• امروز : دوشنبه - ۲۴ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 13 May - 2024
9

خدمات دانش‌ بنیان‌ ها به زائرین اربعین

  • کد خبر : 752024
  • 04 شهریور 1402 - 13:00
خدمات دانش‌ بنیان‌ ها به زائرین اربعین
شرکت‌های دانش‌بنیان بر اساس نیازهای زائرین اربعین خدمات فناورانه‌ای را در راستای رفع چالش‌های آنها در حوزه‌های سلامت و مکان‌یابی ارائه می‌دهند.

بازه زمانی ۲۵ روزه از ۲۷ مرداد تا ۲۰ شهریور زمان بزرگترین راهپیمایی زائران اربعین است و اکثر زائران ایرانی مسیر نجف تا کربلا را برای پیاده‌روی انتخاب می‌کنند. مسافت این پیاده‌روی میان دو شهر حدود ۸۰ کیلومتر است.

در این مسیر هر کدام از زائران به‌ویژه در حوزه سلامت نیازهایی دارند که دستگاه‌های مختلف زیر ساخت‌هایی را برای هموار کردن این مسیر ارائه کردند، ولی امسال شرکت‌های دانش‌بنیان به میدان آمده‌اند تا با ارائه بهترین راهکارها با کمترین هزینه، چالش‌های این حوزه را مرتفع کنند.

ربات اسکلتی برای بهینه‌سازی حرکت افراد ناتوان حرکتی پایین‌تنه، دستگاه تصفیه آب، ارائه مواد غذایی کم حجم و مغذی، سازه‌های اسکان موقت ضد گلوله، ردیابی خودرو و اشخاص، تنها بخشی از دستاوردهای این شرکت‌ها به شمار می‌رود.

گجت‌های هوشمند ردیابی افراد و خودرو

تولید GPS و ردیاب خودرو یکی از محصولات تولیدی فناوران شرکت‌های دانش‌بنیان است. این فناوران از سال ۸۸ نسبت به تولید سخت‌افزار و نرم‌افزارهای مربوط به ردیاب اقدام کرده‌اند و برای مراسم اربعین امسال این گجت‌های هوشمند را برای ردیابی افراد و یا خودروها ارائه کردند.

این محصول برای کودکان، افراد مسن و حتی برای بازاریابان مورد استفاده قرار می‌گیرد. کودک می‌تواند با زدن یک دکمه موقعیت مکانی خود را اعلام کند و برای فعالسازی این ردیاب نیاز به شماره‌گیری ندارد. همچنین شماره‌ تلفن‌های مورد نیاز در این محصول قابل ذخیره‌سازی است.

ردیاب آهن‌ربایی این شرکت قابلیت نصب آسان، امکان ردیابی خودرو و یا اشخاص را برای کاربر فراهم می‌کند. این ردیاب با دارا بودن یک باتری ۳ هزار میلی‌آمپر لیتیوم پلیمر با یک بار شارژ، عملکردی تا حداکثر دو هفته را دارد.

این ردیاب آهن‌ربایی قابلیت شنود دارد و دارای پنج آهن ربای قوی با قدرت چسبندگی قابل توجه است و می‌توان از آن برای ردیابی انواع خودروهای سبک و سنگین و همچنین انواع محموله‌های باری بهره‌برداری کرد.

تعیین موقعیت مکانی زائرین برای جلوگیری از گم شدن

یکی دیگر از شرکت‌ها برای اربعین پلتفرمی را به نام «همقدم» آماده است که بر اساس آن زائران عضو این پلتفرم می‌شوند و اقدام به تیم‌سازی می‌کنند و از این طریق می‌توانند موقعیت مکانی اعضای این تیم را مشاهده کنند.

ارائه نقشه‌های اماکن مقدس برای اربعین

یکی از شرکت‌های عضو مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس، سوپر اپلیکیشن و سامانه «اولین موکب» را با هدف ارائه خدمات جامع به زائران اربعین حسینی تولید کرده است.

تنوع این خدمات و ارائه آنها توسط دستگاه‌های مختلف، نوعی سردرگمی را بین زائران اربعین حسینی پدید آورده است. برای رفع این مشکل این فناوران به طراحی سوپراپلیکیشن و سامانه «اولین موکب» اقدام کرده‌اند.

برای رفاه بیشتر زائران، معرفی اماکن زیارتی عراق، نقشه اماکن زیارتی، احکام زیارت و مداحی‌های اربعینی نیز در این سامانه جایابی شده است تا زائران بتوانند با استفاده از این سامانه، سفر بهتری را تجربه کنند.

امکان ۱.۵ ساعت راه رفتن معلولان ضایعه نخاعی با ربات پوشیدنی

ربات اسکلت بیرونی با نام تجاری «اِکسپو» یک ربات پوشیدنی اسکلت بیرونی پایین‌تنه است که از سوی محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان به تولید رسیده و در حال حاضر نسخه ششم آن برای استفاده از محیط‌های شهری و کلینیکی به عنوان یک ابزار کمک حرکتی در اختیار توان‌یابان کشور قرار گرفته است.

