انتقاد رئیس شورای هماهنگی بانک ها از قانون بانکداری

آخرین وضعیت واکسیناسیون کارکنان بانکی

کدام میوه ها در صدر جدول قیمتی هستند؟

برق مجتمع تجاری علاءالدین برای چه قطع شد؟

فرمانده اقتصادی دولت سیزدهم چه کسی خواهد شد؟

سکه به کانال ۱۱ میلیون تومانی رسید

گرانی مرغ قابل پیش بینی بود؟

آمازون، شایعه پذیرش بیت کوین را تکذیب کرد

بورس بین الملل در آستانه راه اندازی

قیمت جدیدترین گوشی های هوآوی در بازار

درخواست از رئیسی برای قطع اینترنت مجلس!

ارزهای دیجیتالی آماده تیک آف

چه دارایی هایی از مالیات بر عایدی سرمایه معاف هستند؟ 

پایان تنش دولت و مجلس در دوران پساروحانی؟

تفاوت پرداخت یارانه در عربستان و کویت با ایران

صادرات قیر ادامه دارد

قیمت جدید قهوه ساز در بازار

جزئیات تسهیلات کرونایی برای تالارها

کارت زرد مجلس به وزیر کشور

کدام شرکت ها بیت کوین قبول می کنند؟

وضعیت معیشتی افراد در دهه ۹۰ چه تغییری کرده؟

فرار مالیاتی دو میلیارد دلاری یک پالایشگاه چینی

چراغ سبز به موتورسواری زنان

منبع اظهارات جنجالی ذوالنور کیست؟

صورت های مالی شرکت سمگا به تصویب رسید 

دلار در آستانه فتح کانال جدید

افزايش قيمت ها شتاب بيشتری گرفت

تغيير جغرافيای صادرات نفت ايران

وضعيت درآمد و هزينه خانوارهای ايرانی چگونه است؟

چک های جدید، مالیات را افزایش می دهند؟

قیمت تمام شده هر کیلو گوشت قرمز چقدر است؟

گوشی های ۲ تا ۳ میلیون تومان در بازار کدام است؟

گسترش دومینو افزایش حقوق ها به سایر قوا/ داستان «فوق العاده خاص» از کجا آغاز شد؟

جزئیات تعطیلی و اعمال محدودیت ها در ۶ روز آینده

شیوع فایل فیک در بازار آنلاین ملک

اوپک پلاس نمی تواند نفت ایران را نادیده بگیرد

سفر مدیران پتروشیمی به اسپانیا به عنوان پاداش؟!

سقوط قیمت نفت با توافق اوپک پلاس

آشوب در بازار گوشی های موبایل ارزان قیمت

افزايش تورم با تداوم چاپ پول/منابع بلوكه شده ايران به چه نحوی آزاد می شوند؟

کد خبر : ۵۱۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تابعیت ایرانی برای خودروهای خارجی

خودروسازی خصوصی ایران این روزها در مسیر تغییری بنیادین قرار گرفته است، چه آنکه می خواهد از مونتاژ به سمت برندسازی و تولید برود، هرچند به مشارکت های خارجی نیز کماکان وفادار خواهد بود.

