت های تعاونی سهام عدالت به نحوه برگزاری انتخابات وارد شده است.

ابهام در سرنوشت ۳۰ میلیون سهام دار عدالت

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، بعد از فرایند آزادسازی سهام عدالت در سال گذشته، حدود ۳۰ میلیون مشمول سهام عدالت با انتخاب روش غیرمستقیم برای مدیریت سهام خود، سهام دار شرکت های سرمایه گذاری استانی شدند و قرار شد طبق ابلاغیه مقام معظم رهبری سهام عدالت آزاد شده و در اختیار سهام داران قرار گیرد.

مقام معظم رهبری در ابلاغیه مذکور بر سه نکته مهم تاکید کردند. نخست آنکه دارندگان سهام عدالت مجاز هستند در محدوده زمانی مشخص مالکیت مستقیم سهام شرکت های سرمایه پذیر را انتخاب و به تناسب نقش مدیریتی خود را ایفا کنند. دوم آنکه مقررات مورد نیاز برای انتقال سهام به صاحبان سهام عدالت توسط شورای عالی بورس تدوین و تصویب شود و این مصوبات برای کلیه دستگاه های اجرایی لازم الاجرا باشد و سوم نسبت به سهامی باقی مانده در شرکت های سرمایه گذاری استانی، شورای عالی بورس موظف است ضمن تشویق ماندگاری صاحبان سهام در شرکت های مذکور از طریق مبادی ذیربط هرچه زودتر زمینه ی ورود آن شرکت ها را در بورس فراهم کند.  

در ابلاغیه رهبری آمده بود که با توجه به تاخیری که در طول زمان نسبت به تحقق اهداف واگذاری این سهام پیش آمده است و به دلیل ضرورت بهره مندی هرچه سریع تر مردم از منافع سهام خود لازم است، دولت محترم هرچه زودتر اقدامات مقتضی را مقتضی در جهت تحقق موارد مذکور در بندهای سه گانه به عمل آورد.

بر این اساس، چندی پیش طبق فراخوانی که از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت اقتصاد اعلام شد، از افرادی که واجد شرایط بودند دعوت شده بود برای کاندیداتوری هیات مدیره شرکت ها ثبت نام کنند تا سهام داران هر استان در روز برگزاری مجامع هر شرکت به صورت الکترونیک به پنج عضو مد نظر خود رای دهند.

فرایندی که برخی نمایندگان مجلس و اعضای شرکت های تعاونی سهام عدالت به آن اعتراض داشته و آن را مغایر با قانون تجارت میدانند.

دولت در برگزاری مجامع دخالت می کند 

در این راستا، زهرا جمکران - مدیرعامل شرکت تعاونی شماره ۳ شهرستان قم - در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اینکه انتخابات اعضای هیات مدیره سهام عدالت، بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور است، اظهار کرد: این مجامع باید طبق آیین نامه و قانون تجارت برگزار شود. شورای عالی بورس در آیین نامه آزادسازی سهام عدالت  مصوب کرده است که برای برگزاری مجامع به صورت الکترونیک ابتدا اساس نامه ای تدوین شود و مجمع طبق اساس نامه جدید برگزار شود.

وی ادامه داد: در این مورد مکاتبات زیادی با دفتر مقام معظم رهبری صورت گرفته و دفتر ایشان تاکید کرده اند که  فرایند برگزاری مجامع سرمایه گذاری استانی سهام عدالت باید به سرعت ولی به ترتیب تصویب اساس نامه و بعد انتخابات هیات مدیره برگزار شود. طبق قانون تجارت هیات رئیسه باید در زمان برگزاری مجامع انتخاب شود. یعنی سهام داران حاضر می شوند و بعد از اینکه به حد نصاب رسیدند، هیات رئیسه از میان سهام داران انتخاب میشود درحالی که اکنون شاهد این هستیم که دولت وارد شده و هیات رئیسه کاملا دولتی است. مدیر کل اقتصاد و دارائی استان ها رئیس ستاد شدند و دبیر ستاد نیز معاونت های اقتصادی استانداری هستند. ناظرین هم رؤسای اتاق بازرگانی و اتاق تعاون استان هستند که از طریق وزرات خانه انتخاب شده اند.

مدیرعامل شرکت تعاونی شماره ۳ شهرستان قم تاکید کرد: درحالی که شرکت های سرمایه گذاری از مقوله حاکمیت شرکتی است و  هیات رئیسه نباید قبل از مجمع انتخاب شود و  دولتی باشد. دولت دخالت بزرگی انجام میدهد که این موضوع  اخیرا در کمیسیون اقتصادی مجلس با وزارت خانه مطرح شده است. برگزاری مجامع با این شتاب زدگی، درحالی که بسیاری از سهام داران اصلا در جریان این انتخابات نیستند درست نیست. حتی برخی از سهام داران با وجود اینکه سجامی شده اند، در جریان نیستند. اگر مجمع در جلسه نخست به حدنصاب نرسید، در جلسه دوم با هر میزان سهام دار برگزار خواهد شد و پنج سهام دار هم میتوانند تکلیف هیات مدیره شرکت را مشخص کنند!

شورای عالی بورس مجاز به برگزاری انتخابات است

این مباحث درحالی مطرح می شود که حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی چندی پیش درمورد اعتراض به نحوه انتخابات و برگزاری مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت گفته بود که تنها مرجع مقررات گذاری شورای عالی بورس است و ابلاغیه مقام معظم رهبری این اجازه را به شورای عالی بورس داده که در این باره تصمیم بگیرد و تمام مصوبات شورای عالی بورس هم منتشر شده و هیچ یک از آنها محرمانه نیست. این درست نیست که اول مردم را پای سیستم می آوریم تا هیات رییسه انتخاب کنند و بعد بگوییم در انتخابات تعیین اعضای هایت مدیره شرکت کنند باید توجه داشته باشیم هیات رییسه فقط برای چند ساعت ایفای نقش می کنند و ذی نفع هم نیستند و تخلفی هم در این باره صورت نگرفته است.

پایان پیام/

کلید واژه :

سهام داران عدالت

،

سهام عدالت

،

سهام

ثبت نظرات
captcha