انتقاد رئیس شورای هماهنگی بانک ها از قانون بانکداری

آخرین وضعیت واکسیناسیون کارکنان بانکی

کدام میوه ها در صدر جدول قیمتی هستند؟

برق مجتمع تجاری علاءالدین برای چه قطع شد؟

فرمانده اقتصادی دولت سیزدهم چه کسی خواهد شد؟

سکه به کانال ۱۱ میلیون تومانی رسید

گرانی مرغ قابل پیش بینی بود؟

آمازون، شایعه پذیرش بیت کوین را تکذیب کرد

بورس بین الملل در آستانه راه اندازی

قیمت جدیدترین گوشی های هوآوی در بازار

درخواست از رئیسی برای قطع اینترنت مجلس!

ارزهای دیجیتالی آماده تیک آف

چه دارایی هایی از مالیات بر عایدی سرمایه معاف هستند؟ 

پایان تنش دولت و مجلس در دوران پساروحانی؟

تفاوت پرداخت یارانه در عربستان و کویت با ایران

صادرات قیر ادامه دارد

قیمت جدید قهوه ساز در بازار

جزئیات تسهیلات کرونایی برای تالارها

کارت زرد مجلس به وزیر کشور

کدام شرکت ها بیت کوین قبول می کنند؟

وضعیت معیشتی افراد در دهه ۹۰ چه تغییری کرده؟

فرار مالیاتی دو میلیارد دلاری یک پالایشگاه چینی

چراغ سبز به موتورسواری زنان

منبع اظهارات جنجالی ذوالنور کیست؟

صورت های مالی شرکت سمگا به تصویب رسید 

دلار در آستانه فتح کانال جدید

افزايش قيمت ها شتاب بيشتری گرفت

تغيير جغرافيای صادرات نفت ايران

وضعيت درآمد و هزينه خانوارهای ايرانی چگونه است؟

چک های جدید، مالیات را افزایش می دهند؟

قیمت تمام شده هر کیلو گوشت قرمز چقدر است؟

گوشی های ۲ تا ۳ میلیون تومان در بازار کدام است؟

گسترش دومینو افزایش حقوق ها به سایر قوا/ داستان «فوق العاده خاص» از کجا آغاز شد؟

جزئیات تعطیلی و اعمال محدودیت ها در ۶ روز آینده

شیوع فایل فیک در بازار آنلاین ملک

اوپک پلاس نمی تواند نفت ایران را نادیده بگیرد

سفر مدیران پتروشیمی به اسپانیا به عنوان پاداش؟!

سقوط قیمت نفت با توافق اوپک پلاس

آشوب در بازار گوشی های موبایل ارزان قیمت

افزايش تورم با تداوم چاپ پول/منابع بلوكه شده ايران به چه نحوی آزاد می شوند؟

کد خبر : ۵۰۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پاسخ تکراری وزیری که قیمت مسکن را دو برابر کرد

عباس آخوندی رکود بخش مسکن را ناشی از شرایط موهومی به نام اقتصاد کلان می داند در حالیکه عملکرد وی در وزارت راه و شهرسازی یکی از اصلی ترین کاندیداهای شکل گیری پدیده رکود تورمی در اقتصاد ایران است.

پاسخ تکراری وزیری که قیمت مسکن را دو برابر کرد

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، اخیرا گسترده شدن استفاده از یک پیام رسان صوتی فضای مجازی در جو کنشگری کشور زمینه تعامل میان بخش های مختلف جامعه را پدید آورده است. فارغ از نکات مثبت و منفی بیان شده پیرامون این نرم افزار، این بستر جدید یک نکته قوت نسبت به سایر فضاهای موسوم فضای مجازی دارد و آن هم مسئله ارتباط زنده است. در چنین فضایی تشخیص میزان تسلط هر فرد در حوزه تخصصی به جهت همین ارتباط زنده بیشتر از گذشته میسر است.

یکی از مشترکان و مشتریان همیشه برخط این فضای مجازی، عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی دولت روحانی است که در اتاق های تشکیل شده توسط دستگاه رسانه ای عریض و طویل خود به اظهار نظر پیرامون مسائل متعدد اقدام می کند.

* تو برون در چه کردی که درون خانه آیی؟

این استفاده آخوندی از فضای مجازی مذکور یک فرصت در اختیار سایر مخاطبان وی قرارداده تا عیار ادعاهای وی بیشتر از گذشته سنجیده شود. خصوصا اینکه معمولا اظهارات و دعوی کارآمدی عباس آخوندی در همه حوزه های فعالیت بیشتر از کارنامه عملیاتی وی تبلیغ می شود. 

برای مثال در یکی از اتاق های برگزار شده، یکی از مخاطبان که از قضا جزء فعالین اتاق بازرگانی نیز به حساب می آمد، عملکرد نامطلوب عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی را به وی گوشزد کرد و پرسید: شما که از اداره یک وزارت خانه عاجز بودید، چگونه ادعای ریاست جمهوری و مدیریت 19 وزارت خانه را مطرح می کنید؟

این عضو اتاق بازرگانی در نهایت خطاب به آخوندی اظهار داشت: شما به نظر ما فعالان اقتصادی مصداق این بیت هستید که « به طواف کعبه رفتم به حرم رهم ندادند/که برون در چه کردی که درون خانه آیی؟»

* شما همه پوپولیست هستید!

