انتقاد رئیس شورای هماهنگی بانک ها از قانون بانکداری

آخرین وضعیت واکسیناسیون کارکنان بانکی

کدام میوه ها در صدر جدول قیمتی هستند؟

برق مجتمع تجاری علاءالدین برای چه قطع شد؟

فرمانده اقتصادی دولت سیزدهم چه کسی خواهد شد؟

سکه به کانال ۱۱ میلیون تومانی رسید

گرانی مرغ قابل پیش بینی بود؟

آمازون، شایعه پذیرش بیت کوین را تکذیب کرد

بورس بین الملل در آستانه راه اندازی

قیمت جدیدترین گوشی های هوآوی در بازار

درخواست از رئیسی برای قطع اینترنت مجلس!

ارزهای دیجیتالی آماده تیک آف

چه دارایی هایی از مالیات بر عایدی سرمایه معاف هستند؟ 

پایان تنش دولت و مجلس در دوران پساروحانی؟

تفاوت پرداخت یارانه در عربستان و کویت با ایران

صادرات قیر ادامه دارد

قیمت جدید قهوه ساز در بازار

جزئیات تسهیلات کرونایی برای تالارها

کارت زرد مجلس به وزیر کشور

کدام شرکت ها بیت کوین قبول می کنند؟

وضعیت معیشتی افراد در دهه ۹۰ چه تغییری کرده؟

فرار مالیاتی دو میلیارد دلاری یک پالایشگاه چینی

چراغ سبز به موتورسواری زنان

منبع اظهارات جنجالی ذوالنور کیست؟

صورت های مالی شرکت سمگا به تصویب رسید 

دلار در آستانه فتح کانال جدید

افزايش قيمت ها شتاب بيشتری گرفت

تغيير جغرافيای صادرات نفت ايران

وضعيت درآمد و هزينه خانوارهای ايرانی چگونه است؟

چک های جدید، مالیات را افزایش می دهند؟

قیمت تمام شده هر کیلو گوشت قرمز چقدر است؟

گوشی های ۲ تا ۳ میلیون تومان در بازار کدام است؟

گسترش دومینو افزایش حقوق ها به سایر قوا/ داستان «فوق العاده خاص» از کجا آغاز شد؟

جزئیات تعطیلی و اعمال محدودیت ها در ۶ روز آینده

شیوع فایل فیک در بازار آنلاین ملک

اوپک پلاس نمی تواند نفت ایران را نادیده بگیرد

سفر مدیران پتروشیمی به اسپانیا به عنوان پاداش؟!

سقوط قیمت نفت با توافق اوپک پلاس

آشوب در بازار گوشی های موبایل ارزان قیمت

افزايش تورم با تداوم چاپ پول/منابع بلوكه شده ايران به چه نحوی آزاد می شوند؟

کد خبر : ۵۲۰۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

روایت محسنی اژه ای از رانت طلایی به ۱۵ صرافی

معاون اول قوه قضائیه گفت: یک سیاستی اتخاذ شد و گفتند برای تعدیل بازار، به مردم سکه دهیم. بیش از ۶۰۰ صرافی مجاز داریم سکه ها فقط به ۱۵ صرافی داده شد که رانت بزرگی برای آن ها ایجاد کرد.

روایت محسنی اژه ای از رانت طلایی به ۱۵ صرافی

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، حجت الاسلام محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه در آستانه هفته قوه قضائیه در نشستی درباره عملکرد و میزان موفقیت قوه قضائیه در مبارزه با مفسدان گفت: ممکن است از یک اقدامی دو برداشت شود، اینکه آیا این اقدام فساد هست یا نیست، جرم است یا خلاف؟ برای روشن کردن موضوع مثالی را بیان می کنم؛ یک سیاسیت گذاری در دولت های مختلف این بوده که برای تعدیل بازار ارز مقدار زیادی ارز به بازار عرضه می شده است. آیا این کاری که شده کار درستی بود یا غلط؟ اگر غلط بوده جرم است یا خلاف؟

وی ادامه داد: یک بحث هم در مورد اجرای آن است. پرونده ای که برای برخی مسئولین بانک مرکزی تشکیل شد، گفته شد که تصمیم گیری بوده و سیاست گذاری است و قوه قضائیه نباید وارد آن شود. اما به دلیل نوع عرضه بود که دستگاه قضائی ورود به موضوع کرد. ارز در بازار توزیع شد اما به دست مصرف کننده واقعی نرسید و توسط عده ای به خارج از کشور قاچاق شد. همچنین یک سیاستی اتخاذ شد و گفتند برای تعدیل بازار، به مردم سکه دهیم. بیش از 600 صرافی مجاز داریم سکه ها فقط به 15 صرافی داده شد که رانت بزرگی برای آنها ایجاد کرد. در این نوع توزیع سکه فردی از بانک تسهیلات برای کار دیگری دریافت کرد و با آن پول 38 هزار سکه گرفت. اینها تخلفاتی از نوع مجرمانه هستند که باید رسیدگی شود.

وی همچنین درباره وجود پرونده های کثیرالشاکی گفت: دستورالعملی به رؤسای کل صادر شده مبنی بر اینکه این پرونده ها در اولویت رسیدگی باشند. در سال 99 بسیاری از این پرونده ها تعیین تکلیف شدند، یعنی کیفرخواست آنها صادر شد و رسیدگی به پرونده هایی که در دادگاه بودند هم تسریع شد.

وی افزود: عموم این پرونده ها مربوط به شرکت های تعانی اعتبار و شرکت های تعاونی مسکن و برخی لیزینگ ها هستند که دولت می تواند با تعیین ساز و کارها و ابلاغ مقرراتی از این خلاف قانون ها و تشکیل پرونده های کثیرالشاکی جلوگیری کند.