این ربات برای افراد دارای ضایعه نخاعی راه رفتن کاربرد دارد و راه رفتن با آن می‌تواند منجر به بهبود دردهای نئوروپاتیک و کاهش اسپاسم عضلانی شود، ضمن آنکه راه رفتن با این تجهیز در حفظ و افزایش توده عضلانی استخوان می‌تواند مؤثر باشد.

افرادی که دچار فلج پایین‌تنه هستند، به‌ویژه توان‌یابان ضایعه نخاعی و افراد درگیر با ضعف عضلانی و یا اختلال حرکتی در ناحیه پایین‌تنه می‌توانند از ربات اسکلتی بیرونی استفاده کنند و برای استفاده از آن لازم است کاربر توانایی کافی در حفظ تعادل به وسیله دست‌هایش را داشته باشد.

دستگاه اکسیژن‌ساز سبک و قابل حمل

دستگاه اکسیژن‌ساز تولید شده در یکی از شرکت‌های دانش بنیان از ویژگی وزن کم و رساندن اکسیژن با خلوص بیش از ۹۰ درصد برخوردار است.

این دستگاه با دریافت هوای محیط، اکسیژن را خالص‌سازی می‌کند و از طریق خروجی این دستگاه به بیماران می‌رساند.

ویلچر برقی سبک

گروهی از فناوران یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان به ساخت ویلچرهای برقی نائل شدند. این نوع ویلچر کم‌وزن و به میزان  ۲۵ کیلوگرم است و امکان طی مسافت ۱۵ کیلومتر با یکبار شارژ را دارد.

پایش سلامت زائران اربعین

سیستم هولتر مانیتورینگ فشارخون از دیگر دستاوردهای فناوران شرکت‌های دانش‌بنیان است که برای پایش سلامت زائران اربعین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با تجهیز موکب‌ها به این محصول می‌توان اقدام به پایش سلامت زائران کرد.

درمان زخم‌ با پانسمان‌های پیشرفته

یکی دیگر از شرکت‌های دانش‌بنیان نانو پانسمان‌های پیشرفته را عرضه کرده است. این پانسمان پیشرفته که با استفاده از نانوفیبرها ساخته شده برای همه انواع زخم‌های سوختگی و سایر زخم‌ها قابل استفاده است.

پانسمان پیشرفته نانوفیبری، لایه‌ای متشکل از نانوفیبر است که به محض تماس با سطح مرطوب زخم شفاف می‌شود و از این طریق امکان نظارت بر روند درمان را برای پزشک فراهم می‌کند.

سامانه‌ای برای رفع چالش تردد زائرین اربعین

گروهی از فناوران یکی از شرکت‌های فناور سامانه‌ای را پیاده‌سازی کرده‌اند که از طریق آن چالش تردد زائرین مرتفع می‌شود.

افرادی که با خودروهای خود به سمت مرزها رفته و قصد دارند به شهر و استان خود بازگردند، در این سامانه به صورت داوطلبانه خود را معرفی و تعداد ظرفیت خالی خود را اعلام می‌کنند و مسافرینی که نتوانسته‌اند از وسایط نقلیه عمومی استفاده کنند، می‌توانند از ظرفیت خالی این خودروها استفاده کنند تا به مقصد خود بازگردند.

بر این اساس فردی که مثلا از تهران به سمت مرزهای عراق حرکت کرده است و دارای سه ظرفیت خالی است، در این سامانه تعداد ظرفیت خالی خود را اعلام می‌کند. این سامانه باید بر روی گوشی‌های زائرین نصب شود و  افرادی که نتوانسته‌اند بلیط اتوبوس و یا سایر وسایل نقلیه را تهیه کنند، می‌توانند به این سامانه، مراجعه ودرخواست خود را ثبت کنند.

افرادی که در تاریخ مشخصی می‌خواهند به سمت مرزها بروند و یا افرادی که قصد بازگشت به کشور را دارند، در این سامانه اطلاعات خود را وارد می‌کنند و اطلاعات مسافر و راننده از طریق این سامانه تبادل می‌شود.

تامین آب‌ شرب استاندارد با سیستم‌ فناورانه

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مورد تایید سازمان ملل در زمینه طراحی و تولید سیستم‌های تصفیه آب مورد استفاده در ایام اربعین، سیستمی را عرضه کرده که قادر به تصفیه آب‌های شور و آلوده بر اساس استانداردهای جهانی است.

این سیستم قادر است ظرفیت ۱۰۰ هزار تا یک میلیون لیتر آب در روز را تصفیه کند. بسته به اینکه هدف، شیرین‌سازی و یا ضد عفونی‌سازی آب باشد، ظرفیت تولید آب با این سیستم متغیر است.

در ایام اربعین در صورتی که آب چاه در دسترس باشد، می‌توان از طریق این دستگاه آن را تصفیه کرد و آب خروجی آب شرب استاندارد خواهد بود.

پایان پیام/

لینک کوتاه : https://eghtesadmosbat.ir/?p=752024

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.