عباس آخوندی، مطابق معمول در مواجه با انتقادات، ضمن پوپولیستی خواندن اظهارات این سوال کننده که شکل گیری بزرگترین رکود گسترده تاریخ مسکن در دوره وزارت آخوندی و کاهش 60 درصدی عرضه واحدهای مسکونی را به عنوان شاخصی برای عملکرد نامطلوب وی مطرح کرد، گفت:« رکود بحث بخشی نیست و بحث اقتصاد کلان است، اقتصاد کلان مشخص می کند که شرایط به سمت رونق یا رکود حرکت کند.»

آخوندی بر شکل گیری تورم 58 درصدی حوزه مسکن در دولت قبل تاکید می کند و ادامه می دهد:« من در بازار مسکن با شکل دادن صندوق پس انداز مسکن یکم و افزایش قدرت خریدار، زمینه رونق در بازار مسکن را مهیا کردم.»

*قیمت مسکن در دوران وزارت آخوندی 105 درصد رشد کرد

تاکید آخوندی بر افزایش 58 درصدی قیمت مسکن در دولت قبل زمانی مطرح می شود که همین شاخص به استناد آمار منتشر شده از سوی وزارت راه و شهرسازی رشد نجومی 105 درصدی را در دوران عبارت عباس آخوندی  به ثبت رساند. به عبارت دیگر، متوسط قیمت هر متر مربع مسکن از 3.95 میلیون تومان در مردادماه سال 1392  به 8.12 میلیون تومان در مهر ماه سال 1397 رسید. تاکید آخوندی بر رشد 58 درصدی به حدی است که احتمالا اعلام افزایش قیمت 105 درصدی به بیش از 10 ثانیه مکث نیاز دارد.

نکته بعدی پیرامون اظهارت آخوندی اشاره به مسئله رکود است. آخوندی رکود را به عنوان یک شاخص متاثر از اقتصاد کلان تلقی می کند اما به راستی زمانیکه از اقتصاد کلان صحبت می کنیم، دقیقا از چه مسئله ای حرف می زنیم.

*سیاست های آخوندی زمینه تشدید رکود در فضای اقتصاد کلان را مهیا کرد

به گزارش فارس اقتصاد کلان از 4 بخش اقتصادی کشاورزی، صنعت و معدن، خدمات و بخش مسکن تشکیل می شود. به عبارت دیگر برآیند تحولات شاخصی در هر یک از بخش های در نهایت منجر به تغییر در شرایط اقتصاد کلات می شود. بر خلاف اظهارات غیر علمی آخوندی، شرایط اقتصاد کلان زمینه تحولات در بخش مسکن به عنوان یکی از بخش های اقتصادی نمی شود، بلکه این سیاست گذاری در حوزه مسکن است که می تواند زمینه تغییر شرایط اقتصاد کلان را مهیا سازد.

در همین راستا بررسی کارنامه آخوندی در دوره وزارت راه و شهرسازی بیانگر شکل گیری رکود شدید در حوزه ساخت و ساز و به دنبال آن ایجاد شرایط رکود در فضای اقتصاد کلان کشور است.

برمبنای اطلاعات، میزان تولید واحد مسکونی به عنوان یک شاخص اقتصادی می تواند تصویری از دوران رکود و رونق ارائه کند. بر اساس داده های آماری بانک مرکزی، در سال 91 تعداد 761 هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شد، این در حالی است که تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده در سال 94 با کاهش 284 هزار واحدی به 331 هزار واحد مسکونی رسید. سال 95 نیز تعداد 332 هزار واحد مسکونی در کشور تکمیل و ساخته شد. این یعنی میزان ساخت و ساز مسکن در دوره وزارت آخوندی به کمتر از 60 درصد دروان قبل از وزارت وی رسید.

* راهکار آخوندی مردم را در صاحب خانه شدن ناتوان تر کرد

علاوه بر اظهارات غیر واقعی آخوندی پیرامون مسئله رکود، راهکار عباس آخوندی در قالب سیاست های تحریک تقاضا نیز نه تنها زمینه بهبود بازار مسکن را فراهم نکرد بلکه زمینه ایجاد رکود تورمی را به وجود آورد.

به عبارت دیگر، آخوندی در شرایطی با راهکارهایی نظیر افزایش سقف تسهیلات خرید زمینه افزایش قدرت سمت تقاضا را مهیا کرد که این سیاست بدون افزایش عرضه زمینه افزایش قیمت نجومی بازار مسکن را پدید آورد و تنها سیاست اجرا شده وزیر سابق نیز به نابه سامانی در بازار مسکن کمک کرد.

پایان پیام/

منبع: فارس

کلید واژه :

عباس آخوندی

،

مسکن

،

وزیر مسکن

ثبت نظرات
captcha