معاون اول قوه قضائیه درباره اقدامات دستگاه قضائی در حمایت از امنیت و شهروندان گفت: ما خادم مردم هستیم و باید باور کنیم که به مردم خدمت می کنیم و ما حتی طبق وظیفه قانونی مستخدم دولت و حکومت شدیم و برای دریافت حقوق باید خدمت کنیم. در خصوص حمایت از امنیت شهروندان و گرامی داشت کرامت مردم اقداماتی شده است. از جمله برای کسانی که در معرض اتهام هستند، تحقیق و دستگیری و احضار و بازداشت افراد چون آنها حقوقی دارند، دستورالعمل قضائی صادر شده است. ولی از آن طرف حق جامعه هم باید لحاظ شود. حق فرد حق جامعه و حق محکوم و حق محکوم علیه که باید جمع شود و هنر این است که این حق را بتوان جمع کرد. گاهی رعایت حق متهم به معنای تعدی به حق جامعه و حق کسی است که حقوق او توسط متهم تضییع شده است.

وی در ادامه این بخش از سخنانش اظهار کرد: در راستای حفظ حقوق زندانیان، دستورالعمل های مختلفی برای سازمان زندان ها نوشته شده است و حرفه آموزی و اشتغال زندانیان از برنامه های قوه قضائیه است و در این راه برای اهتمام به خانواده و اشتغال و حرفه آموزی و سوادآموزی زندانیان کارهایی شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا با انتصاب رئیس جدید قوه قضائیه آیا فرآیند کنونی تحول دستگاه قضائی به این شکل ادامه خواهد یافت، گفت: سند تحول قضائی قائل به شخص و سندی موقت نیست و با تجربه 40 سال گذشته و استفاده از همفکری نخبگان تدوین شده و ارتقا می یابد و بنابراین معتقد هستم که با تمام توان این سند اجرا خواهد شد و نه تنها پسرفت نخواهد داشت بلکه پیشرفت خواهد داشت. این امر البته نیازمند کمک مردم و مجلس و دولت است.

وی درباره بازدارنده نبودن برخی احکام اعلام کرد: باید زمینه های فساد را از بین برد. زمانی که فساد 123 میلیادری مطرح بود، اشکالات و علل وقوع این جرم را به بانک مرکزی اعلام کردیم که فقط بخشی از این اشکالات رفع شدند و اگر به کلی نسبت به رفع آن اهتمام می ورزیدند، شاید دیگر شاهد این مسایل نبودیم. اما می پذیریم که در طول سالیان گذشته اشکالاتی از ناحیه قوه قضائیه وجود داشته است از جمله سرعت در رسیدگی. در سال 90 پرونده 3 هزار میلیاردی آقای امیرمنصور آریا مطرح شد که رسیدگی به این پرونده حجیم حدود 2 طول کشید. پرونده بابک زنجانی به نسبت حجم بزرگ پرونده هم طولانی شد. مهدی جهانگیری سال 96 دستگیر شد اما حکم او 99 صادر شد که طولانی است. پرونده حسین فریدون هم همینطور 2 یا 3 سال به طول انجامید. پرونده بانک سرمایه و صندوق فرهنگیان که بیسار پرونده برگی سات و صدها کیفرخواست برای ان صادر شده است هم زمان زیادی به خود اختصاص داد. باید کاری کنیم که اینها سریع تر و کارسازتر انجام شود.

وی در بخش دیگری از این نشست درباره مجازات جایگزین جبس و کاهش رأی اعدام محکومان گفت: ما تحت تأثیر فضاسازی ها و جوسازی های مدعیان دروغین حقوق بشر قرار نمی گیریم، اما خودمان قائل به این هستیم که نسبت به اصلاح قوانین مجازات خود مانند حبس زدایی اقدام کنیم. قانون اصلاح شد که در یکی از موارد آن اعدام قاچاقچیان مواد مخدر کمتر شده است. برخی مجازات ها در مواردی کاهش یافت و همچنین آزادی های مشروط اعطا می شود و نیز، به برخی محکومان به جای حبس، مجازات دیگری داده می شود.

وی تأکید کرد: البته این موارد شامل محکومانی می شود که حضور آنها در جامعه برای دیگران ضرر و زیانی نداشته باشد.

اژه ای همچنین با تأکید بر طقه بندی زندانی با کمک دولت گفت: ممکن است جوانی بر اساس تصادف به زندان برود که اگر در جمع محکومان سابقه دار باشد، ممکن است آسیب هایی ببیند. همچنین باید تفکیک بازداشتی موقت از محکوم را برای حفظ سلامت جسم و روان متهمان و محکومان اجرا کرد.

وی همچنین گفت: در سال 99 ما 120 هزار مرخصی از زندان داشتیم که در برخی از زندانیان تکرار شده بود. 118 هزار نفر از زندانیان در سال قبل آزاد شدند و تعداد قابل توجهی هم شامل عفو شدند. در حال حاضر تعداد محکومین ما حدود 140 هزار نفر به غیر از بازداشت های موقت است. البته این تعداد همیشه در زندان نیستد و ممکن است در مرخصی باشند.

معاون اول قوه قضائیه در پایان سخنانش درباره گزارش سازمان بازرسی کل کشور دربار ترک فعل مسئولین در تأمین واکسن کرونا گفت: سازمان بازرسی کل کشور به این موضوع ورود کرده است اما هنوز گزارش نهایی این سازمان آماده نشده است.

پایان پیام/

کلید واژه :

محسنی اژه ای

،

بانک مرکزی

،

رانت

،

سکه

ثبت نظرات
captcha