تابعیت ایرانی برای خودروهای خارجی

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، دنیای اقتصاد : بنابر اخبار رسیده از خودروسازان بزرگ بخش خصوصی، آنها اقدام به خرید برخی محصولات چینی و قالب ها و تجهیزات شان کرده اند و قصد دارند خودروهای موردنظر را تحت برند خود و با لوگوی اختصاصی شان به تولید برسانند. این اقدام در حالی انجام شده که خودروسازان خصوصی در این سال ها تماما به مونتاژ مشغول بودند، از همین رو در دوران هایی مانند تحریم، با افت شدید تولید و حتی تعطیلی مواجه می شدند. برای مقابله با این بحران و عبور نسبی از مونتاژ، آنها حالا تصمیم گرفته اند به سمت برندسازی رفته و محصولاتی متعلق به خود را به تولید برسانند. این برندسازی و عبور نسبی از مونتاژ اما چیست و چگونه قرار است در بخش خصوصی صنعت خودرو اتفاق بیفتد؟ آنچه تا به امروز در بخش خصوصی صنعت خودروی ایران رخ داده، مونتاژ محصول تحت لیسانس  شرکت های خارجی (به خصوص چینی ها) بوده است. به نوعی خودروهای خارجی در این سال ها مستاجر بخش خصوصی بوده اند و حالا برخی از آنها قرار است تابعیت ایرانی بگیرند و مقیم شوند. به عبارت بهتر، خودروسازان خصوصی حق مالکیت برخی خودروهای خارجی را به علاوه تجهیزات و قالب های تولید آنها خریداری کرده و در آینده نزدیک، این محصولات را با لوگوی اختصاصی شان و تحت مالکیت خود تولید خواهند کرد. بنابراین خودروهای موردنظر عملا متعلق به بخش خصوصی هستند، از همین رو از مونتاژ و دردسرهایش به خصوص در دوران تحریم، دور خواهند بود. طبق اطلاعاتی که از خودروسازان خصوصی به بیرون درز کرده، آنها قرار است ابتدا همان خودروهای خریداری شده را بدون تغییرات خاصی تولید کنند و در ادامه به سمت طراحی محصولات جدید روی پلت فرم خودروهای موردنظر نیز بروند. با این روش، خودروسازان خصوصی می توانند تا حد قابل توجهی از بحران هایی که در زمان تحریم ایجاد می شود، دور بمانند.  

زهرچشم تحریم

اما چه شد که بخش خصوصی در مسیر خروج نسبی از مونتاژکاری و برندسازی قرار گرفت؟ پاسخ به این پرسش را می توان در سه دوره تحریمی که خودروسازان بخش خصوصی گرفتار آن شدند، جست وجو کرد. ابتدا در اوایل دهه ۸۰، یکی از خودروسازان بزرگ بخش خصوصی به دلیل نقل و انتقال سهامی که بین خودروسازان آمریکایی و کره ای انجام شد، شریک کره ای اش را از دست داد. در آن مقطع، جنرال موتورز آمریکا بخشی از سهام دووموتورز کره جنوبی را خرید و این موضوع سبب شد دوو ارتباط خود را با کرمان موتور قطع کند. بار دیگر اما در اوایل دهه ۹۰ و در جریان تحریم های بین المللی، برخی خودروسازان خصوصی متضرر و شرکای خارجی شان را از دست دادند و به تبع آن، تولیدشان نیز افت کرد. در نهایت طی تحریم هایی که در نتیجه خروج آمریکا از توافق هسته ای و برجام علیه ایران وضع شد، خودروسازی بخش خصوصی کشور برای بار سوم از این سوراخ گزیده و نه تنها تولید در این بخش به شدت افت کرد، بلکه برخی از شرکت ها عملا تعطیل یا نیمه تعطیل شدند. با توجه به این تجربه های تلخ، به نظر می رسد خودروسازان خصوصی برای دور ماندن از بلاهایی که در این حدودا ۲۰ سال فعالیت جدی بر سر آنها آمده، عزم خود را برای تغییر مسیر جزم کرده اند. در دوران های تحریم، خودروسازان خارجی ارتباط خود را با شرکت های بخش خصوصی قطع کرده یا به حداقل رساندند و این موضوع سبب شد میزان تولید در این بخش به شدت افت کند و حتی مونتاژ برخی خودروها متوقف شود. تعطیلی و نیمه تعطیلی تعدادی از شرکت های بخش خصوصی نیز دیگر پیامد تحریم ها در این سال ها بوده که لزوم عبور از مونتاژکاری صرف را به خصوصی ها یادآور کرده است. حالا با توجه حرکتی که در بخش خصوصی آغاز شده، به نظر می رسد تحریم های احتمالی بعدی اثر کمتری روی خودروسازان خصوصی خواهد داشت، زیرا بخشی از خودروهای آینده آنها دیگر به خارجی ها وابستگی ندارد و مال خودشان است. این البته به این معنا نیست که خودروسازان خصوصی می خواهند مشارکت های خارجی را به کل کنار بگذارند. در واقع، خصوصی ها می خواهند در کنار تولید محصولاتی متعلق به خود، همچنان مشارکت خارجی را نیز ادامه دهند، مشارکت هایی که می توانند در قالب مونتاژ باشند یا تولید مشترک توام با داخلی سازی. در مورد این حرکت خودروسازان خصوصی اما یک نکته دیگر نیز وجود دارد و آن، خرید محصول از چینی ها است. در تجربه های نسبتا مشابه قبلی، خودروسازان وابسته به دولت، برای برندسازی، روی محصولات اروپایی سرمایه گذاری می کردند، اما حالا کار به چینی ها رسیده است. این موضوع البته الزاما به معنای این نیست که پسرفتی صورت گرفته، زیرا خودروهای چینی در این سال ها پیشرفت زیادی داشته اند. با این حال شاید اگر طرف بخش خصوصی برای برندسازی، خودروهای بهتری (اروپایی یا کره ای) بودند، گمانه زنی ها در مورد آینده آنها امیدوارکننده تر بود.

  راه های عبور از مونتاژکاری

برای عبور از مونتاژکاری صرف اما روش های مختلفی وجود دارد که بیشتر آنها در خودروسازی ایران امتحان شده است. گاهی خودروسازان تصمیم می گیرند سراغ طراحی پلت فرم بروند و از این مسیر اقدام به برندسازی و عبور از مونتاژکاری کنند. گاهی نیز ترجیح خودروسازان این است که با استفاده از پلت فرم های موجود، عبوری نسبی از مونتاژ را تجربه کنند.

روش های دیگری مانند همکاری در قالب جوینت ونچر نیز وجود دارد، به نحوی که خودروسازان در قالب تولید روی پلت فرمی مشترک، با خارجی ها وارد همکاری می شوند. خودروسازی ایران در هر سه مورد، تجربه دارد، هرچند یکی از آنها (طراحی پلت فرم) فعلا ناکام مانده است.

سال ۹۶ بود که هاشم یکه زارع، مدیرعامل سابق ایران خودرو اعلام کرد این شرکت قصد دارد با کمک خارجی ها پلت فرمی اختصاصی برای خود بسازد.

این طرح عظیم که چندشرکت داخلی و خارجی معتبر را طرف قرارداد ایران خودرو کرد، می توانست خودروساز بزرگ کشور را صاحب پلت فرمی اختصاصی کند، پلت فرمی که حتی تولید خودروهای برقی روی آن نیز در نظر گرفته شده بود. با این حال تحریم اجازه به سرانجام رسیدن این طرح را نداد و با لغو تحریم ها نیز مشخص نیست مدیریت فعلی ایران خودرو تمایلی به اجرای آن داشته باشد. اما در مدل دوم برندسازی نیز پروژه سمند بهترین مثال است.

ایران خودرویی ها در اواخر دهه ۷۰، سمند را روی پلت فرم پژو ۴۰۵ طراحی و آن را محصول ملی نامیدند. مشابه این پروژه بعدها نیز اتفاق افتاد، به نحوی که ایران خودرو رانا را روی پلت فرم پژو ۲۰۶ ساخت و تارا را هم روی پلت فرم پژو ۳۰۱. سایپایی ها نیز تیبا را روی پلت فرم پراید ساختند و در مورد محصولات جدیدشان هم شنیده می شود روی پلت فرمی خارجی طراحی شده اند. در نهایت اما روش تولید در قالب پلت فرم مشترک هم در اواسط دهه ۸۰ با پروژه L-۹۰ امتحان شد. حالا اما بخش خصوصی نیز تصمیم گرفته از مسیر خرید تمام و کمال محصول و تولید آن با لوگوی خود، از مونتاژکاری عبور کند، عبوری البته نسبی. 

پایان پیام/

کلید واژه :

خودروسازان

،

خودروهای خارجی

،

تولید خودرو

ثبت نظرات
captcha